Rwa kulszowa

napisał/a: Magda1 2006-08-15 18:57
Od ośmiu miesięcy mam rwę kulszową, brałam masaże .próbowałam ćwiczyć , była też akupunktura i nic tak naprawdę nie pomaga ostatecznie. Ból jest mniejszy zszedł na podudzie , biorę dicloratio uno , bo tylko to trochę uśmierza ból .Od dwóch miesięcy mam mrowienie i drętwienie podudzia,zapisana jestem do nęurochirurga na konsultację w pażdzierniku(mam rezonans) ale boję się że może to sie skończyć paraliżem .Proszę o radę czy może udać się do szpitala na izbę przyjęć czy można jeszcze poczekać na umówioną wizytę ?

Pozdrawiam
napisał/a: plb1985 2006-08-15 23:35
to zalezy od Twojego stanu czy zgłaszać się czy czekać
a przy okazji kilka porad:
napisal(a):Zazwyczaj najmniej bólu sprawia leżenie z uniesionymi nogami, tak aby biodra i kolana tworzyły ze sobą kąt prosty, a podudzia były oparte na poduszce.

napisal(a):Przy omawianym schorzeniu należy pamiętać, "aby trzymać w cieple" tę okolicę ciała, chronić przed zimnem, a nawet spać z wełnianą opaską rozgrzewającą krzyż. Dobrze jest rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka rozruszać lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Unikniemy w ten sposób tak charakterystycznych porannych bólów rozruchowych. Ból łagodzi gorący, możliwie silny natrysk (bicz wodny) na bolące miejsca połączony z lekkimi ćwiczeniami rozluźniającymi kręgosłup. Zaleca się również ciepłe kąpiele z dodatkiem ziół. Podczas kapieli wykonujemy rozluźniające ruchy. Odradza się kąpiel w temperaturze niższej niż 30 stopni. Ulgę przynosi także sauna.
napisał/a: Magda1 2006-08-16 08:24
Dzięki za poradę.
Ale jeszcze mam prośbę , nie mogę rozszyfrować niektórych pojęć w rezonansie tzn.
centralna szerokopodstawna protusia materiału krążka m-kręgowego z modelowaniem przedniego zarysu worka oponowego i znaczną redukcją objętości zachyłków bocznych,obustronnie ograniczona objętość zachyłków bocznych (bardziej po stronie prawej)
Na poziomie L5 -S1_to samo co wyżej plus zmiany zwyrodnieniowe

Dodatkowo mam pytanie czy można zmiany zwyrodnieniowe częściowo wyleczyć biorąc MSM i glkozaminę?
napisał/a: plb1985 2006-08-17 23:32
co do rezonansu to nie potrafię Ci odpowiedzić na to pytanie, ale wydaje mi się, że chodzi tu o podejrzenie przesunięcia ciała krążka m/kręgowego...tak jest niestety w wielu bólach kręgosłupa

