Rozpoznanie na karcie wypisowej ze szpitala

napisał/a: demo88 2009-12-14 11:36
Witam, miesiąc temu miałem wycięte czarne znamię na plecach,i na karcie wypisowej ze szpitala miałem w rozpoznaniu"melanoma malignum cutis dorsi" ale lekarze nie chcą mi nic powiedzieć ,mam czekać na wyniki hist-pat.czy mam się bać? ,czy w tej karcie są tylko przypuszczenia czy nie potrzebnie się stresuje?.
napisał/a: dimedicus 2009-12-14 11:42
Czerniak złośliwy skóry grzbietu.
Jest,to tylko podejrzenie,pewność można uzyskać po badaniu histopatologicznym,pozostaje tylko czekać.
napisał/a: demo88 2009-12-17 10:14
Odebrałem wyniki,jednak wszystko w porządku lekarz powiedział że w ostatniej chwili to wycieli.tylko nie wiem po co nastraszyli mnie niepotrzebnie. w wynikach było :

Dane kliniczne: Naevus pigmentosus cutis dorsi

Na płatku skóry brunatna,płaska zmiana śr. 0,35 cm marg.boczny 0,2 cm,w głębi 0,3 cm.Grubość zmiany 0,15 cm.2 wyc.całość

Naevus melanocyticus combinatus:
Naevus compositus atypicus! et naevus coeruleus.

Excisio completa.

W podścielisku obfite nacieki zapalne z komórek limfoidalnych.
Margines boczny:0,15 cm,w głebi-0,35 cm
napisał/a: dimedicus 2009-12-18 09:32
Naevus pigmentosus cutis dorsi
Znamię pigmentowe skóry grzbietu
Naevus melanocyticus combinatus:
Naevus compositus atypicus! et naevus coeruleus.
Znamię barwnikowe złożone()
Znamię nietypowe i znamię błękitne
Excisio completa.
Wycięto całkowicie

dopiszę objaśnienie.Większość z nich ma charakter łagodny i nigdy nie złośliwieje. Niemniej na podłożu tych zmian powstaje ok. 30% czerniaków złośliwych.Wszystko są to zmiany typu łagodnego i nie ma się co dziwić pierwszej diagnozie,z tego powodu że można go często brać z początku za czerniaka,dopiero badanie histopatologiczne pozwala na ocenę.