Rozwój rocznego dziecka - proszę o poradę.

napisał/a: MONIA831 2012-04-20 22:32
Witam serdecznie.
Postanowilam napisac ten watek gdyz martwie sie o dziecko kuzyna. Sama nie mam dzieci, ani doswiadczenia jednak wydaje mi sie, ze jest cos nie tak.
Dziecko w tym tygodniu konczy roczek, jednak nie proboje ani raczkowac, ani wstawac. Czytalam ze czasem dzieci omijaja raczkowanie, ale dziecko nawet nie umie siadac. Owszem posadzone siedzi ale czesto nie utrzymujac rownowagi przewraca sie na bok. Zawsze zwracalam uwage na to by klasc ja na brzuszek i podobno jej mama to robila, jednak tydzien temu widzialam jak mala przekrecila sie lezac na pleckach na brzuszek i tu pojawil sie problem .Mala nie byla w stanie podprzec sie raczkami, nawet nie probowala, jedyne co robila to machala raczkami i nozkami na boki jakby plywala, po czym zaczela plakac. Wnioskuje wiec ze nie umie sie przekrecic z brzuszka na plecki. Watpliwa jest tez percepcja dziecka, gdyc glownym sposobem na zabawe jest uderzanie raczka w zabawki jak w bebenek.
Nie widuje dziecka zbyt czesto jednak za kazdym razem gdy tylko odwiedzam jej rodzicow dziecko siedzi u ktoregos z rodzicow na kolanach i oglada telewizje (niezaleznie co leci). Obawy moje wynikaja z tego ze dziecko bylo bardzo silne i wrecz rozwijala sie bardzo szybko.
Zastanawia mnie rowniez fakt iz gdy wzielam jej zabawke do reki mala zrobila sie czerwona zmarszczyla buzke i zaczela przerazliwie "sapac". Czy to jest normalne u dziecka w tym wieku??
Jasne dziecko sie usmiecha gaworzy czasem nawet powie tata, mama.

Czy sa to objawy opoznienia i czy nalezy sie martwic?
napisał/a: Monika38 2012-05-02 21:47
Witaj Monia. Może nie mam zbyt dużego doświadczenia gdyż mam tylko jedno dziecko ale ja również uważam że coś jest nie tak. Moja córka jest z 31października (obecnie ma 4,5roku)a już w lutym potrafiła sama się przewracać na brzuszek, w sierpniu sama siadała i wstawała, na 10miesięcy poszła na nogi.Nawet w przychodni są plakaty co w którym miesiącu dziecko powinno umieć. Dziwi mnie tylko fakt, że rodzice dziecka nic z tym nie robią, aby się upewnić czy wszystko jest ok. Na rok jest bilans może wtedy coś się wyjaśni.
napisał/a: ognista4 2012-05-22 16:55
to jest bardzo niepokojące że roczne dziecko nie siada, nie utrzyma równowagi w pozycji siedzącej. w zasadzie robi to.....co 3miesieczny maluch...

raczkowanie niektóre dzieci pomijają mój syn też nie raczkował ale zaczął chodzić dość późno - pod koniec 14 miesiąca życia. wynikało to z jego wagi....i lenistwa, po prostu nie chciał

ciężko powiedzieć czy rodzice zaniedbują to bo odiwdzasz rzadko i tylko w tych momentach widzisz rodziców i malucha, NIE widisz ich na codzień, jednak każda normalna matka jak widzi że coś jest nie tak od razu pędzi do lekarza, są tablice rozwojowe gdzie jest napisane co i w którym miesiącu dziecko powinno umieć a co jest nieprawidłowe, ja se nawet myślę że niektórzy za bardzo przesadzają szukając jakichś problemów i troszkę się nakręcają nadużywając zerkania w te tablice bo każde dziecko ma indywidualne tempo rozwoju ale generalnie jak człówieka coś niepokoi powinien iść do specjalisty

tu jest problem ewidentny, wiekszość rocznych dzieci już chodzi, mówi nawet pojedyncze słowa
napisał/a: karolina_szw 2012-05-28 20:32
Witam
Jestem fizjoterapeutką i pracuje z dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym. Maluszek, o którym pani pisze nie rozwija się prawidłowo. Roczne dziecko powinno już obracać się, siadać, raczkować i wstawać w łóżeczku. Przyczyny takiego opóźnienia są różne ale jedno jest pewne - ten maluszek powinien uczęszczać na rehabilitację. To że nie potrafi utrzymać równowagi w siadzie świadczy o obniżonym napięciu mięsni centralnych (tułowia). Rodzice powinni wybrać się do lekarza - neonatologa lub neurologa dziecięcego, który oceni stan dziecka i pokieruje do odpowiedniej placówki, która zajmuje się rehabilitacją małych dzieci. I jeszcze jedna rada dla rodziców - dajmy dziecku możliwość doświadczania różnych rzeczy. Dziecko nic się nie nauczy gdy cały czas będzie noszone lub trzymane na rękach. Powinno natomiast spędzać czas na podłodze (można podłożyć kocyk lub karimatę), gdzie będzie mogło samo uczyć się obracać, siadać, pełzać, raczkować.
napisał/a: BetkaK 2013-04-17 14:37
Witam. Niedawno urodziłam córeczkę i w szpitalu otrzymała w zastrzyku witamine K. Ale nic lekarz nie mówił o dalszym podawaniu witamin. Czy dla prawidłowego rozwoju dziecka powinnam dawać dziecku witamine K i witamine D? Dodam, że karmie piersią.
napisał/a: BetkaK 2013-04-24 11:35
Poszłam wczoraj z dzieckiem do pediatry, bo akurat bylam na miescie i tylko dal bobik z witamina d. Później może to się zmienić jak przejde na mleko modyfikowane.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-02-06 18:48
[url_special=http://babyonline.pl/kalendarz-rozwoju-dziecka.html:3ta8z28d]https://mamotoja.pl/kalendarz-rozwoju-dziecka.html[/url_special:3ta8z28d]