skręcenie stawu skokowego

napisał/a: m_kar 2009-01-10 11:49
witam,
tydzień temu skręciłem kostkę, stosuje elmetacin i okłady z lodu,
staram się nie obciążać kontuzjowanej nogi. zrobiłem zdjecie RTG,
z którego wynika, że w obrębie stawu skokowego nie ma zmian.
niepokoi mnie jednak to, że opuchlizna, choć niewielka, nadal się utrzymuje,
przy czym nie towarzyszy temu ból. jak dlugo leczy się tego typu urazy?
czy powinieniem wykonać dodatkowe badania, np. USG stawu skokowego?

pozdrawiam
napisał/a: kordian1 2009-01-10 14:37
witam

USG może byc pomocne w zdjagnozowaniu utrzymującego sie obrzęku, proponuję oszczędzanie nogi oraz zaopatrzenie się w usztywniacz na staw skokowy, podejrzewam że konieczna będzie wizyta u ortopedy polecam żel "Venożel" i okłady z Altacetu w tabletkach lub żelu. Jeżeli po tym obrzęk będzie się nadal utrzymywał wtedy proszę oudać się do ortopedy.

W usztywniacz zaopatrzy się Pan w każdym sklepie ortopedycznym koszt takiego to ok 60-80 zł przy zleceniu tego przez lekarza jest mozliwa refundacji 100 %.

Skręcenie kostki leczy się nawet do 2 miesięcy w zależności od stopnia urazu.

Pozdrawiam
napisał/a: m_kar 2009-01-10 15:13
dziekuje za odpowiedz.
do tej pory korzystalem z opaski uciskowej (jedynie podczas chodzenia), rozejrze sie za usztywniaczem.
altacet juz mam - powinien byc stosowany naprzemiennie z venozelem?
jesli opuchlizna nie ustapi po a+v, po ilu dniach udac sie do ortopedy?

pozdrawiam
napisał/a: kordian1 2009-01-10 16:15
Co do tego usztywniacza to polecam rozejrzec się za czyms sprawdzonym np stabilizator stawu skokowego ERH-49 link: http://www.erhem.pl/index.php?page=more&id=140.

W miarę możliwości Venożel stosować kilka razy w ciągu dnia (wg załaczonej ulotki) a okłady z altacetu na noc, stabilizator (usztywniacz) proszę zakładać tylko w ciągu dnia na noc dejmować, i w ciągu dnia używac wygodnych tzn miękkich skarpetek, w stabilizatorze mozna chodzić w butach.

A wizyte u ortopedy proponuje po jakichs dwóch tygodniach używania żelu i robienia okładów (oczywiście jeśli nadal obrzęk będzie się utrzymywał).

Pozdrawiam
napisał/a: m_kar 2009-01-10 17:03
bardzo dziekuje za wszystkie wskazowki
pozdrawiam
napisał/a: m_kar 2009-01-16 17:03
witam,
obrzek juz prawie niewidoczny, z dnia na dzien chodze coraz swobodniej,
choc jeszcze czuje pewne ograniczenia - np. kiedy wchodze po schodach.
czy to naturalne po dwoch tygodniach od urazu?
chcialbym sie tez dowiedziec, jakie cwiczenie moge wykonywac,
zeby staw w pelni odzyskal sprawnosc - jeszcze w tym sezonie
chcialbym pojezdzic na nartach:)

