Siniaki po używaniu ortezy po artroskopii + rehabilitacja

napisał/a: mj85 2012-10-28 20:42
Witam serdecznie
w ten wtorek miałem robioną artroskopię, wycięto 3 wolne ciała śródstawowe, opracowano ubytki chrząstki wcięcie M-kłykciowe 2x3cm multiforage, mini artrotomia przyśrodkowa, pokryto ubytek chrząstki membraną hyalofast - AMIC.

W szpitalu byłem od poniedziałku do czwartku. Po operacji noga byłą całkiem spuchnięta, w czwartek z rana zrobiono punkcje. Wypisano mnie z zaleceniem 6 tyg w ortezie ustawionej na 0 stopni, 3 miesiące o kulach... Biorę zastrzyki przeciwzakrzepowe, mam przepisany Ketanol Forte 3/dzień.

Piszę tutaj gdyż mam kilka wątpliwości, nie wiem czy to co ja czuję i obserwuję jest poprawne.

- nie mam gorączki
- noga minimalnie mniej spuchnięta jest
- noga cały czas w ortezie, praktycznie nie wyciągana z niej.
- zaobserwowałem wiele sinikaków/krwiaków (zdjęcia poniżej)
--- pod spodem kolana, idealnie wymairy siniaka pasują do wymiarów dziury w ortezie
--- z boku kolana siniak tak jakby dookoła podpórki kolana ortezy
- generalnie noga momentami boli dość silnie, jest to taki tępy ból, 2 dni przetrwałem na jednym Ketanolu 100 mg/dzień. Wziąłem 2 razy po połówce - tak w południe i wieczorem.

http://imageshack.us/photo/my-images/543/imag0555d.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/22/imag0554xr.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/221/imag0553d.jpg/

Moje pytania:
- czy te siniaki są normalne ? Noga jest spuchnięta jednakże mocno ograniczony jest odpływ krwi poprzez orteze, tak ? Czy jednak powinienem zgłosić się do lekarza
- jak długo taka opuchlizna może się utrzymywać ?
- czy to jest normalne że ta noga tak tępo boli ? Jak długo taki bol może się utrzymywać... nie chcę brać Ketanolu, ale ten ból jest na tyle uciążliwy, że odechciewa się wszystkiego.
- czy mogę ćwiczyć przeprost już - jak podkłądam sobie coś pod piętę to po jakimś czasie czuć dość mocne rwanie. Boję się, że to za szybko na takie ćwiczenie...

Bardzo prosiłbym o wyjaśnienie moich wątpliwości - zdaje sobie sprawę, że na wiele pytań nie ma konkretnych odpowiedzi... ale chociaż te siniaki. Proszę uwierzyć, że szukałem wiele informacji na ten temat... :)

życzę wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia
Pozdrawiam
Maciek
napisał/a: Ania_204 2012-11-01 09:29
Po pierwsze siniaki i obrzęki to stan zupełnie normalny.

Co do ćwiczeń przeprostowych to jest to całkowicie zabronione skoro orteza jest ustawiona na 0 stopni. Można ćwiczyć mięśnie czworogłowe unosząc nogę w ortezie do góry 5-10 powtórzeń 3 razy dziennie.
napisał/a: mj85 2012-11-01 10:19
Dziękuję za odpowiedź.
Czy przypadkiem ta orteza nie ma tylko za zadanie blokowania ruchu zginającego kolano w kierunku... pupy ?:)

W czasie ostatniej konsultacji w szpitalu rehabilitanci zasugerowali takie zadania :
- przyciąganie stopy w kierunku kolana i wyciąganie stopy w przeciwnym kierunku
- wciskanie kolana w łóżko
- wciskanie pięty w łóżko

Czy drugie ćwiczenie nie jest jakby wstępem do przeprostu ?

Zauważyłem, że noga mnie dużo bardziej boli w ortezie niż bez (siedząc np. na płasko na podłodze)
napisał/a: Ania_204 2012-11-01 10:47
Nie są to ćwiczenia na przeprost. Poza tym przeprost kolana nie jest fizjologiczny. W/w ćwiczenia są na mięsień czworogłowy.
A co do 2 ćwiczenia to pod kolanem powinien być zwinięty ręcznik,by właśnie nie tworzył sie przeprost i dopiero wtedy wciskać kolano.
napisał/a: mj85 2012-11-24 12:01
Witam, wczoraj, po 4,5 tygodnia po operacji dostałem zgodę na zginanie kolana od chirurga, który wykonywał operacje.

Po wielkich siniakach już zero śladu, 3 tygodnie krio, magneto i indywidualnych ćwiczeń za mną, opuchlizna troszkę zeszła, ale jest jest większe niż drugie. Kolano w ogóle nie boli.

Kąt jaki jestem w stanie osiągnąć to jakieś 15%, później jest blokada... baaaardzo, naprawdę bardzo powoli puszcza, bo pierwszego zgięcia prawie nie było, teraz już minimalnie się zgina. Czy ktoś z Was miał może tak długo unieruchomione kolano ? Jak wygląda rehabilitacja ? Czy na początku faktycznie te wartości zgięcia są takie małe ? Boję się, że trzeba będzie kolejną artroskopię na usunięcie zrostów zrobić. Pozdrawiam
napisał/a: Ania_204 2012-11-24 14:00
Najważniejsze,że kolano nie boli.

Co do ćwiczeń i rehabilitacji to jest dość długotrwały proces, wiec ze spokojem. Wszystko dojdzie do siebie.
napisał/a: mj85 2013-01-02 18:05
Tak dla potomnych, po kolejnym miesiącu mam 75 stopni zgięcia kolana czynnego, bierne odrobinę większe.
Chodzę o jednej kuli, zacząłem jeździć samochodem. Bardzo, bardzo powoli idzie ale idzie to zgięcie...
napisał/a: mj85 2013-02-21 10:55
Po 12 tygodniach ćwiczenia zgięcia :
czynne do 90 stopni jak się leży na brzuchu, jak wisi noga z łózka to ponad 90 stopni, na szynie 105 stopni. Opuchlizna schodzi z kolana, jeszcze jest dość pokażna nad kolanem.
W powyższym poście te 75 stopni było mocno nad wyrost, bo 70 stopni osiągnięte zostało miesiąc temu. W przeciągu 17 stycznia - 20 lutego zakres zwiększył się od 70 do 90. Po 90 kolano twarde i bolesne jest przekraczanie tej granicy...

Plan do konca marca: 110 stopni i rezygnacja z szyny. Chodzę w ogóle bez kul i ortezy, w czasie weekendu gdy nie mam dużo rehabilitacji kolano nie boli, w ciągu tygodnia jest zwykle lekko obolałe.
napisał/a: mj85 2013-03-27 00:00
Dalsze wrażenia z walki.
Po kolejnym miesiącu czynne zmierzone nieco ponad 100 stopni, jak na siłę doginam po rozgrzaniu to dochodzi do 110 stopni.
Lekarze ortopedzi są tragiczni - raz mówią, że to niecodzienna rekonwalescencja i że to potrwa miesiącami, raz że zrosty i jest masakra... rehabilitacja codziennie. Jak kolano odpocznie trochę to nie boli i całkiem przyjemnie się chodzi. Po schodach wchodzenie i schodzenie całkiem dobrze.
Rano po nocy ledwo przekraczam 90 stopni... pozniej sie rozgrzewa. Do usłyszenia za miesiac.
napisał/a: Ania_204 2013-03-27 11:26
Dziekuje za relację z przebiegu leczenia.