Singulair 5 przy niewielkich objawach alergii

napisał/a: murek 2015-05-06 09:31
Witam serdecznie,
Proszę o pomoc, bo mam trochę wątpliwości odnośnie podania leku. Syn, obecnie siedmiolatek jest uczulony na pyłki drzew. W okresie przedszkolnym często chorował, skończyło się na wziewach Flixotide i Ventolin. Wziewów i leków na alergię nie bierze od ponad dwóch lat - tak zdecydował alergolog/pulmunolog i na ostatniej wizycie powiedział, że w razie potrzemy mogę podać dziecku Amertil. Takiej potrzeby nie było aż do teraz. Ostatnie dwa okresy pylenia były prawie bez objawów z wyjątkim podrażnionych oczu, na co pomogły krople Polcrom. W tym roku z oczyma się powtórzyło, ale dodatkowo w nocy z 26/27.04 miał dłuższy atak męczącego kaszlu (przynajmniej dla mnie dłuższy - ok. 10 minut). Od tego czasu spokój z tak nasilonym kaszlem, ale od 28.04. podaję wspomniany Amertil. W związku z tym, że nadal pokaszliwał, do tego doszło uczucie zapchanego nosa i pobolewanie gardła, by wykluczyć inną inekcję, wczoraj odwiedziliśmy lekarza rodzinnego, który zapisał Pulneo, syrop prawoślazowy i właśnie Singulair 5, co do którego mam wątpliwości. Stwierdził, że gardło lekko czerwone, być może podrażnione od kaszlu, osłuchowo czysto. Stąd moje wątpliwości - taka przerwa, lekkie objawy i już Singulair? Nawet miały być wziewy, ale na to się nie zgodziłam. Umawiam się do alergologa, ale póki co będę wdzięczna za wszelkie rady, podpowiedzi.
Dziękuję,
Marzena
napisał/a: Peter 2015-05-07 10:24
Lekarz przepisał singulair sugerując się napadami kaszlu oraz brakiem Pani zgody na podanie leków wziewnych. Amertil nie zadziałał w stopniu zadowalającym. W takim przypadku lekarz nie miał alternatywnego rozwiązania. Nie wiem, dlaczego Pani była przeciwna lekom wziewnym (być może kojarzą się ze sterydami), ale nie wszystkie nimi są. Są również wziewne b-mimetyki. Pozostaje tylko kwesta, dlaczego tego lekarz nie wyjaśnił. Ja sugerowałbym wziewny b-mimetyk, zamiast wspomnianego singulairu. Podejrzewam, że zabrakło porozumienia.
napisał/a: murek 2015-05-07 12:52
Bardzo dziękuję za odpowiedź. I już wyjaśniam: na wziewy nie zgodziłam się, bo:po pierwsze chodziło o te, które dostawał (Flixotide, Ventolin), a po drugie moim zdaniem (mogę się oczywiście mylić) objawy nie są na tyle silne. Pamiętam, jak kaszlał kiedy faktycznie chorował, dodatkowo mogę porównać kaszel siostrzeńca który od małego jest silnie uczulony na wiele alergenów. Teraz jak wspomniałam napad był jeden. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że opisując wycinek choroby i na odległość trudno ocenić stan zdrowia, z drugiej strony ja również mogę mieć złe odczucia.
W naszej krótkiej przygodzie z wziewami pojawiły się te, o których wspomniałam, a co to są b-mimetyki?
Sama jestem ciekawa, co powie alergolog.
Jeszcze raz dziękuję za cenne uwagi - takie świeże spojrzenie bardzo się przyda :)
Pozdrawiam
napisał/a: Peter 2015-05-07 13:06
No właśnie. Ventolin to b-mimetyk. Czy był z tym lekiem jakiś problem, że pani jest przeciw, albo nie ma dostatecznie wyrażonych objawów, by stosować taki lek?
napisał/a: murek 2015-05-07 13:29
Myślę, że nie ma objawów - obecnie jest to pokaszliwanie na zasadzie "eche-eche-eche" może kilka razy dziennie. Oprócz tego jednego ataku, gdzie kaszel był wyraźnie suchy, męczący i nieprzerwany tego typu napadów nie było.
Ventolin alergolog kazał podawać w sytuacjach "sos" i gdyby taka sytuacja się powtórzyła, a miałabym go pod ręką (po ponad 2 latach spokój u nie mam) na pewno bym podała. Wiem, że od razu w takich sytuacjach pomagał i nie mam z nim złych skojarzeń. Natomiast nie wiedziałam, że to b-mimetyk. Człowiek całe życie się uczy :)
napisał/a: Peter 2015-05-07 14:45
Dokładnie o to chodziło. Ventolin służy do przerwania nagłego ataku astmy. To tak na wszelki wypadek. I to na razie by wystarczyło, Singulair niepotrzebny. Takie pokasływanie to nie astma, tylko podrażnienie gardła i krtani. Na razie obserwować. Jeśli Pani ma zamiar iść do alergologa, to oczywiście skorzystać.
napisał/a: murek 2015-05-07 16:46
Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas, dociekliwość, konkretne odpowiedzi. Dam znać po wizycie u alergologa.