pozdrawiam
napisał/a: kordian1 2009-01-16 23:49
fajnym przyżądem do ćwiczeń stawu skokowego jest Krzyżak, a wygląda on tak http://www.actimed.pl/index.php?prod_id=422&products=product kupowanie go jest oczywiście bezsensowne ale jak się Pan zglosi np. do przychodni gdie jest rehabilitacja ze skierowaniem od lekarza rehabilitacji to na pewno bedzie można sobie skorzystać, a jak nie chce pan się włóczyc po lekarzach to można zajrzeć do wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i na parę dni sobie wy porzyczyć, następnym wyjściem i tańszym jest zaopatrzenie się w gumy do ćwiczeń przykładowo http://allegro.pl/item529581404_super_tasmy_do_cwiczen_na_metry_thera_band.html, a takimi najprostszymi ćwiczeniami to są: zginanie i prostowanie palców, rozłanczanie ich i zlanczanie, podciąganie stopy do góry i opuszczanie w dół, króżenia stopy, przechylanie jej na boki, można też stawać na palcach i na pietach trzymając w rękach ciężarki, o ile ma pan dostęp do siłowni tam też na pewno będzie można sobie coś dobrać,

Przyznam się panu że ja skręcilem sobie kostkę 3 XI 2008 i do tej pory mam jeszcze ograniczenia ruchowe.... ale to na pewno przez mój wzrost im człowiek wyższy tym ciężej przechodzi najdrobniejszy nawet uraz elementow nośnych ))

Z nartami byłbym ostrożny, chociaz w tym sporcie glówną rolę odgrywają kolana...

Pozdrawiam i dziękuję za punkt.
napisał/a: Melody2 2009-01-17 16:01
Witam. Tydzien temu (11.01) równiez stwierdzono u mnie skręcenie stawu skokowego, z tym ze zalozyli mi gips na całą stope az po kolano. Czy gips jest konieczny?
Z góry dziękuje za odpowiedz.
napisał/a: kordian1 2009-01-17 17:04
napisal(a):Witam. Tydzien temu (11.01) równiez stwierdzono u mnie skręcenie stawu skokowego, z tym ze zalozyli mi gips na całą stope az po kolano. Czy gips jest konieczny?
Z góry dziękuje za odpowiedz.


witam
O konieczności założenia gipsu decyduje lekarz na podstawie zdjęcia rtg oraz badania, wi większości skręceń gdzie nie ma urazu kości ani tkanek miękkich wystarczy sama orteza ba staw skokowy która będzie go stabilizowała, faktem jest to że niektórzy ortopedzi zakładają opatrunki gipsowe na wyrost.
Z drugiej strony mógł on być założony z troski o Pana stopę np. w przypadku gdy zjawił się pan z tym urazem na izbie pzyjęć a w pobliżu nie było sklepu ortopedycznego w który byłoby zrealizować wniosek (receptę) o tą ortezę, a potrezbne było szybkie usztywnienie stawu.

Może się pan udac do poradni ortopedycznej, tam pokazać zdjęcie i być może lekarz zleci zdjęcie gipsu i wypisze wniosek o ortezę.

Pozdrawiam
napisał/a: Melody2 2009-01-17 17:25
Własciwie to nie wiem jaki to jest stopien urazu. Radiolog napisal tylko "bez zlamania", a chirurg napisal ze skręcenie. Ale mam wątpilowsci co do tej diagnozy, bo lekarz nawet sie nie przyjrzal temu zdjęciu, poza tym ma juz w swojej karierze odmówienie zalozenia gipsu na zlamaną ręke ( z przemieszczeniem) tlumacząc ze pogotowie nie ma funduszy.Zdazylo sie tez zalozyc mu gips na calkiem zdrową ręke bo zobaczyl zlamanie (którego nie bylo). A faktem jest ze ja wtedy stanąc nie moglam na tą noge. A do jakiego lekarza mam sie zglosic po zwolnienie z w-f?
napisał/a: kordian1 2009-01-17 17:31
zwolnienie z w-f może śmiało wystawić lekarz pierwszego kontaktu, no chyba że trafisz na wyjątkowo upierdliwego który powie że to nie jest jego specjalizacja i on się na tym nie zna, wtedy pozostaje tylko ortopeda, sam kilka razy natrafiłem na takiego......

A do drugiego ortopedy i tak radziłbym iść aby zobaczył zdjecie, może jednak ten gips jest niekonieczny i wystarczy jakis usztywniacz
napisał/a: Melody2 2009-01-17 22:53
Dziękuje!.