Rozpoczęcie własnego kalendarza szczepień - prośba o pomoc

napisał/a: mmmarlena 2016-05-17 15:03
Witam, bardzo bardzo proszę o przeczytanie mojego dość długiego posta i o pomoc Eksperta. Chciałabym rozłożyć szczepienia w czasie. Nie chcę szczepionek 6w1 i 5w1, na które namawia przychodnia. Argumentują, że refundowane są złe, bo zawierają rtęć i inne zanieczyszczenia, ale jak rozumiem, można również kupić te bez rtęci np.DTPa?
Czy mogę się nie zgodzić na szczepienie trzema zastrzykami na jednej wizycie i nic mi za to nie grozi? Boję się konfrontacji z personelem i tego, że będą stawiać opór, a boję się szczepić wg obowiązującego kalendarza.

Moje najważniejsze pytania dotyczą sposobu rozłożenia szczepień oraz najbezpieczniejszych preparatów.

1.W szpitalu dziecko zostało zaszczepione na gruźlicę oraz WZW B - Euvax (przeczytałam po fakcie, że ta szczepionka zawiera dużą dawkę rtęci, czy obecne szczepionki nadal zawierają tiomersal?). Można zamienić Euvax na Engerix? Podobno jest problem z dostępnością Engerixu w dawce dla dzieci,trzeba kupić dla dorosłych i podzielić dawkę na pół, na co przychodnia często nie zgadza się...

2. Jaki preparat na błonicę-tężec-krztusiec wybrać? Infanrix DTPa czy Tripacel? Który bezpieczniejszy?
Jaki preparat na Hib wybrać? Hiberix czy Act?

3. Czy lepiej podawać na jednej wizycie po jednym preparacie czy łączyć ze sobą jakieś szczepionki? Wydaje mi się (choć nie jestem ekspertem) że bezpieczniej rozdzielić po jednym wkłuciu, ale czy odstępy między niektórymi szczepieniami będą właściwe?

4. Jakie odstępy między szczepieniami trzeba robić? Między różnymi szczepionkami wystarczą 4 tygodnie czy lepiej dłużej?, a między kolejnymi dawkami szczepionek trzeba 6, 8 tygodni, czy może być dłużej jeżeli tak wychodzi?
(Z tego co ułożyłam, wychodzi np. 3,4 miesiące między kolejnymi dawkami DTPa, polio, hib, czy to nie za długo? Czy muszę w takim razie podać razem niektóre szczepienia, jeśli tak to które?)

5.Czy nie zamienić kolejnością szczepionki na Hib i Polio? Co lepiej jest zrobić wcześniej? A może trzeba podać razem?

6. Bardzo proszę Pana Petera oraz innych życzliwych o ocenę mojego kalendarza i ewentualną sugestię jak można ułożyć to lepiej. Na razie rozłożyłam systemem jedna szczepionka na miesiąc, pierwsze szczepienie w 8 tygodniu, kolejne po skończeniu 3 miesiąca.

* Pierwsza doba życia: gruźlica i WZW B (Euvax)
* po skończeniu 8 tygodnia życia planuję zrobić samo WZW B II dawka ( Euvax czy Engerix? )
* 12 tydzień: błonica,tężec,krztusiec (Infanrix DTPa czy Tripacel?)
* 16 tydzień: Hib (Act czy Hiberix?)
* 20 tydzień: polio (Imovax Polio jest bezpieczny czy może coś innego?)
* 24 tydzień: WZW B III dawka (nie za późno?)
* 28 tydzień: Błonica-tężec-krztusiec II dawka
* 32 tydzień: Hib II dawka
* 36 tydzień: Polio II dawka
* 40 tydzień: Błonica-tężec-krztusiec III dawka
* 44 tydzień: Hib III dawka

6. Co później? Ile miesięcy musi minąć do kolejnej dawki polio, hib i DTPa?
MMR chcę odwlec do końca drugiego roku życia, więc najpierw zrobić kolejne dawki wyżej wymienionych szczepień?