ruchomy guz- czy to coś grożnego?

napisał/a: jolkafasolka11 2009-10-19 21:09
Witam.
Mam od kilku lat guzka w okolicy krzyżowej,w tzw. dołku nad pośladkami.
Jest ruchomy tj.ucieka pod skórą,twardy.Z perspektywy czasu wydaje mi się, że urósł.Ma w tej chwili ok.1.5 cm. W ostatnim czasie zauważyłam, że pojawiły się w koło niego mniejsze, tez ruchome guzki.Dodam że guz ten nie boli sam w sobie , ale jak dłużej siedzę lub stoję boli mnie ta okolica i do tego jeszcze noga jakby drętwieje i ćmi.Czy możliwe że umiejscowiony w tym dziwnym miejscu uciska jakiś nerw?I
Nie pokazywałam tego guzka lekarzowi(zresztą go nie widać bo jest w dołku), z przekonania że ruchome guzy to raczej nic do usunięcia, tylko obserwowania.Czy mam racje? Czy takie guzki mogą się przerodzić w coś złośliwego i czy usuwa się je z tak dziwnych miejsc?
Z góry dziękuję za jakiekolwiek odpowiedzi.
napisał/a: dimedicus 2009-10-19 21:23
Przypuszczalnie jest to tłuszczak lub włókniak(zmiana typu łagodnego)można wykonać usg(dla pewności)Usuwane są ze wzg: kosmetycznych,są rozrostowe czy uciskają na nerw.Zabieg wykonuje się przez wycięcie i poddaniu badaniu histopatologicznemu(standardowa procedura)zabieg w chirurgi jednego dnia w znieczuleniu miejscowym.
napisał/a: jolkafasolka11 2009-10-19 21:50
Dziękuję za odpowiedż, do tej pory zwlekałam z wizytą u lekarza , ale jednak się wybiorę dla własnego spokoju ,tym bardziej że coraz częściej czuję w tym miejscu dyskomfort. Rozumiem że najpierw iść do rodzinnego, a on dalej pokieruje?czy prosto do chirurga?
napisał/a: dimedicus 2009-10-19 22:01
Lekarz rodzinny wystawi skierowanie do chirurga(tak procedura) chyba,że prywatnie.
napisał/a: jolkafasolka11 2009-10-20 20:12
dziękuję