Skrajnie różne wyniki badania moczu dzień po dniu

napisał/a: mamazu 2014-01-16 10:46
Witam,

Jestem mamą 9 miesięcznej Oliwi, która w wieku 5 miesięcy przeszła ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Na szczęście USG jest w normie, scyntygrafia również nie wykazała nieprawidłowości. Od tamtego czasu badam jej mocz dość regularnie - należę do matek panikujących :) i tu pojawia się problem, wyniki badania ogólnego moczu są delikatnie mówiąc dziwne ... i tak opiszę sytuację z początku tego tygodnia.

Córka od kilku dni, po nocy, budziła się z pieluchą która nieprzyjemnie pachniała, była trochę ,marudna ale gorączki brak. Wyniki badania moczu z 13.01 wykazał:
azotany - obecne
krew - ślad
nabłonki kuliste - pojedyncze
krwinki białe: 30-40 wpw+zlepy
krwinki czerwone świeże 2-4 wpw
krwinki czerwone wyługowane 0-2
bakterie bardzo liczne

Wyniki badania moczu z 14.01 wykazał:
azotany - nieobecne
krew - nieobecna
nabłonki płaskie - nieliczne wpw
krwinki białe: 10-12 wpw
bakterie nieliczne

Mocz w przypadku obu badań łapany był do woreczka, po wcześniejszym podmyciu wodą z mydłem i rivanolem, badanie robione w sprawdzonym laboratorium szpitalnym.

Nefrolog twierdzi, że do póki nie ma gorączki nie ma się co martwić, odsyła mnie do rodzinnego, rodzinny jak zobaczył wyniki to zgłupiał. Czy miał ktoś podobny problem??
napisał/a: ~Anonymous 2014-01-18 12:23
Moim zdaniem doszło do pomyłki w laboratorium. Czasem się zdarza.Powinna Pani powtórzyć badania w odstępie tygodnia.Pozdrawiam.
napisał/a: mamazu 2014-01-18 12:37
Dziękuję za odp.

Badania powtórzyłam w piątek 17.01 wynik wskazywał tylko podwyższoną ilość leukocytów - które luźno pokrywały pole widzenia (trochę mnie dziw że przy takiej ilość mocz nadal został uznany za przejrzysty). Odwiedziłam naszego rodzinnego, który niestety nie zaspokoił mojej ciekawości, widać było że wyniki badań lekko go zaskoczyły i oczywiście padło pytanie o gorączkę, której młoda nie ma. Mała dostała Bactrim 2*5ml, za tydzień w piątek mamy zrobić posiew (chociaż trudno mi wierzyć w wiarygodność wyników posiewu moczu pobranego w domu, podczas pobytu w szpitalu Oliwka miała pobrany mocz na posiew przez cewnik a i tak wyszły bzdury).

W poniedziałek spróbujemy odwiedzić urologa - może on coś więcej powie :)
napisał/a: ~Anonymous 2014-01-18 12:59
Trzeba było posiew zrobić przed podaniem antybiotyku.
napisał/a: mamazu 2014-01-18 13:31
myślę że rodzinny nie co spanikował - trudno
Bactrim to nie antybiotyk!
napisał/a: ~Anonymous 2014-01-18 18:11
Tak,tak. Złożony lek-chemioterapeutyk bakteriobójczy. Sulfametoksazol+Trimetoprym
Dlatego przed robimy posiew. Pozdrawiam.
napisał/a: mamazu 2014-01-19 11:44
Nie przeczę, ale moje pytanie dotyczyło interpretacji wyników, a nie zasadności podania syropu.
napisał/a: ~Anonymous 2014-01-19 12:46
Ale o jakiej pomylce tutej mowimy??
Jesli chodzi o wyniki to jest zapalenie albo cewki moczowej albo pecherza albo nerek,albo jeszcze zabrudzenie podczas pobierania probki,dlatego nalezy to sprawdzic.
Wykonujac pobieranie moczu do badania nie nalezy przemywac rivanolem poniewaz ow prepart posiada dzialanie bakteriobojcze ,podmywa sie narzady tylko woda z mydelkiem.
Pisze Pani ,ze byl wykonywany wymaz z cewki ,ale czy wczesniej byl przyjmowany jakis lek dzialajacy na uklad moczowo-plciowy?
No i jak wyzej kolezanka nalezaloby wykonac posiew baktriologiczny i dobrac odpowiednie leki ,pamietajac ,ze badanie nalezy wykonac po skonczeniu leku najlepiej pare dni pozniej by wynik byl wiarygodny no i oczywiscie zachowac podstawy higieny pobierajac mocz do analizy bo zabrudzenie wiadomo jakie daje wyniki