RZS, obrzęki, krążenie?

napisał/a: eve100 2011-08-21 22:01
Witam,

Z góry przepraszam, że tak dużo...

Może na początek wyda się dziwne, że wpisuję się w wątku hematolog, ale kiedyś lekarz ortopeda powiedział mi, że przede mną długa droga diagnostyczna czyli może reumatolog, a może i hematolog.Bardzo proszę o pomoc bo trochę to wszystko zawiłe.

Mam 31 lat. Problem sie zaczął od połowy kwietnia gdy nagle nie mogłam kucnąć bo bolaly mnie kolana. Tłumaczyłam sobie to brakiem ruchu - 8 godzin w siedzacej pracy i 6 godzin w weekend na uczelni.

Najpierw spuchło mi kolano prawe, pojawiła się woda. Poszłam do ortopedy, który ściągnął mi płyn - 60 ml klarowny bursztynowy. Kolano spuchło ponownie - ściągnął mi 70 ml, dodatkowo spuchło mi drugie kolano. Dostałam antybiotyk Dalacin C, 3 tygodnie go brałam.Dostałam w lewe kolano diprodhos, i na drugi dzień kolano było jak nowe. Prawe kolano jako tako - wtedy zmieniłam ortopedę na innego. Ten dał mi diprodhos do drugiego kolana.Tydzien poźniej sytuacja się powtórzyła - spuchły oba.
Zrobilam badania:
OB 42 mm/h
ASO poniżej 200 j.
ODCZYN WAALERA-ROSEGO ujemny
CRP obecne (bez podanej ilosci)
czynnik reumatoidalny LATEX RF ujemny
Bolerioza-P/C (IgM + IgG) ujemne
ponownie OB 52 mm/h
rtg prawego kolana nic nie wykazało

Ortopeda skierował mnie do reumatologa, dostałam leki:
panzol osłonowo
sulfasalazin EN Krka
acidum folicum 15 mg
diclac duo 75 mg

Zaczęłam je brać i niestety po trzech dniach spuchła mi cała lewa noga. Internista skierował mnie do szpitala z podejrzeniem zatoru.W szpitalnych badaniach wyszło, że mam d-dimery 1086 ng/ml (norma do 198).
Zrobiono mi dooplerowskie badanie przepływowe - wszystko wyszło ok jedynie stwierdzono dużą ilość płynów w jamach obu stawów kolanowych. Wysłano mnie na konsultacje ginekologiczną, poniewaz brałam długo tabletki antykoncepcyjne Yasmin, które niby mogły spowodować ten stan.
Mialam okłady z kwaśnej wody i zastrzyki clexane.Skierowano mnie do chirurga rejonowego.Ten kazałam zrobić badania:
kwas moczowy 3,2 mg/dl
d-dimery 4190 ng/ml (norma
napisał/a: opilek 2011-08-22 16:58
Póki co jest to prawidłowe leczenie, a raczej zaleczanie objawów, dopóki nie uda się ustalić co powoduje (i gdzie jest) stan zapalny o którym świadczy podwyższone CRP i wysokie D-dimery. Z wykonanych testów na razie reumatolog wykluczył RZS. Jakie jest obecnie stężenie D-dimerów przy braniu polcardu?

Na obrzęki kolan o jakich Pani pisze, w moim doświadczeniu poza iniekcjami z diprophosem (które albo dają poprawę długoterminową albo tylko do tygodnia-trzech) najlepiej pomaga ruch - pływanie, ćwiczenie na trenażerze eliptycznym (orbitrek), rower stacjonarny - stały, nie obciążający kolana ruch.

Czy w szpitalu było robione USG jamy brzusznej, USG narządów rodnych, Echo serca? Koagulogram? enzymy wątrobowe?

