rozpoznanie kliniczne, sekcyjne i patamorfologiczne

napisał/a: maigka 2011-08-29 13:34
Witam, W związku z niewydolnością szyjki macicy w moim przypadku doszło do porodu przedwczesnego w 24 tygodniu ciąży. Rodziłam siłami natury a mój syn żył około 40 min. Ważył 800g i miał 34 cm.Proszę o pomoc w interpretacji wyników protokołu sekcyjnego: "Rozpoznanie kliniczne: głębokie niedotlenienie, niewydolność krążeniowo-oddechowa. Podejrzenie infekcji wewnątrzmacicznej. Rozpoznanie sekcyjne: noworodek bez wad rozwojowych. Otwór owalny otwarty. Przetrwały przewód Botala. Niedodma pierwotna płuc. Przekrwienie narządów wewnętrznych. Rozpoznanie patomorfologiczne: 1. Mózg z drobnymi wybroczynami krwi. 2. Wątroba z cechami przekrwienia i niewielkimi limfocytarnymi naciekami zapalnymi. 3. Miąższ nerki z cechami przekrwienia. 4. Nadnercze z wylewami krwi. 5. Serce o prawidłowym obrazie mikroskopowym. 6. Miąższ płucny z cechami niedodmy i obecnością nacieków zapalnych złożonych głównie z granulocytów." Czy nieprawidłowości wynikające z rozpoznania mają związek jedynie ze skrajnym wcześniactwem mojego synka? Czy wyniki tej sekcji są niepokojące pod kątem kolejnej ciąży? Czy wyniki wskazują na konieczność udania się do jakiegoś specjalisty przed kolejną ciążą i prowadzenie tej ciąży pod szczególnym nadzorem na którąś z wykazanych w rozpoznaniu nieprawidłowości? Proszę o interpretację rozpoznania, odpowiedzi na zadane pytania i wszelkie nasuwające się wskazówki.
napisał/a: opilek 2011-08-30 07:48
Opis z sekcji Pani syna sugeruje, że za przedwczesny poród odpowiedzialna była infekcja wewnątrzmaciczna.
Nie ma wymienionych żadnych cech, które wskazywałyby na wady rozwojowe, charakterystyka narządów jest spójna z zaawansowaniem ciąży.

Na pewno warto poszukać ginekologa-położnika, który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąż niezagrożonych i zagrożonych, będzie Pani musiała ponownie uważać na niewydolność szyjki macicy (wskazane usg przezpochwowe w 6/7 tygodniu ciąży, ocena grubości szyjki) oraz robić kontrolne badania wskaźników stanu zapalnego aby w porę złapać ewentualną infekcję.

Pozdrawiam