Skrecenie Stawu skokowego-gips czy orteza?

napisał/a: baseballista 2009-04-11 12:18
Witam,
mam zapytanie mianowicie..jestem sportowcem mam 19 lat i ostatnio na meczu nabawilem sie kontuzji-skrecenielewego stawu skokowego..pojechalem do szpitala i wlozyli mi noge w
gips.. Gips mam nosic 3 tygodnie a pozniej wiadomo wizyta u ortopedy i
rehabilitacje pewnie.. duzo czytalem na ten temat ze w gipsie noga dluzej dochodzi do sprawnosci i gips ogranicza odbudowe stawu itp.ze lepsza jest orteza..i moje pytanie jest takie czy teraz jesli gips nosze juz tydzien czasu i czuje ze moge noga ruszac przy tym zbytnio nieboli czy moge isc smialo do lekarza i poprosic/spytac sie czy gips moge zamienic na orteze?Osobiscie wolalbym ta orteze bo w tym gipsie juz niewyrabiam:P:D (odrazu pisze ze gdzie indziej mialem zakladany gips)
napisał/a: dimedicus 2009-04-11 12:31
Oczywiście,że lepsza jest orteza,ale niestety większość lekarzy tradycyjnie woli gips(cóż koszty)Jeśli Masz możliwość zakładaj ortezę.
napisał/a: baseballista 2009-04-11 13:19
nie no ja mu powiem ze nawet samemu jestem wstanie wylozyc.. dzieki za porade:)
napisał/a: baseballista 2009-04-11 13:20
a jeszcze jedno... czy musze isc do lekarza?? czy moge sam sciagnac gips i zalozyc orteze??
napisał/a: dimedicus 2009-04-11 14:02
To już zależy od Ciebie,co zrobisz.
napisał/a: coldplay3 2009-06-01 20:44
Sluchajcie ja mam taki problem:
dokladnie 1 maja skrecilam sobie staw skokowy i lekarz cos tam wspomnial o torebce stawowej wlozyli mi noge na 2 tyg.w gips po 2 tyg zostal zdjety bez przeswietlenia bez niczego lekarz kazal mi tylko smarowac noge lioton 1000 i reparil.zdjety gips mialam 18 maja i robie co kazali jest juz 1 czerwiec a stopa nadal mnie boli najgorzej jest gdy probuje na niej stanac strasznie boli nie wiem co mam robic mam zwolnienie do 5 czerwca od szpitala a jak noga bolala tak nadal boli co mam teraz zrobic? prace mam stojaca po 8-10h w mc donalds wogole to tego 18 maja po zdjeciu gipsu lekarze potraktowali mnie jakby mi juz nic nie bylo a noge mialam cala spuchnieta(teraz juz opuchlizna znacznie zeszla) i krwiaki mam po obu stronach kostki przy piecie nadal. A ta rozmowa z lekarzem 21 maja wygladala tak: lekarz sie zapytal w jakim celu przyszlam ja powiedzialam ze chodzi o noge ze nie moge nia zginac ruszac ze boli a on zapytal w ktorym miejscu ja powiedzialam ze wszedzie ze poprostu boli to on spojrzal sie dziwnie na mnie i powiedzial zebym stosowala lioton 1000 i reparil a ze konczylo mi sie zwolnienie to zapytalam sie czy mi przysluguje ze pracuje na nogach itd. to lekarz zapytal sie ile potrzebuje tego zwolnienia ja sie na niego dziwnie spojrzalam nie wiedzialam co powiedziec to on na to do mnie czy mi jeden dzien wystarczy ja sie zdenerwowalam i powiedzalam ze nie wiem ile mi trzeba zeby noga przestala mnie bolec i opuchlizna kiedy zejdzie to on spojrzal na kalendarz i stwierdzil ze w takim razie mam zwolnienie do 5 czerwca nie kazal mi przyjsc 5 czerwca na kontrole na nic i jak juz mowilam noga nadal mnie boli nadal nie moge chodzic a jak probuje to bardzo , bardzo mnie boli juz naprawde nie wiem co mam zrobic ;(((( Mysle zeby wybrac sie do prywatnej przychodni chirurgiczno-ortopedycznej ale wiadomo to kosztuje :((
napisał/a: sappo 2012-11-27 10:39
Orteza owszem, juz po wyleczeniu stawu skokowego, aby kontuzja nie powróciła - orteza stawu skokowego - najlepsza moim zdaniem sportowa orteza stawu skokowego A2DX firmy Zamst.
napisał/a: kornelia30 2015-07-24 12:25
Ja w okresie rekonwalescencji korzystałem z tej ortezy http://www.mdh.pl/product,product,369.html Jest bardzo wygodna i pomogła mi dojść do siebie. Wszystkie decyzje najlepiej konsultować z lekarzem i nie obawiać się zadawania pytań.
napisał/a: adamrud 2015-09-07 12:49
Pamiętać musimy o tym, że w przypadku skręcenia stawu skokowego mamy do czynienia ze skalą "3 stopni skręcenia". 1 to skręcenie nazwijmy lekkim czyli takie w którym struktury takie jak więzadła nie zostały uszkodzone, obrzęk jest niewielki a krwiak się nie pokazała - 2 stopień to taki w którym mamy już styczność z urazem więzadeł (objawia się to krwiakiem) oraz obrzęk dość dużych rozmiarów - 3 stopień... no cóż stopa wygląda katastrofalnie. Odnosząc się do tematu gipsu jeszcze kilka lat temu lekarze wkładali kończyny w gips jak popadło. Nie posiadaliśmy wtedy zbyt wielu alternatyw... przewag ortez nad gipsem jest całe mnóstwo - opisałem je dokładnie na swoim blogu http://www.ortopedio.pl/blog/orteza-stopowo-goleniowa-czy-gips/
napisał/a: mdh 2016-01-03 21:38
Witamy,

należy zgodzić się z przedmówcą, gdyż w istocie wyłącznie w przypadku lżejszych urazów istnieje możliwość zastąpienia gipsu ortezą. Również na naszym blogu zamieściliśmy artykuł na ten temat: http://wprawiamywruch.pl/?p=636.

Pozdrawiamy,
zespół mdh
napisał/a: baskakrk 2016-03-30 13:59
Radziłbym skonsultować się z jakimś dobrym ortopedą. Bujałem się po kilku specjalistach jednak co jeden to gorszy. Ja przeszedłem artroskopię stawu skokowego - miałem usuwane zrosty. Znalazłem dobrego ortopedę, przyjmuje w Krakowie. Nazywa się Jan Paradowski i przyjmuje w klinice http://www.sport-med.pl
napisał/a: phisiophil 2018-04-06 11:21
Cześć , jeśli chodzi o wybór między ortezą a gipsem to lepszą opcją będzie orteza ze względu na higienę, zdecydowanie szybszą rehabilitację i możliwość korekcji przez cały okres terapii.Pamiętać należy że w przypadku skręceń stawu skokowego mamy do czynienia z 3 stopniową skalą uszkodzeń stawu i bazując na dokładnej diagnozie możemy dobrać odpowiedni stabilizator ortopedyczny tutaj możesz przeczytać o tym dokładniej https://e-medicalbroker.com/jakie-ortezy-stawu-skokowego-sa-najlepsze-cinfo-pol-19.html .
Pozdrawiam i życzę zdrowia.