a co do glukozaminy to są to polecane środki przez...firmy farmaceutyczne...ja podchodzę do tego tak, że nie zaszkodzą nikomu-może pomogą....
przy badaniach glukozaminy lub/i chondroityny to połączenie tych dwóch substancji przy ostrym bólu było o 20% skuteczniejsze niż placebo, natomiast przy bólu łagodnym skuteczność była równa placebo.
napisał/a: brava2 2006-11-16 15:27
Witam mam 30 lat i niestety też dopadła mnie rwa kulszowa.
od czerwca do pażdziernika na samych zastrzykach wit. b12,ketonal,depomedrol
W pażdzierniku zus po kontroli wysłał mnie na rechabilitację w tym czasie było już lepiej. Po rechabilitacji lekarz z naszej zakładowej przychodni powiedział że po rechabilitacji z zusu nie może wystawi mi dalszego l-4 i wystawił mi zdolnośc do pracy od dnia następnego po mimo dolegliwości w nodze (delikatne rwanie) w sumie ja też czułem sie na siłach iśc do pracy.L-4 od czerwca do końca pażdziernika z obawy o utratę pracy z powodu długotrwałego l-4 poszedłem do pracy (GÓRNIK)
Po 2 tygodniach dwa strzyknięcia w krzyżach i w piątek 10.11 2006 rano w pracy trach połamany zaczeło mie skręcac na nowo po trzech dniach znowu ostre rwanie w nodze co dalej jak tu wrócic do pracy jeżeli zaczeło sie wszystko od początku biorę teraz ketonal,baclofen i czopki Diclofenac 100 proszę o radę jak to i gdzie leczyc bo ponowne l-4 może zakończyc sie zwolnieniem z kopalni. dzisiaj wybieram się do kręgarza zobaczymy co powie z góry dziękuję
napisał/a: MartaM 2008-01-10 20:55
Rwa kulszowa i woda?Dwa lata temu też przechodziłam przez ten koszmar którego skutki czuje do dziś, lecz nie wolno mi było się kąpać w początkowj fazie choroby[ewentualnie szybki prysznic po którym faktycznie czułam wzmożony ból w nodze] "Rwa kulszowa nie lubi podgrzewania ani też oziębiania"twierdził mój lekarz fizioterapeuta od którego wyszłam o własnych siłach po tym jak mąż mnie wniósł do gabinetu na rękach w wielkim bólu i płaczu bo sama już nie byłam wstanie ustać.
napisał/a: jary1949 2008-09-06 19:31
...mogę podpowiedzieć że wszelkie bóle związane z aparatem ruchu można zredukować o 90proc.pijąc roztwór 15gram żelatyny zaprawiony jakimś sokiem do smaku.pijemy codziennie przez okres minimum pół roku.efekty są zaskakujące,wręcz trudne do uwierzenia.polecam tę kurację wszystkim cierpiącym-jest niezwykle tania i nie ma w niej skutków ubocznych.
napisał/a: jary1949 2008-09-24 23:13
Do ,,Dorcia 74,,--za Twoim pośrednictwem otrzymałem maila od oasby z poza Polski.Dziękuję!. Odpowiadam-to co napisałem jest prawdą,Kurację stosowałem na sobie,wyniki zaskakująco pozytywne.Kilka lat cirpiałem na tę dolegliwość oraz bardzo silne bóle mięśni i ścięgien obu rąk z promieniowaniem we wszystkie możliwe strony łącznie z głową.leki przeciw bólowe rozwaliły mi żołądek i dwunastnicę.Lekarze nie mogli mi pomóc.Chińska akupunktura też nie.zapoznałem się bliżej z budową swego szkieletu ,wniosek był jeden-szybko zregenerować ,odżywić aparat ruchu.Z pomocą żelatyny podreperowałem swoje kości ,ścięgna mięśnie.Pracuję b.ciężko fizycznie.Dużo dżwigam i noszę na wyciągniętych rękach.Nie jestem tak sprawny jak bym miał lat 18 ale z 30latkami w pracy nie przegrywam.Do tego lekka gimnastyka co rtano po przebudzeniu.pozdrawiam Ryszard
napisał/a: Karolina_931 2008-10-28 21:01
Dla mnie jest to coś przerażającego :( mój 40-letni tata, ma tę dolegliwość... I potrzebuje pomocy, gdyż po około 3 miesiącach choroby i kurowaniu się codziennie końskimi dawkami leków nie może się ruszać!!!
