Skaczące tsh - jaka przyczyna

napisał/a: zardius 2014-07-17 14:27
Mam takie szybkie pytanko. Jakie mogą być przyczyny skaczącego TSH?
W ub. roku robiłem badanie TSH, bo narzekałem na złe samopoczucie i wyszło 5,2. Miesiąc później wylądowałem na oddziale wewnętrznym celem diagnostyki niedokrwistości i zrobili mi badania. Wtedy czułem się nieźle, a wyniki takie:
TSH 1,892 ulu/mL
ft3 3,46 (norma 1,45 - 3,48)
ft4 1,02 (norma 0,71 - 1,85)

Mam bardzo dużo objawów, które występują z różną częstotliwością (okresy lepsze i okresy gorsze). Myślałem, że może jest to spowodowane tą niedokrwistością, ale niedokrwistość już wyleczyłem, żelazo uzupełniłem, a objawy nadal pozostają.
U mnie w rodzinie powszechne są choroby endokrynne. Matka miała operację na tarczycę, a siostra ma jakiegoś raka tarczycy i musi przyjmować do końca życia jakieś hormony. Z kolei od strony ojca powszechne są rakowiaki czynne hormonalnie. Dziadek zmarł w skutek powikłań niewykrytego rakowiaka jelita.
Nie miałem robionych żadnych innych badań pod kątem hormonów, bo wg mojej lekarki nic mi nie było. Dopiero teraz dostałem skierowanie do endokrynologa, ale zapisy na 2015 rok dopiero w listopadzie.
Dodam, że te wszystkie problemy ze zdrowiem zaczęły się chwilę po groźnym urazie głowy, po którym kilka - kilkanaście razy traciłem przytomność. Całość działo się w szkole podczas lekcji wychowania fizycznego i raczej nikt nie wpadł na to żeby zadzwonić na pogotowie. Jak doszedłem do siebie po jakichś 20 minutach, to po prostu poszedłem do domu.
Miałem robiony tomograf głowy po jakichś 2 latach od wypadku, ale nic niepokojącego nie wykazał.
napisał/a: soaring 2014-07-17 21:11
zbadaj przeciwciała anty-tpo i anty-tg. bardzo często w pierwszych latach choroby hashimoto zdarza się podwyższone tsh tymczasowo.