Ropiejace oczy

napisał/a: ko 2007-06-30 01:31
Dzien dobry wszystkim.

Kazdego poranka w kacikach oczu pojawia sie ropa, gromadzi sie ona tam rowniez w ciagu dnia. Stan ten trwa juz dobre kilka miesiecy, z mniejszym lub wiekszym natezeniem. Bylem u okulisty w tej sprawie i przepisal mi masc TOBREX (substancja czynna - tobramycyna) i krople do oczu OFTAGEL (z karbomerem). Niestety rezultatow nie widac. W tym tygodniu ide sie zarejestrowac ponownie do okulisty, najprawdopodobniej znowu bede czekal kilka miesiecy :( Moglby mi ktos cos doradzic? Co moze byc przyczyna ropiejacych oczu? Od okulisty dostalem niestety lakoniczna odpowiedz "ma pan suche oczy", troche to smieszne bo na suche oczy to raczej nie przypisuje sie antybiotyku. Nie chcialbym testowac na sobie kolejnych antybiotykow. Czy sa w Warszawie gabinety publiczne gdzie okres oczekiwania na wizyte nie wynosi kilka miesiecy? Bardzo prosze o Panstwa pomoc.

Pozdrawiam serdecznie.
napisał/a: kuszyczka 2008-03-08 15:46
ropiejace oczy mogabyc wynikiem stanu zapalnego ,a sama ropa to martwe, pokonane przeciwciala. niestety wizyta u dobrego lekarza to podstawa, dodatkowo zakraplaj starazolinem te oczy, rob sobie oklady z ziol. dluzej nie toleruj tego, powodzenia
napisał/a: Jana22 2008-03-08 16:16
No to faktycznie nieciekawa sprawa. Może masz katar lub miałes i zakazilo ci oczka. Kiedys cos takego mi się przytrafilo. Pewnie infekcja. Ptaku dobrze radzi, spróbuj sie tego pozbyc kroplami, jak nie minie to okulista...
napisał/a: ko 2008-10-08 22:01
Witam ponownie.

Minął przeszło rok a problem pozostał :(

Byłem w tym okresie u okulisty kilka razy, stosowałem 3-4 różne antybiotyki (Oftaquix, Tobrex i inne), nic nie pomogło. Miałem robiony wymaz - nic nie znaleziono, chociaż odniosłem wrażenie, że został on nieprawidłowo przeprowadzony. W wojewódzkim szpitalu okulistycznym w Krakowie pani dr stwierdziła u mnie alergiczne zapalenie spojówek i przypisała Cusicron - nie pomógł. Miesiąc temu byłem u alergologa w Warszawie, zrobiłem testy - brak uczulenia na cokolwiek. Alergolog przepisał mimo to antyalergiczny Opatanol - kolejne pudło, a nawet lekkie pogorszenie.

W trakcie minionego roku, miałem lepsze i gorsze okresy, ale nie było dnia żebym budził się rano bez ropy w kącikach oczu :(

Na prawdę nie wiem już co o tym wszystkim myśleć. Czy jestem ciężkim, nietypowym przypadkiem czy trafiam do złych lekarzy?

Ptaku napisał coś bardzo ciekawego w tym wątku, a mianowicie, że ropa to "martwe, pokonane przeciwciała". Jestem zarażony wirusem żółtaczki typu C (HCV), czy ropiejące oczy mogą być z tym jakoś powiązane? Przeciwciała (anty-HCV) są reakcją organizmu na intruza, w tym przypadku wirusa, czy zatem ropa może być skutkiem ubocznym tej walki?

Bardzo proszę o pomoc, sugestie co dalej robić :(
napisał/a: Peter 2008-10-10 14:27
ko - sprawdź zatoki.
napisał/a: GWE 2008-10-26 23:50
Witam mam podobny problem i napisze ci tak byleś u słabego okulisty ja tez na początku idź prywatnie raz, dwa ropiejący oczy to wina braku łez ,płakać możesz chodzi o łzy które nawilżają oczy pochodzą z worka spojówkowego który masz suchy jak wiór zapewne zamiast łez powstaje ropa i tzw piasek na oczach masz tzw zespół suchego oka, a tera leczenie 1 kropelki najlepszy hylocomod na dzień i vidisic żel na noc oraz kompres z gorącej wody na oko i koniecznie odwiedź dobrego okulistę jak masz jeszcze jakieś pytania pisz acha brak łez jest niewyleczalny mozna zaleczyc ostatnio jednak pojawiły się tzw koreczki do oczu podobno usuwają schorzenie ale nie wiem jak to dziala i nie rozmawiałem z okulista na ten temat pozdrawiam
napisał/a: ko 2008-10-27 00:12
Witam.

@Peter: byłem u lekarza pierwszego kontaktu, opisałem swój problem i lekarz stwierdził, że z powodu braku innych objawów charakterystycznych dla chorych zatok, wątpi że mam z nimi problem. Dostałem jednak skierowanie na RTG zatok. Zastanawiam się czy wykonać to badanie, bo w ostatnich kilku latach dosyć często byłem naświetlany RTG... a wiadomo, że co za dużo to niezdrowo.