Które stawy dokuczają - poza kolanami i nadgarstkami. Czy bolą biodra, małe stawy stopy, stawy dłoni?
napisał/a: eve100 2011-08-22 21:29
Jeśli chodzi o obecne stężenie D-dimerów przy braniu polcardu to niestety nie mam jeszcze odebranych wyników, może jutro będę miała.
W szpitalu nie miałam robionego USG jamy brzusznej, ani USG narządów rodnych - tylko badanie ginekologiczne.
Jednak 2 tyg temu miałam robiona cytologie - wynik prawidłowy.

Echo serca też nie miałam, tylko EKG, które wyszło prawidłowe.

Jeśli chodzi o USG serca i USG jamy brzusznej to 2 lata temu robiłam prywatnie i były prawidłowe (nie wiem czy to ma teraz znaczenie?)

Jeśli chodzi o Koagulogram... podam troche więcej wynikow
czas protrombinowy (PT) - 12.7 sek; % normy 92.9% (70-130); INR 1.07 (0.9 - 1.3);
Troponina I 0 ng/ml (0-0.3)
Amylaza w surowicy 61 U/L (25-125)
Amylaza w moczu 73 U/L (do 750)
APPT 35 sek (22-36)
Chlorki 103 mmol/L (98-107)
CK-MB 0.2 ng/ml (0-6.6)
Fibrynogen >8 g/L (1.8 - 3.5)
Glukoza w surowicy 87 mg/dL (70-109)
Kreatynina w surowicy 0.61 mg/dL (0.57 - 1.11)

Enzymy wątrobowe nie robili mi w szpitalu, ale przed tym jak tam trafiłam zrobiłam sobie je prywatnie (21 maja):
ALAT 17IU/l (1-31)
ASPAT 18IU/l (1-31)
Bilirubina całkowita 0,80 mg/dl (0,2-1,0)

i nie wiem czy to ważne, ale zrobiłam też wtedy badania cholesterolu:

Trójglicerydy 162 mg/dl (40-140)
Cholesterol LDL 154 mg/dl (
napisał/a: eve100 2011-08-23 21:23
I mam wyniki D-dimerów:

4.62 przy normie
napisał/a: opilek 2011-08-23 22:46
Problem poza dolegliwościami stawowymi, które nasiliły się? po sulfasalazynie (może niestety powodować taki efekt uboczny) jest widoczny w wysokich wartości D-dimerów , CRP i fibrynogenu (który poza wpływem na krzepliwość jest białkiem ostrej fazy i może być podwyższony przy stanie zapalnym).

Podstawowe pytanie to, czego dotyczy stan zapalny. skąd wysokie d-dimery.
Czy w okresie sprzed leczenia stawu kolanowego pamięta Pani jakieś inne dolegliwości? Jakaś infekcja, gorączka? Czy miesiączka nie spóźnia(ła) się? Czy miała/ma Pani jakąś wadę zastawek serca? Czy w rodzinie ktoś miał chorobę nowotworową? Cukrzycę, choroby naczyniowe?

Czy w EKG nie były opisane żadne zmiany? Czy w szpitalu były robione posiewy z krwi?

W obecnej sytuacji powinny być wykonane badania obrazowe - podstawowe USG jamy brzusznej, narządów rodnych, echo serca, w razie potrzeby tomografia komputerowa jamy brzusznej.

Lekarz pewnie porozmawia z Panią o profilaktyce przeciwzakrzepowej. Możliwe, że dolegliwości ze strony stawu kolanowego są izolowaną dolegliwością - ruch lub iniekcje sterydowe powinny wystarczyć. Bardziej budzi niepokój ciągle wysokie stężenie D-dimerów i wskaźników zapalnych.
napisał/a: wrotka2 2016-06-16 23:09
Eva100,
Przeczytałam Twoje posty i jestem ciekawa jaką w koncu postawiono diagnozę. Mam od dwóch miesięcy bardzo podobne objawy i wyniki ( trochę niższe d-dimery, 750) i tez nie wiem co dalej...
Będę wdzięczna za jakakolwiek informację.
Pozdrawiam,
Magda