Silne bóle mięśni, niski poziom wit. D3

napisał/a: Bronek35 2013-01-28 00:40
Witam serdecznie,

Od dłuższego czasu zmagam się z pewnymi dolegliwościami i chciałbym się Państwa poradzić, ponieważ jak na razie lekarze nie przedstawili mi jednoznacznej odpowiedzi co do ich przyczyny. Ale po kolei...

Mam 28 lat. Od dziecka zawsze miałem dużą niedowagę (w tej chwili 43 kg/172 cm). Wszyscy lekarze zawsze powtarzali, że "taka moja uroda", więc za bardzo nie dociekano dlaczego tak może być. Ja również nie odczuwałem w związku z tym większych problemów. W liceum wykryto u mnie zespół Barlowa (wypadanie płatka zastawki mitralnej - ma to jeszcze kilka osób w rodzinie), oraz niski poziom płytek we krwi (ok. 100) przez co trochę ograniczyłem uprawianie sportu. W tej chwili płytki utrzymują się na stałym poziomie 140-160.
Kilka lat temu (ok.5-6) pojawiły się u mnie problemy żołądkowe, podobne do refluksu. Był to okres, kiedy rozpocząłem pracę zawodową. Trochę wiązałem to ze stresem. Przez dłuższy czas przjmowałem Lanzul 15mg i objawy ustępowały. Od tamtej pory staram sie uważać na to co jem, jednak problemy od czasu do czasu powracają (nie są jednak bardzo uciążliwe).
Dwa lata temu zacząłem odczuwać silne zmęczenie. Stopniowo się to nasilało. Były momenty, że przejście kilkudziesięciu metrów było wysiłkiem nie do wytrzymania. Tętno gwałtownie rosło, pojawiały się skurcze mięśni, zawroty głowy. Kardiolog przypisał mi Propranolol, jednak w stanie spoczynku zazwyczaj mam niskie ciśnienie. Branie betablokera strasznie mnie osłabiało. Z powodu braku poprawy robiłem kolejne badania. Wykryto niski poziom potasu (2,9) i nieco podwyższony poziom kortyzolu (zarówno w krwi jak i w dobowej zbiórce moczu). W jednym badaniu wyszedł rownież podwójnie przekroczony poziom ACTH.
Test z podaniem małej dawki dexamethazonu wyszedł poprawnie (poziom kortyzolu spadł). W rezonansie przysadki rownież nic nie wyszło.Na ponownych badaniach poziom ACTH był już poprawny. Będąc na badaniach w szpitalu dowiedzialem się, że u osób z niedowagą poziom kortyzolu zazwyczaj jest podwyższony i że nie powinienem się tym przejmować.
Dodam że test na boreliozę wyszedl negatywny.

Z uwagi na brak konkretów w rozpoznaniach pozostałem wyłącznie przy uzupelnianiu poziomu potasu.
Po około roku sytuacja w miarę się unormowała, jednak straciłem na wadze kilka kilogramów (wtedy ważyłem 41 kg).
Niestety od około 2 miesięcy sytuacja się powtarza. W tej chwili nie odczuwam już problemów ze strony układu krążenia (tętno nie skacze tak samo z siebie), poziom potasu (bez suplementacji) utrzymuje się na stałym poziomie ok. 3,9, jednak bardzo bolą mnie wszystkie mięśnie. Najbardziej dokuczliwy jest ból rąk i nóg. Najgorzej jest rano. Po przebudzeniu ból jest bardzo silny. Dopiero stopniowe "rozruszanie" mięśni przynosi niewielką poprawę. Czasami pojawiają się rownież bóle kregosłupa i zawroty głowy. W najnowszych badaniach wyszedł mi nieoznaczalny poziom witaminy D3 (
napisał/a: aaggaa3 2013-01-29 21:56
witaj :)

napisal(a): Czy ktoś z Państwa spotkał się z takimi dolegliwościami?
tak, u mojej córki

napisal(a):Poziom TSH, Ft3, Ft4 zawsze miałem w normie.
napisz proszę wyniki, czasem mimo, że hormony jeszcze mieszczą sie w normach tarczyca nie pracuje jak należy

poziom witaminy D3 jest bardzo niski, niedobory moga prowadzić do miopatii

masz rzeczywiście sporą niedowagę, wykluczono u Ciebie np. celiakię?

