Rtg Kregoslupa Szyjnego

napisał/a: ironplama 2013-03-13 12:32
Pogłębienie fizjologicznej lordozy szyjnej , zwłaszcza w odcinku zgięciowym kręgosłupa. Wysokosc tarcz miedzykregowych i trzonow kregow w odcinku szyjnym jest zachowana.Zmiany zwyrodnieniowe w stawach unkowertebralnych

Mam pytanie odnosnie opisu co to sa te stawy unkowertebralne i jak to leczyc terapia manualna czy jakies zastrzyki sie podaje docelowo prosil bym o wyjasnienie tego zwyrodnienia
napisał/a: Ania_204 2013-03-13 23:50
Witam.
Choroba zwyrodnieniowa stawów unkowertebralnych (stawów Luschki)
Te niewielkie stawy rozmieszczone są symetrycznie w tylno-bocznych obrzeżach przestrzeni międzytrzonowej kręgów szyjnych. Obecność zmian zwyrodnieniowych w tych stawach manifestuje się zwykle pojawieniem lub nasileniem bólu karku podczas ruchów obrotowych głową („objaw wstecznego biegu").
Ruchy te mogą również w mechanizmie podrażnień przydanki tętnic kręgowych wywołać zawroty głowy i zaburzenia równowagi (zespół Barre-Lieou). Na zdjęciu bocznym kręgosłupa osteofity tych stawów widoczne są na tylnych krawędziach trzonów kręgowych.

Dobry rehabilitant z doświadczeniem terapii kręgosłupowych. Najlepiej z jakiejś kliniki co zajmuje sie leczeniem chorób kręgosłupa.
napisał/a: ironplama 2013-03-14 13:02
Na jakiej podstawie powstaja te osteofity
Jesli dobrze rozumie to mam ciagle pracowac nad ruchomoscia szyjna?
Bo jak narazie ruchomosc mam dobra
I mam pytanie mam wzmacniac czworoboczny czy rozciagac?
napisał/a: Ania_204 2013-03-14 14:07
Osteofity powstają w wyniku zmian zwyrodnieniowych. Co do ćwiczeń to i wzmacnianie i rozciaganie. Wszystko do granicy bólu.
napisał/a: ironplama 2013-03-14 16:01
Jest mozliwosc pozbycia sie tych osteofitow na stałe czy tylko da sie opoznic proces tego zwyrodnienia
napisał/a: Ania_204 2013-03-14 23:24
Nie ma możliwości.