@GWE: Pierwszą diagnozą był właśnie "zespół suchego oka". Dostałem krople które miały złagodzić objawy.. jednak stan oczu W OGÓLE się nie poprawił. Jak długo przed diagnozą utrzymywał się u Ciebie problem ropiejących oczu? Czy krople które obecnie przyjmujesz całkowicie zahamowały wydzielanie ropy? Jak długo już je przyjmujesz? Czy są to specyfiki bez recepty?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam.
napisał/a: GWE 2008-10-27 08:51
Krople które przyjmuje hylocomod i vidisic są bez recepty jak większość na suche oczy, ja napisze tak są dni bez ropy jak również dni w których walcze z ropą, ropa ci nieustanie ale jak bedziesz dbał o oczy to powinieneś ja znacznie zniwelować, wszystko zależy od warunków w jakich przebywasz suche ciepłe powietrze klima komputer jazda samochodem itp powoduje szybkie wysychanie oka i o tego jak dbasz o oczy. W ciezkie dni bardzo pomagaja oklady z gorącej wody (tylko bez przesady nie poparz się ) i częste przemywanie oka pod bieżącą wodą możesz również kupić nawilżacz powietrza (acha jeszcze jedno są krople które szkodzą na oczy te co podałem są bezpieczne i najlepsze ). No jest jeszcze coś ja będziesz przeziebiony lub wpadnie ci cos do oka to niestety objawy się nasilają wtedy, a jak ci wpadnie cos konkretnego do oka to czasem jest potrzebna wizyta u okulisty zeby ci to wyjal. Ja mam suche oko od 4 lat a od d 3 lat i okolo 3 miesiecy je lecze niestety na poczatku trafilem na pseudo lekarza oczywiscie darmozjada państwowego i gdybym ją tera spotkał to bym ostro nawsadzal, złe okulary nie rozpoznla suchego oka ani astygmatyzmu, cierpiałem straciłem kase ... itd a pozniej poszedłem do jednego z najlepszych spec w Polsce dr Habela i on mi pomógł i od razy wykonal serie badan i wszystko wiedzial a jak poszedlem robić okulary zupelnie gdzie indziej to babka od razu wiedziala u kogo byłyem i potwierdzila renome tego lekarza więc polecam wizyta 100 zł dobra lece do roboty sory ze troche chaotycznie pisz jak masz jakies pytania
napisał/a: Peter 2008-10-27 11:27
Jak wykluczysz zatoki, to zrób wymaz z worka spojówkowego na posiew bakteriologiczny. Okulista też winien sprawdzić drożność kanalika łzowego i czy nie ma tam problemów.
Jeśli wszystko będzie ok, to mogę polecić krople, które mogą pomóc, a na pewno nie zaszkodzić :), ewentualnie wytestujesz te, co GWE poleca :).
napisał/a: ko 2008-10-28 17:47
Wymaz miałem robiony i nic nie wykazał. Przetestuję krople które polecił GWE, jeśli nie pomogą to wybiorę się prywatnie do okulisty, może nawet do polecanego dr. Habela (przyjmuje kilkaset metrów ode mnie).

Pozdrawiam.
napisał/a: GWE 2008-10-28 18:16
KO jakbyś wybrał się do dr Habeli to napisz co ci polecił może zapytaj o te koreczki żelowe bym był wdzięczny może teraz są jakieś lepsze metody leczenia bo ja u niego byłem ze dwa lata temu pozdrawiam i napisz ogólnie co ci powiedział na wizyte pewnie będziesz czekał z miesiąc bo jest bardzo obleganym okulista pozdro
napisał/a: ElżbietaK 2008-11-09 19:50
Po przebudzeniu mam sklejone oczy-myślę,że ropieją.Po przemyciu jest wszystko w porządku.W ciągu dnia nie mam z nimi problemu.Jedyne co mnie męczyło to wrażliwość na światło słoneczne.Lekarz rodzinny powiedział,że jest to zapalenie spojówek i przepisał krople.Nigdy żadne krople do oczu nie pomagały mi.W październiku byłam u okulistki-taka rutynowa kontrola.Chodziło mi żeby sprawdzić czy nie muszę nosić okularów,ponieważ wiek robi swoje (42 lata) i praca też.Powiedziałam,że trochę szczypią mnie lub pieką oczy.Okulistka stwierdziła,że mam zespół suchego oka.Zapytałam o przyczynę.Wskazała na wiek,hormony.Nie zupełnie zgadzam sie z nią,bo starsze ode mnie osoby nie mają w/w zespołu.Moim zdaniem "suche oko" o skutek siedzenia przed komputerem,telewizorem,książkami,suchego powietrza w domu (wystarczy poczytać w internecie).Przepisała mi OFTAGEL( 16.40 zł).Chyba jest lepiej.Używam od dwóch tygodni.Szkoda,że nie ma słońca-wtedy wiedziałabym czy jest na pewno lepiej.Pozdrawiam.Elżbieta