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:trXtmivmiPUJ:www.dobrametoda.com/ARTYKULY/Stosowanie%2520witaminy%2520D%2520w%2520praktyce%2520klinicznej.pdf+&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESjhojhMHhogPShRl2fkwhrU8tlVTmLfoexsr0ziuu0afzjoOOzIP33FLIbtxQqV10Suda5bWZAujhx_Qh25_lohe1BJW55WESLE5g8zDFDGCUhwWIsyAOPcVmhIwDhMeVPV3sl2&sig=AHIEtbQk6tUW2Wwf0CzuAKvJiLrzwig-9Q

to link do artykułu dotyczącego badań nad niedoborami wit D3, jej uzupełniania i dawkowania, trochę przydługaśny, ale warto przeczytać
napisał/a: Bronek35 2013-01-29 23:51
Witam,

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Oto moje ostatnie wyniki:

[list:14cc8nny]
[*:14cc8nny]Wapń całkowity - 2,50 mmol/l (norma 2,15 - 2,55)[/*:14cc8nny]
[*:14cc8nny]Cholesterol całkowity - 4,49 mmol/l (norma 3,9 - 5,2)[/*:m:14cc8nny]
[*:14cc8nny]Glukoza - 5,03 mmol/l (norma 3,40 - 5,50)[/*:14cc8nny]
[*:14cc8nny]Kwas moczowy - 182,0 umol/l (norma 210 - 420)[/*:14cc8nny]
[*:14cc8nny]CRP - 0,20 mg/l (norma 0 - 5)[/*:m:14cc8nny]
[*:14cc8nny]TSH - 2,703 uIU/ml (norma 0,350 - 4,940)[/*:14cc8nny]
[*:14cc8nny]FT3 - 3,07 pg/ml (norma 1,71 - 3,71)[/*:14cc8nny]
[*:14cc8nny]FT4 - 1,39 ng/dl (norma 0,70 - 1,48)[/*:14cc8nny]
[/list:u:14cc8nny]

Co do celiakii, to miałem robione w 2010 r.badania na przeciwciała IgA-EmA i IgG-EmA - ujemne. Rok wcześniej również wyszły ujemne razem z badaniami IgA-AGA i IgG-AGA. Test na Helicobacter Pylori również był ujemny.

USG tarczycy w normie, chociaż objętość orawego płata (7,4 ml) jest dużo większa od lewego (3,3 ml). Podobno nie jest to problemem.

Pozdrawiam
napisał/a: aaggaa3 2013-01-31 14:50
wyniki masz całkiem dobre, TSH mogłoby być troszkę niższe, ale myślę, że po prostu musisz co jakiś czas powtarzać badania

co do objętości tarczycy to endokrynolog mówił mi, że średnia objętość to ok. 18ml,

u Ciebie wynosi ona 10,7ml a więc wyglądałoby na to, że Twoja tarczyca jest mała

"...zmniejszona objętość tarczycy wynikać może z przebytego bądź aktualnie trwającego zapalenia tarczycy. Najczęściej są to zapalenia autoimmunologiczne, w tym najczęściej Hashimoto, mogą nie dawać objawów, a prowadzić do zaniku miąższu tarczycy..."

wrzuć może jeszcze swoje wyniki w dziale ''endokrynolog'' tam forumowicze doradzą czy robić przeciwciała przeciwtarczycowe czy nie

u mojej córki niestety nie udało się ustaliś jaka była przyczyna tak bardzo niskiego wyniku D3, wynkiki badań dodatkowych podobnie jak u Ciebie wyszły dobrze
któryś z lekarzy zasugerował, że ma to związek z choroba Hashimoto, na którą córka choruje (ja z resztą też)