Selen - powyżej normy

napisał/a: nolimit1 2016-05-31 13:59
Witam,

Od 2 miesięcy przyjmuję selen w tabletkach 1 tab dziennie. Zrobiłem badanie i wyszło, że wystąpiło przekroczenie, wynik: 126 [norma 50-120].

Czy przyjmować selen dalej czy przerwać?
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-05-31 14:38
Przerwij lub zmniejsz dawkę.
napisał/a: nolimit1 2016-06-03 16:00
Pomimo tego, że mam hashi? Czy w takim przypadku nie obowiązuje inna norma (wyższa?). Lekarz nawet nie kazał mi zrobić wyników przed przyjęciem selenu, tak samo jak zapisał od razu wit d (tutaj akurat poziom miałem bardzo niski - zrobiłem sobie swoje badania).

Czy przedawkowanie selenu jest niebezpieczne? Chyba nie skoro lekarza nie interesuje jego poziom tylko od razu zapisuje i karze brać i nawet nie sprawdza jego poziomu - na kolejną wizytę mam zrobić tylko tsh i ft4.
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-06-03 18:44
Masz nadmiar, zmniejszasz dawkę lub odstawiasz, nie bardzo wiem, nad czym tu debatować.
napisał/a: Los Angeles Galaxy 2016-06-03 20:48
Lepiej odstaw selen, ja miałem idento 129 przy normie 50-100
Brałem 110 mcg z drożdży przez 90 dni. Jednak dostarczałem też go sporo z jedzenia : ryby, jajka, ryż czarny itd
Do tego ft4 aż 99 % a biorę tylko euthyrox n25 więc abyś nie popadł w nadczynność.
Nadmiar selenu szkodzi tez na cardio.
napisał/a: nolimit1 2016-06-24 18:53
Dzięki Panowie za odpowiedź. Ja teraz biorę euthyrox w dawce 50 (zwiększona z 25).

Czytam sobie teraz książkę o hashimoto autorstwa niemieckich lekarzy i jest tam dział o selenie twierdzą, że nie idzie rozpoznać z badania krwi czy selen jest w normie czy nie:

"W chorobie G-B i chorobie Hashimoto zapotrzebowanie na selen jest zwiększone. Na podstawie oznaczenia poziomu selenu we krwi, nie można stwierdzić niedoboru selenu, ponieważ wartości we krwi nie są reprezentatywne dla tarczycy. Dlatego nie jest konieczne oznaczanie poziomu selenu we krwi przed rozpoczęciem leczenia"

Polecają przyjmowanie selenu w dawce 200 bez oznaczania selenu i kontroli i że jest to bezpieczne.i Wg badań pacjentom którym podawano selen w dawce 200 przez 3 miesiące Atpo uległo zmniejszeniu o 36% w ciagu tego czasu. Również samopoczucie było lepsze fizyczne jak i psychiczne. Badania z Monachium oraz Aten.

Zadałem pytanie odnośnie selenu, gdyż już wcześniej czytałem w necie, że norma dla chorych na hashimoto jest inna (większa) jeśli chodzi o przyjmowanie selenu. Teraz czytam to w ksiązce, ale nadal nie widzę jaka zatem jest ta norma - raczej jej w ogóle nie ma? I bez problemu można ładowac do 200/dzień bez skutków ubocznych. Mimo przekroczeń normy?

Co o tym myślicie? Ja po tym badaniu gdzie wyszło przekroczenie zrezygnowałem z selenu i w ogóle bo nie biorę. Natomiast lekarz nie zlecał oznaczenia selenu przed przystąpieniem do kuracji euthyroxem.
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-06-24 19:03
O bezpieczeństwie selenu piszę tutaj:

http://commed.polki.pl/selen-i-endokrynologia-net-vt96391.html

Co do tego napisałeś.

W książce dobrze piszą i tego bym sie trzymał. Raczej nie oczekuj że napiszemy, bierz zalecane dawki mimo przekroczenia aby nie być posądzany o działanie na szkodę pacjenta.