RTG odcinka C kręgosłupa -proszę o interpretacje

napisał/a: Joanna Pavlova 2013-08-27 20:33
- zniesienie fizjologicznej lordozy
- zaostrzenia przednich krawędzi trzonów C5, C6



Witam)
Proszę o udzielenie inf. do jakiego specjalisty należy się zgłosić i czym "pachnie" w/w opis.

Dziękuje za wszelkie sugestie.

Joanna P.
napisał/a: intelpentium 2013-08-27 20:46
Nic sie nie dzieje w kręgosłupie. Niestety RTG nadaje się tylko do sprawdzenia czy nie ma złamania- nic wiecej. A co do spraw dokladnych to tomograf/rezonans. Co sie dzieje, jakie objawy? Bo po opisie, to nic kompletnie.
napisał/a: kordian1 2013-08-27 21:55
Zaostrzenia krawędzi trzonów mogą sugerować początek zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie szyjnym, zniesienie lordozy czyli inaczej wyprostowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa (samo to może ale nie musi powodować bóle i/lub zawroty głowy). Tak jak wspomniano powyżej RTG daje nam niezbędne minimum w diagnostyce kręgosłupa dlatego wskazane wykonanie TK lub MR. Dalsza diagnostyka w poradni rehabilitacyjnej.
napisał/a: Joanna Pavlova 2013-08-27 22:23
Od trzech miesięcy - dyskomfort, objawaiający się uczuciem przykurczu. Ograniczenia w poruszaniu szyją w lewo, prawo. Chrupanie i trzeszczenia, coś w rodzaju nadwyrężonych mięśni, jednak epicentrum bólowe to tylnia część( szyi i brak możności dotknięcia brody lewego barku (
Pomimo przyjmowania glukozaminy, leköw z grupy NLPZ = zmiany nie ustępują!
Zawroty głowy, szum w lewym uchu i trzeszczenia, sztywnienie palców prawej ręki (przykurcz - serdecznegi, wskazujacego, kciuka).

Konsultowałam sie u laryngologa, reumatologa - po zleconej farmakologi - efekt leczenia bez zmian.

Otrzymałam od rodzinnego lek. skier. na rtg = wynik jak wyżej.

16.07.2013r. zdiagnozowano u mnie niedoczynność.

P.S.
Wielkie dzięki za każdą informację. Link. Czy naprowadenie SKUTKU do przyczyny.
Joanna P.
napisał/a: kordian1 2013-08-28 08:19
Tak jak napisaliśmy powyżej, opisane objawy mogą pochodzić ze strony kręgosłupa szyjnego dlatego warto poszerzyć diagnostykę o rezonans i udać się do neurologa.
napisał/a: Joanna Pavlova 2013-08-28 09:32
O.K.
Dziękuje ;) za podpowiedzi.
napisał/a: Joanna Pavlova 2013-08-29 10:09
Hej
wracam właśnie od lekarza rodzinnego, który nie widzi wskazań (na podstawie rtg) aby wystawić skierowanie do specjalisty neurologa.
Nie przypuszczałam, że jest AŻ takie OBWAROWANIE do specjalisty NFZ.

Proszę o wskazówki od doświadczonych w ujarzmieniu bólu szyi.... może masaże, okłady, naświetlania - co o tym myślicie??? mieszkam w okolicach Poznania.

Podpowiedzcie mi coś...
Asia.P
napisał/a: kordian1 2013-09-01 15:35
skoro do neurologa nie chce dać skierowania do niech da chociaż do poradni rehabilitacyjnej.