Rozcięty palec, opuchlizna

napisał/a: Dawwwio95 2016-04-02 17:11
Witam, miałem wypadek w pracy, poślizgnąłem się i wbił mi się wiór metalowy do ręki, dość głęboko, krwawienie było obfite, tryskało i pojechałem do szpitala na szycie, dzisiaj po 14 dniach mam opuchliznę która nie chce schodzić, jest dość uciążliwa i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu oraz towarzyszą jej dolegliwości bólowe przy dotykaniu i rozciąganiu (ruchach kciukiem) tego miejsca, jest widoczna na zdjęciach. Co to właściwie jest? , czy powinienem jakieś okłady robić, samrować maścią czy czymś żeby to zeszło i jak długo może to trwać? Bardzo dziękuję tym którzy spędzili choć chwilkę, żeby mi pomóc i udzielają odpowiedzi.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/4933c1a29ec85b20
http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/d2d2be0dac9282fe
http://www.fotosik.pl/zdjecie/638de0c79b2e834b
http://www.fotosik.pl/zdjecie/3b83182ca69e1219
napisał/a: piotrosiama 2016-04-02 17:49
Goi się i nic bym ne przyśpieszała.
Wyznaczono Ci termin kontroli ?
napisał/a: Dawwwio95 2016-04-02 18:31
Tak, ja już byłem, na 3 kontrolach, i za 3 dni mam kolejną tylko problem jest taki, że strasznie cięzko mi się z tym lekarzem dogadać. Pytam się go o tą opuchliznę, czy jakoś powinienem to specjalnie pielęgnować, czy coś bo jest troszkę opuchnięte z jednej strony i boli a on :"no tak, tak jest opuchnięte" i koniec tematu, później czy smarowac to czymś, a odpowiedź też wymijająca no po prostu brak słów, wizyta po 1 min i kolejny pacjent, bo musi sobie zrobić dłuższą przerwę i nie ma czasu się zagłębiać w szczegóły...
napisał/a: Andzrej 2016-04-02 19:39
Rana mogła być źle wyczyszczona i są teraz problemy.
Czy obrzęk jest gorący i boli na dotyk ?
Czy wypadek miał miejsce gdzie przebywają zwierzęta ?
napisał/a: Dawwwio95 2016-04-02 21:40
Czy obrzęk jest gorący i boli na dotyk ?

Jego temperatura jest raczej taka sama jak pozostałej częsci dłoni, no może minimalnie cieplesza ale nieznacznie,
tak boli na dotyk i jak się przyciśnie to czuj tak jakby ta opuchlizna pulsowała


Czy wypadek miał miejsce gdzie przebywają zwierzęta ?

Ogólnie to nie ma zwierząt w pracy, jedynie jakiś jeden szczur lata po zakładzie, ale wiór który mi się wbił do ręki był wytworzony z 3-4 godziny wcześniej więc mało prawdopodobne że to jakieś zakażenie od zwierząt, choć na 100% nie da się tego wykluczyć bo wiadomo wiór był na ziemi i leżał, ale raczej wątpie
napisał/a: piotrosiama 2016-04-03 12:20
W aptece dostaniesz środek na rany, a że nie znam Twoich możliwości finansowych więc z farmaceutą dobierzesz odpowiedni.
napisał/a: Ortopedicum 2016-04-03 14:52
Rany cięte po oczyszczeniu i szyciu goją się min. ok. 2 tyg. W tym czasie powinien być opatrunek, ograniczenie ruchu (jezeli rana dotyczy reki lub stopy) i leki p/zapalne
Z tego co Pan pisze to możliwe że rana nie jest dokładnie oczyszczona i coś pozostaje w srodku ? (czy to był fragment organiczny czy metalowy ? )
Zdjęcia nie pokazują dokładnie czy czegoś w środku nie ma. Ale jeżeli utrzymuje się taki obrzęk zapalny to można się zastanowić. Może rtg by pomogło w ustaleniu ?
Jeżeli obrzęk zapalny trwa > 2 tyg, zwłaszcza z towarzyszącą podwyższoną temp. zwykle powinno się włączyć antybiotyk aby zapobiec rozszerzaniu się infekcji.
Proponuję stosować okłady chłodzące miejscowo, nie nadużywać tłustych maści (może wystarczyć Altacet, Arcalen lub Butapirazol)
Jeżeli w ciągu kilku dni nie bezie wyraźnej poprawy konieczny będzie kontakt z chirurgiem !
Pozdrawiam.
napisał/a: Dawwwio95 2016-04-03 15:19
"Rany cięte po oczyszczeniu i szyciu goją się min. ok. 2 tyg. W tym czasie powinien być opatrunek, ograniczenie ruchu (jezeli rana dotyczy reki lub stopy) i leki p/zapalne. "

Opatrunek, ograniczenie ruchu jak najbardziej były przez ten okres, leków p/zapalnych- nie.
Dodam tylko że ta opuchlizna, buła, czy jak to nazwać była właściwie od samego początku, po zszyciu już chyba następnego dnia sie pojawiła i w trakcie leczenia raczej nie zanikała.

