Skolioza

napisał/a: oszukana2 2010-06-08 00:26
Witam! Nie znalazlam dzialu "ortopedia" wiec pisze tutaj. Otoz gdy dlugo jestem w pozycji siedzacej zaczyna mi lekko doskwierac bol w plecach pod lopatka. Jestem w zasadzie pewna, ze mam lekka skolioze. Nie wiem wlasciwie jak zbadac swoj kregoslup, do jakiego lekarza sie wybrac (najlepiej gdyby ktos polecil mi jakas przychodnie/lekarza w poznaniu). Czy powinnam wczesniej przed wizyta zrobic RTG kregoslupa czy cos? Ten ból to nic strasznego, ale chcialabym zeby jakis specjalista mi powiedzial, czy wolno mi biegac (uwielbiam biegac i robie po kilka kilometrow codziennie). Gdzie mam isc i jak sie zbadac? Z gory dziekuje za odpowiedz.
napisał/a: przyszla_zona_21 2010-06-08 09:40
Prosze wybrac sie do lekarza internisty, a on da skierowanie do optopedy. Chyba ze jest mozliwosc pojsc prywatnie od razu do specjalisty. Ten na miejscu zbada kregoslup "wzrokiem" w roznych pozycjach i da skierowanie na przeswietlenie, ktore jest konieczne. Dalsze leczenie zalezy od tego, co pokaze RTG.
napisał/a: olka_96 2010-08-26 22:19
Witam,
co sądzic o przypadku mjej skoliozy?
Byłam u 2 lekarzy - ortopedów - jeden z nich powiedział że mam skoliozę, bo moja lewa noga jest o 2 cm krótsza od prawej. Dodam że lekarz stwierdził ten fakt po obejrzeniu zdjęcia RTG mojego kręgosłupa. Niemogąc uwierzyć w to że moja jedna noga jest aż o tyle za krótka poszłam na RTG nóg, które miało potwierdzić ten fakt. Wynik był pozytywny i okazało się że moje nogi są odpowiedniej długości.
Postanowiłam pójść prywatnie do drugiego ortopedy, który potwierdził znów iż moje nogi są równe. Powiedział że moje skrzywienie (25 stopni)
nie nadaje się do wsadzenia w gorset, tylko chodzenia na rehabilitację.
Chociaż nie jestem lekarzem to ufam wikipedii i uważam, że powinnam nosić gorset, bo podobno powinno sie go nosić od 20 stopni skrzywienia.
Oczywiście poza gorsetem 2x w tyg. basen i ćwiczenia z fizjoterapeutą. Moi rodzice (mam 14 lat) mówią ze powinnam się prostować i to tylko zależy od mojej samodyscypliny. Ja chociaż chcę sie prostować i staram się i to niezbyt to mi wychodzi, a czasem po prostu nie mogę.

Oto wynik badania radiologicznego
Wyższe ustawienie prawego talerza biodrowego o 2cm
Kąt Cobba kręgosłupa piersiowego 3 stopnie
Kąt Cobba kręgosłupa lędzwiowego 25 stopni
Pozdrwaiam
i z góry dziękuję
napisał/a: przyszla_zona_21 2010-08-27 11:40
Nogi moga byc tej samej dlugosci, aczkolwiek z powodu skoliozy, czyli skrzywienia kregloslupa, talerz biodrowy jest uniesiony z jednej strony. Co za tym idzie-podczas chodzenia jedna noga "jest dluzsza od drugiej". To troche tak, jakbys chodzila w dwoch roznych butach-jeden plaski, a drugi na obcasie.
napisał/a: olka_96 2010-09-01 13:10
A więc dlaczego przy chodzeniu z wkładką odczuwałam ból w biodrze? to przez to że coś mi się tam przestawiało?
napisał/a: przyszla_zona_21 2010-09-05 17:02
Prawdopodobnie dlatego, ze w koncu dlugosc jest poprawna, a organizm przyzwyczail sie do innego stanu.
napisał/a: olka_96 2010-09-09 20:20
A więc, czy dobrym rozwiązanem była by wkładka (korek) ortopedyczny i groset ortopedyczny ?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
napisał/a: x33kissmexd 2011-01-31 20:00
Mam kilka pytań na temat skoliozy. Mam skolioze, ale myślę, że nie dłużą, ponieważ stojąc potrafie tak napiąć mięsnie by już moje biodra i żebra były w miare symetryczne ;). A więc chciałabym się dowiedzieć: Czy można ją całkowicie wyleczyć w wieku 16 lat? Jak tak ile to może trwać i jak to leczyć ? Czy basen wiele pomoże czy niezbędne będą rechabilitacje?