rwa kulszowa, dyskopatia?

napisał/a: rainbow3 2007-08-24 10:19
witam
mam pytanie,moze ktos sie spotkal z tym tematem i powie co robic.Na rtg stwierdzono u mnie:zniesienie fizjologicznej lordozy,nieznaczna skolioze lewostronna a z rotacja kregow i przewezenie przestrzeni miedzykregowej L5-S1.Wlasciwie to nic mi to nie mowi,ale lekarka rehabiltantka stweirdzila ze to rwa kulszowa.Nie wiem czy powinnam sie udac do neurologa?Co dalej z tym schorzeniem robic?
napisał/a: Ania_204 2007-08-24 15:08
Witam serdecznie.
Jakie ma pani dolegliwości? Czym zostało spowodowane pójście na rtg?
Pozdrawiam.
napisał/a: rainbow3 2007-08-25 10:46
Witam rowniez.
Juz kilka razy bolal mnie kregoslup na odcinku ledzwiowym,ale dalo sie z tym zyc.Niestety jakis miesiac temu bolalo tak bardzo ze nie dalam rady chodzic.Po zastrzykach przeciwbolowych(Olfen) troche przeszlo, na tyle ze dam rade w miare normalnie chodzic.Bol jednak sie utrzymuje przy dluzszym staniu lub siedzeniu,czasem nawet czuje dretwienie w palcach nog.Na rtg wyslala mnie lekarka rodzinna.Dodam ze mam 30 lat.
napisał/a: Ania_204 2007-08-25 10:52
Witam.
Faktycznie są to objawy rwy kulszowej. Można zastosować fizykoterapie( zabiegi parafinowe, laser). Przeciwbólowe można brać w razie bólu. Skuteczne są Diclo duo. Jest pani osobą młodą. Można wybrać sie do neurologa. Wziąć skierowanie od lekarza rodzinnego i zdjęcia rtg i sie po prostu wybrać.
Pozdrawiam. Życzę zdrowia.
napisał/a: rainbow3 2007-08-25 11:00
Wlasnie za niedlugo mam zabiegi:basen.krio no i masaze.Mam nadzieje ze to cos pomoze bo jeszcze troche lat pracy i zycie tez ,mam nadziej, przede mna:)
Dziekuje bardzo za odpowiedz.
napisał/a: Ania_204 2007-08-25 11:09
Powinno pomóc. Życzę zdrowia. Pozdrawiam.
napisał/a: NimfaBlotna 2007-08-28 18:29
zamiast masazu radzilabym raczej terapie manualna i zestaw cwiczen poprawiajacych stabilnosc, ale w sumie ciezko powiedziec bez dobrego zbadania, tak naprawde wiele struktur moze powodowac bol i czasami sie one zazebiaja. Pojecie "rwa kulszowa" jest dla mnie rownoznaczne z "bol plecow", bo nie wnosi nic nowego do tego co i tak od razu wiadomo. Poza tym jest naduzywane, bo czesto to wcale nie nerw kulszowy jest glownym winowajca. Moze to byc dysk, moze byc irytacja nerwow na wskutek zablokowania stawow miedzywyrostkowych, albo samej torebki stawowej ww stawow, moze byc zespol hiper lub hypo mobilnosci, ktory czasami moze dotyczyc tylko jednego segmentu kregoslupa, moze problem z postawa, ustawieniem miednicy lub stawem krzyzowo biodrowym, moze to byc problem czysto miesniowy i wiele, wiele innych. Nic nie mozna wykluczyc nie wiedzac wiecej o pani problemie. Jedno jest pewne - 30 lat to troche malo zeby juz miec regularne bole kregoslupa i radzilabym sie tym zajac. Czy sa jakies inne objawy neurologiczne typu bol w nodze, zaniki czucia etc?
Rentgen tez w zasadzie nic ciekawego nie pokazal - potrzebne jest pani dobre badanie funkcjonalne.
napisał/a: rainbow3 2007-08-30 11:37
jeżeli chodzi o inne dolegliwości to często palce nóg są jakby lekko bez czucia,takie zdrętwiałe.no i przeważnie zawsze zimne ,choć nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.
Co do pojęcia "rwa kulszowa" to tak nazwała moje schorzenie lekarka rehabilitantka i to ona zapisała zabiegi.Co do mojego wieku to właśnie martwi mnie trochę,że w tym wieku mam już dość poważny problem z kręgosłupem i wydaje mi się ,że właśnie dlatego muszę coś działać.