Rozpoznanie anatomopatologiczne

napisał/a: kasinia1510 2011-04-18 14:04
Neonatus genus masculini praematurus.
Haemocephalus internus et externus consecutivus.
Atelectasis partialis pulmonum immaturum.
Dialatatio ventriculi dexti cordis et trunci pulmonalis.
Haemorrhagiae punctatae subpleurales et subepicardiales.
Ductus Botalli persistens et foramen interatrialis apertum.
Situs organorum normalis.

Proszę o bardzo szczegółowe wyjaśnienie??
napisał/a: augustyn888 2011-04-19 13:15
kasinia1510 napisal(a):Neonatus genus masculini praematurus.
Haemocephalus internus et externus consecutivus.
Atelectasis partialis pulmonum immaturum.
Dialatatio ventriculi dexti cordis et trunci pulmonalis.
Haemorrhagiae punctatae subpleurales et subepicardiales.
Ductus Botalli persistens et foramen interatrialis apertum.
Situs organorum normalis.

Proszę o bardzo szczegółowe wyjaśnienie??



Witam.
Ponieważ nikt nie stara się udzielić Pani odpowiedzi,to chociaż nie jestem ekspertem w tej dziedzinie postaram się Pani spróbować wytłumaczyć ten problem jak potrafię.Wynik tego badania wygląda mniej więcej tak.

"Neonatus genus masculini praematurus. - oznacza to:noworodek rodzaju żeńskiego przedwczesny.
"Haemocephalus internus et externus consecutivus. - prawdopodobnie dotyczy to zmian i uszkodzeń opisanych poniżej
"Atelectasis partialis pulmonum immaturum. _tutaj chodzi prawdopodobnie o niedodmę częściową niedojrzałych płuc(nie jestem pewny dokładności tego tłumaczenia) - i jest to prawdopodobnie jedna z głównych przyczyn powikłań, które opisała Pani w poprzednim swoim poście, a mianowicie odnosząca się do określenia - "meconium staining" - czyli zespół aspiracyjny smółki,który powoduje zachłyśnięcie się płodu.
"Dialatatio ventriculi dexti cordis et trunci pulmonalis. - przerost lub rozszerzenie prawej komory serca i pnia płucnego.
"Haemorrhagiae punctatae subpleurales et subepicardiales. - Krwotok lub wylew podopłucnowy
"Ductus Botalli persistens et foramen interatrialis apertum. - tutaj chodzi prawdopodobnie o przetrwały przewód tętnicy
Botalla(PDA),jest to częsta wada serca u wcześniaków, - otwarty otwór międzyprzedsionkowy.
"Situs organorum normalis. - położenie organów prawidłowe.


Jeżeli coś pominąłem lub źle zinterpretowałem to bardzo przepraszam.
Pozdrawiam.
napisał/a: kasinia1510 2011-05-16 18:51
prosze o bardziej szczegolowe
napisał/a: augustyn888 2011-05-17 13:52
kasinia1510 napisal(a):prosze o bardziej szczegolowe


Co znaczy bardziej szczegółowe?
Co tak naprawdę Pani chce wiedzieć?
Czy nie powinna Pani napisać z jakiego powodu oczekuje Pani tak dokładnych szczegółów?
I o jakie szczegóły najbardziej chodzi?
Pozdrawiam.
napisał/a: kasinia1510 2011-05-17 18:44
odpowiadam na pytania.
chcialabym sie wiecej dowiedziec bo bardzo mi na tym zalezy gdyz to sa wyniki mojego synka ktory zmarl w 25 tyd ciazy.
napisał/a: augustyn888 2011-05-17 23:41
kasinia1510 napisal(a):odpowiadam na pytania.
chcialabym sie wiecej dowiedziec bo bardzo mi na tym zalezy gdyz to sa wyniki mojego synka ktory zmarl w 25 tyd ciazy.



Z wyników sekcji wnioskuje się że główną przyczyną, która spowodowała niewydolność oddechową i krążeniową, które doprowadziły do śmierci Pani synka,był zespół aspiracyjny smółki.Czyli smółka oddana przez płód przed porodem do wód płodowych.Nastąpiło zachłyśnięcie smółką,powodujące szereg niewydolności oddechowych i krążeniowych które zakończyły się niestety tragicznie.
Dlaczego tak się stało,ponieważ nie każdy taki przypadek kończy się tak tragicznie,na to nie potrafię odpowiedzieć.Czy nastąpiło to na skutek zaniedbań ze strony personelu medycznego,bądź wskutek zbyt poważnych następstw,czy złego postępowania ratującego życie noworodka w kwestii medycznej,nie umiem odpowiedzieć.Na to może odpowiedzieć jedynie zespół prowadzący postępowanie ratujące życie,jeśli takowe było.
Bardzo Pani współczuję i jest mi z tego powodu bardzo przykro.Nic więcej nie umiem Pani powiedzieć.
napisał/a: kasinia1510 2011-05-18 12:21
A mój malutki dostał wylewu po kilku godzinach czy to też przyczyniło się do śmierci i czy to miało coś wspólnego z tym zespołem.Niestety lekarz wiele mi nie wytłumaczył.
napisał/a: augustyn888 2011-05-19 11:41
kasinia1510 napisal(a):A mój malutki dostał wylewu po kilku godzinach czy to też przyczyniło się do śmierci i czy to miało coś wspólnego z tym zespołem.Niestety lekarz wiele mi nie wytłumaczył.



Prawdopodobnie było to następstwem powstałej ciężkiej niewydolności oddechowej i krążeniowej,z którą sobie nie poradzili lekarze próbujący uratować Pani Synka.Jak wskazuje fachowa literatura niewielki procent,ale jednak znikoma część takich przypadków kończy się śmiercią noworodków.Być może było to również następstwem możliwych nieprawidłowości w Pani zdrowiu w okresie ciążowym.Piszę możliwych,ponieważ nie znam przebiegu Pani ciąży.To tylko hipoteza.
Lekarz chcąc się odnieść do Pani przypadku musiałby wnikliwie spojrzeć na cały okres przebiegu Pani ciąży, zapoznać się z kartami leczenia,zapoznać się dokładnie z przebiegiem porodu,rekonwalescencją poporodową itd.Oni raczej podchodzą sucho do tych kwestii.
Pozdrawiam.Jeżeli ma Pani nadal możliwość drążyć ten temat ,to może Pani pomóc tylko specjalista w tym zakresie.Tutaj z pewnością nikt nie udzieli Pani odpowiedzi,co tak naprawdę było 100% przyczyną śmierci,albo czy było to może z powodu zaniedbań czy braku dostatecznych kwalifikacji lekarzy,w co ja sam raczej wątpię by tak mogło być.
napisał/a: kasinia1510 2011-05-19 11:57
Moja ciążowa przebiegała książkowo jak to lekarz określił.Niestety lekarze tylko podejrzewają co mogło być powodem porodu przedwczesnego.Poród odbył się bez żadnych komplikacji.Malutki dostał wylewu którego lekarze nie potrafili opanować i to jest wpisane jako główna przyczyna śmierci.O zespole aspiracyjnym smółki też nic nie wiedzieli ponieważ nie zrobili mu żadnych badań gdyż stwierdzili że jego stan jest za cieżki lecz stabilny.Pozdrawiam.