Skręcenie Stawu Skokowego Prawego

napisał/a: cris17 2013-10-02 20:25
Witam, mam problem z stawem skokowym, do wypadku doszło 24tego września i zdjęcie załączone przedstawiają jak ona wyglądała dzien po urazie. W tej chwili jestem po dwóch wizytach u chirurgów i uspokajają mnie, że to nie jest złamanie tylko skręcenie stawu skokowego niby I/II stopnia ale jak dla mnie to jest minimum II stopien. Od dzisiaj noszę ortezę na tą nogę, mam do Was pytanie czy mam już jakos domowymi sposobami rehabilitować tą nogę czy może jeszcze nie, Czy polecicie jakieś domowe sposoby zeby przyspieszyć leczenie. Jakieś ciekawe uwagi ?
napisał/a: FizjoBartek 2013-10-03 10:44
Witaj.
Na pierwszy rzut oka doszło do skręcenia z przerwaniem torebki stawowej o czym może świadczyć zaczerwienienie poniżej kostki przyśrodkowej. Jeśli było zrobione zdjęcie RTG i wykluczono złamanie musisz jak najszybciej podjąć rehabilitację.
Najlepiej byłoby gdybyś zgłosił się gdzieś do prywatnego gabinetu fizjoterapeutycznego.
Póki co poradzić Ci mogę zginanie stopy do góry i na dół w miarę możliwości ruchowych i bólowych, smarowanie całej kostki maścią Lioton 1000, zimne okłady kilka razy dziennie na 10 min, dobrze byłoby również wykonać drenaż limfatyczny. Tego ostatniego sam nie zrobisz dlatego polecam Ci wizytę u rehabilitanta.
napisał/a: cris17 2013-10-03 13:06
Wczoraj byłem u chirurga, na pytanie czy mogę już zacząc rehabilitację w własnym zakresie o której sam wspomniałeś FizjoBartek to usłyszałem, że na to jeszcze za wcześnie. Następną wizytę mam na 9.10. wizyta wygląda na taką, że jeśli chce się czegoś dowiedzieć to muszę sie sam wypytywać. A co z chodzeniem, każdy mi mówi że mam chodzić jak najmniej, ale co znaczy to jak najmniej - do łazienki ? Dziennie muszę zrobić może kilka spacerów do sklepu itp nie ze chodze na "spaceryyy" ale w miejscu z nogą do góry nie mogę sobie pozwolić.
napisał/a: FizjoBartek 2013-10-03 18:56
Jeśli chirurg stwierdził skręcenie stopnia drugiego oznacza to, że aparat więzadłowy nie został naruszony, kości pozostają w fizjologicznym ułożeniu. Oczywiście ortopedzi bardzo lubią pakować skręcone nogi w gipsy, albo i bez nich zostawić to i kazać leżeć. Nic bardziej mylnego! Noga która leży będzie miała problemy z odprowadzeniem wysięku w stawie. Tylko skurcz mięśni pobudza do pracy naczynia zarówno krwionośne jak i limfatyczne. Oczywiście w miarę możliwości finansowych poleciłbym specjalistyczną rehabilitację, a jeśli nie to ćwiczenia we własnym zakresie. Stopa góra dół to oczywiście podstawa. Nie polecam w tym momencie spacerów po parku z pełnym obciążaniem kończyny, ale np z kulą w jednej ręce z częściowym odciążeniem nogi nie będzie błędem. Ruch leczy na pewno bardziej jak jego brak, oczywiście w przypadku skręceń. Przez kilka dni odciążaj nogę, ale nie wykluczaj jej całkowicie.
napisał/a: cris17 2013-10-03 22:06
Dzięki za wskazówki, poszukam jakieś ćwiczenia w własnym zakresie.
napisał/a: cris17 2013-10-05 20:37
Witam, chciałem przedstawić kilka zdjęć na których widać poprawe wyglądu mojej kostki po opływie 12 dni od kontuzji. Na jednym zdjęciu zaznaczyłem miejsce przy kostce które boli jak je dotykam w innych miejscach juz nie odczuwam bólu, pytanie do Was jest takie co to może być ?
napisał/a: FizjoBartek 2013-10-07 10:57
Na podstawie zdjęcia ciężko powiedzieć. Problem ogólnie może dotyczyć stawu, troczków mięśni strzałkowych, więzadeł. Bez dokładniejszego badania manualnego nie da się postawić diagnozy.
napisał/a: lilianna_24 2014-05-21 12:47
polecam drenaż limfatyczny w Jurimo, sama miałam skręconą i opuchniętą kostkę a po drenażu mogłam już normalnie chodzić to doskonałe rozwiązanie na problem opuchniętych nóg.
napisał/a: Jewa23 2014-06-06 07:06
Witam ,wczoraj wieczorem moja córka lat 7 skreciła staw skokowy ,pojechałysmy na szpital gdzie zrobiono zdjecie ,przyszedł lekarz i zaczął wykrecać tą chorą nóżką na wszystkie strony .Moje pytanie -czy tak powinno być? Zeby lekarz do którego przychodzi sie po pomoc jeszcze większy zadawał ból? Dodam ,że zawineli nóżkę w banaż elastyczny i kazali robić okłady z kwasniej wody. ( czy nie potrzeba tutaj jakiegos usztywnienia?)