Wczoraj po południu podniósł pustaka i ... koniec nie mógł się ruszyć;( dziś był w szpitalu ale lekarz nie zostawił go na oddziale bo nie było wolnego łóżka, po południu było już lepiej ale teraz znów nie może wytrzymać z bólu i wije się na łóżku ;-( bardzo się boje ... bo nie wiemy z mamą co robić i jak mu pomóc albo ulżyć :/ pomocy !!!! może macie jakieś pomysły lub sprawdzone sposoby ??? Miał robione mnóstwo badań m.in. USG, tomografię i prześwietlenia... a wkrótce będzie chyba rezonans... Macie może jakieś doświadczenie w tej dolegliwości ???
napisał/a: dan23 2008-12-03 23:29
Hm mam 23 lata nie wiem mam klopoty z lewa noga od miesiaca nie wiem czy to ta rwa kluszowa mam nadzieje ze nie. Zaczelo sie to tak pewnego dnia normalnie sobie siedzialem no moze bylem troche spiety i wyszlem pobiegac i wrocilem z malym bolem nogi hm pare tygodni po tym pojechalem na silownie i w tedy nie moglem sie schylic bo mnie tak kregoslup bolal ,nastepnego dnia przestal kregoslup i znowu noga z strasznym bolem i teraz ciagle czuje ten bol na lewym udzie i czasem posladku jak zlacze nogi i wyprostuje kregoslup czasem czuje dziwne kucie w lydce w stopie jest normalnie i najgorsze jest to kiedy sie budze to boli ale jak rozgrzeje to takto spoko dopiero jak usiade na pare minut i chce wstac to jak stary dziadek chodze zgarbiony bo nie moge sie wyprostowac bo mnie w tedy noga boli dopiero po paru minutach jest ok niec nie wiem co to moze byc jak ide na basen i nie mam przemeczonej nogi moge troche poplywac jak np z rana chce zalorzyc skarpetke albo buta musze gdzies usiasc i podniesc noge no takie to dziwne uczucie wiem troche to wszystko napisane jak maslo maslane :) ale nie wiedzialem od czego zaczac jak by ktos cos wiedzial to dziekuje za odpowiedz ,pozdrawiam i dbajcie o zdrowie :)
napisał/a: meduza3 2008-12-04 23:36
Mam 42 lata i również zmagam sie z rwą.Jestem bezsilna jak moi poprzednicy.Leczę się od przeszło roku i co? i nic ! Lekarstwa,rehabilitacja nie pomagają.Ostatnio rok temu chwycił mnie tak potężny ból,że 6 tygodni leżałam jak kłoda,nawet do toalety nie mogłam dojść więc jak zostawałam sama musiałam sie prawie czołgać.Skutkiem zażywania tabletek jest choroba wrzodowa żołądka.Więc mam się"fajnie"! Pół roku było względnie i od wczoraj wszystko powraca!Strasznie się boję tego bólu co mnie czeka, bo poprzednio to dosłownie wyłam.Mam wątpliwości co do lekarzy,ponieważ zauważyłam,że oni traktują "kulszowców" jakby przyszli bo ich noga rwie na zmianę pogody.ja nie wiem czy jest jakiś ortopeda, który nam pomoże!!!chyba nie! Więc jeśli ktoś ma jakieś pomysły, aby choć trochę można było sobie pomóc będę wdzięczna.Wspomnę,że przy ostrych dolegliwościach żadna gimnastyka nie wchodzi w grę.
napisał/a: Mario70 2008-12-28 21:12
Witam,mam podobny problem i nie wiem czy to jest rwa kulszowa czy nie,mam 38 lat a ból trwa od 10 m-cy.Jest to ból lewej nogi,najbardziej odczuwalny w lewym biodrze w pachwinie i w kolanie.Ból ten zaczął się jak pracowałem w mrożni przy tem. -25 stopni Celsjusza (pracowałem 6 dni w tyg przez 8 godzin przez okres 7 miesięcy),chodziłem na fizykoterapie (prądy TENSA i laser)po ok 15 zabiegach ból ustąpił ale wtedy miałem urlop i nie pracowałem, po powrocie do pracy(a pracuje fizycznie dość ciężko,muszę się schylać i podnosić ciężary) bóle z powrotem powróciły.Nie mogę podnieść do góry nogi,muszę pomagać sobie rękami a jak zegnę nogę w kolanie np. siedząc to przy wstaniu w ogóle nie mogę ustać,ból jest potworny w kolanie dopiero po jakiś paru min. jest mniejszy ale i tak cały czas kuleje i od tego krzywego chodzenia całe plecy mnie bolą.Byłem u 3 różnych lekarzy ale nic nie poradzili,przepisali tabletki i powiedzieli że ból minie a ból nie mija i jest coraz większy.Może ktoś miał podobny problem i może wie co trzeba zrobić żeby zlikwidować te bóle,z góry dziękuję i pozdrawiam