Rozbity termometr

napisał/a: mmateuszz21 2014-01-03 18:11
Witam. W środę niefortunnie rozbiłem termometr rtęciowy. Upadł na panele, w których nie ma za bardzo dziur. Nic wcześniej nie czytałem o usuwaniu rtęci z termometra, więc zmiotłem wszystko i dałem do słoika. Wylało się ok. 1/2 rtęci, Potem mama trochę przemyła panele gdzie się rozbił. Możliwe ze kilka małych cząsteczek rozprysnęła się na dywan. Pokój jest ciągle wietrzony. Dziś (piątek) mama odkurzyła jeden z dywanów. I tu jest moje pytanie: czy taka ilość rtęci i jej opary, która mogła pozostać na dywanie może zagrażać zdrowiu mojej rodziny? Tam gdzie była rtęć w ogóle nie posypywałem siarką, bo nie miałem. Dziękuje za szybko pomoc.
napisał/a: mmateuszz21 2014-01-03 19:17
Dodam, że znajduję jeszcze małe cząsteczki rtęci. Są wielkości dużo mniejszej od 1 mm (na linijce mają wielkość 0) Czy są one niebezpieczne?
napisał/a: ~Anonymous 2014-01-04 13:02
Nie masz sie czym martwic bo taka ilosc rteci jaka znajduje sie w termometrze nie jest szkodliwa do takiego stopnia aby zagrazala naszemu zdrowiu zas rtec ktora sie wylala poprostu po paru godz sama wyparuje ,tym bardziej po solidnym wietrzeniu mieszkania,pokoju.
napisał/a: mmateuszz21 2014-01-04 14:46
Okna zawsze mam otwarte, bo pokój jest na poddaszu i zawsze jest ciepło jest.
A jeśli mikroskopijne cząsteczki rtęci były na dywanie, a on został odkurzony to mogły się rozpylić opary?
napisał/a: mmateuszz21 2014-01-04 18:58
Pytałem się pielęgniarki i powiedziała mi, że wszystko w porządku. Posprzątać i przewietrzyć.
napisał/a: ~Anonymous 2014-01-05 11:05
No to sprawa wyjasniona. Pozdrawiam;)
napisał/a: mmateuszz21 2014-01-24 16:39
Witam ponownie. A jeśli zbierałem tą rtęć z podłogi bez gumowych rękawiczek i rtęć drobinki zostały na rękach( tak mi się wydaje, bo znajduje dziwne cząsteczki) to jak ją usunąć ze skóry? Czy to zagraża?
napisał/a: ~Anonymous 2014-01-26 18:31
Nie zawracaj juz sobie glowki tym termometrem ;) jak wyzej napislam tak jest wiec bez obaw!!