Z tego co Pan pisze to możliwe że rana nie jest dokładnie oczyszczona i coś pozostaje w srodku ? (czy to był fragment organiczny czy metalowy ? Zdjęcia nie pokazują dokładnie czy czegoś w środku nie ma. Ale jeżeli utrzymuje się taki obrzęk zapalny to można się zastanowić. Może rtg by pomogło w ustaleniu ?"

To był wiór metalowy, ale w szpitalu przed zaszyciem rany zrobili mi rtg, żeby zobaczyć czy jakieś kawałki nie pozostały w środku, więc raczej nic metalowego tam nie ma. Tym bardziej, że jak mocniej nacisnę to nie czuję czegokolwie co mogłoby mi się wbijać , pozostać w środku, a ból nie jest punktowy tylko rozchodzący się.
Z oczyszczeniem rany to niestety nie wiem, niby pielęgniarka przemywała mi tą ranę solą fizjologiczną, ale nie pozwolili mi na to patrzeć także nie wiem w jakim stanie czystości wyglądała rana przed zszyciem.

"Jeżeli obrzęk zapalny trwa > 2 tyg, zwłaszcza z towarzyszącą podwyższoną temp. zwykle powinno się włączyć antybiotyk aby zapobiec rozszerzaniu się infekcji. "

No właśnie zawsze wydawało mi się, że jak jest jakaś infekcja to rana jest czerwona, może się z niej coś sączyć, ogólnie występuje jakieś zaognienie coś wiadać, że się dzieje, a u mnie powierzchownie wygląda wszystko w porządku, żadnego zaczerwienieniena nic, jedyne co to właśnie wewnątrz występuje jakaś kulka, gula, opuchlizna czy coś co nie chce zanikać a powoduje dyskomfort
napisał/a: Dawwwio95 2016-04-03 15:51
przejrzałem teraz płytkę ze zdjęciami rtg, 2 zdjęcia wyglądały całkiem ok, na jednym pojawiły się jakieś takie 2 punkciki. Da się stwierdzić czy te 2 punkciki są tylko na powierzchni ręki czy jakoś głębiej?

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/074ddf5b582bdf1c
napisał/a: Ortopedicum 2016-04-03 15:57
Witaj,
Na RTG jest widoczny metalowy opiłek w miejscu rany. Nie wiem czy to rtg przed czy po zabiegu ? I czy odnaleziono i wyjęto ten fragment ?
Zapalenie miejscowe nie zawsze, na szczęście oznacza żywo zaczerwienioną i sączącą ropną ranę.
Ważne żeby do tego nie dopuścić.
W tym miejscu na klębie kciuka jest rozwinięty mięień, dobre ukrwienie i z racji funkcji ręki częsty ruch, przez co gojenie rany może trwać dłużej.
Uszkodzony w wyniku urazu mięsień potrzebuje czasu na regenerację. Czasem polecamy naszym chorym czasowe lekkie unieruchomienie w szynie gipsowej lub ortezie stabilizującej 2-3 tyg żeby własnie odciązyć to miejsce.
Z tego co widzę, zakładając że oczyszczenie rany było fachowe a opiłek nie był bardzo zanieczyszczony gojenie rany potrwa jeszcze ok. 2-3 tyg.
napisał/a: Dawwwio95 2016-04-03 16:05
To zdjęcie jest przed zakładaniem szwów, szczerzee powiedziawszy nie wiem, czy go zlokalizowano i wyjęto. A jeśli został w środku, to trzeba go koniecznie wyjmować (otwierać znowu ranę) czy po jakimś czasie on sam "wydostanie" się i nic nie trzeba kombinować? Rozumiem, czyli na chwilę obecną mam być spokojny i poczekać jeszcze jakiś czas i opuchlizna powinna zniknąć tak?

A czy w takim stanie mogę liczyć na l4, po powiem szczerze, ze jak byłem ostatnim razem to lekarz z wielką łaską wypisał mi przedłuzenie l4 twierdząc, że zaraz po zdjęciu szwów mogę pracować fizycznie...
napisał/a: Ortopedicum 2016-04-03 16:14
Dokłądnie tak,
Proponuję jeszcze spokojnie zaczekać.
Co do tak drobnego opiłka nawet jeżeli by został i nie uciskał np na nerw to nie ma on znaczenia i nie będzie w niczym przeszkadzał.
Konieczna jest tylko ocena czy nie pojawia się istotna miejscowa infekcja.
Ja dałbym jednak antybiotyk.
Co do zwolnienia - to decyduje lekarz. Powinien uwzględnić rodzaj wykonywanej pracy. W przypadku pracy fizycznej ręce są zazwyczaj potrzebne.
Myślę że nie odmówi wypisania. Z drugiej strony należy zrozumieć że biurokracji związanej z pisaniem bezsensownych druków nikt nie lubi ;) Może stąd taka reakcja.
Pozdrawiam.