RM głowy z kontrastem

napisał/a: bakan87 2014-09-22 13:54
Bardzo proszę o ocenę tego badania.
W obrębie istoty białęj obu półkul mózgowia szczególnie w warstwach górno i ponadkomorowych obustronnie widoczne są rozsiane ogniska hyperintensywne w obrazach T2W i DF o średnicy do ok 7mm, niewzmacniającę się po podaniu środka kontrastowego - zmiany o charakterze naczyniopochodnym, do różnicowania z ogniskami o typie demielinizacyjnym. Powyżej opisane zmiany zlokalizowane są zarówno okołokomorowo jak i również podkorowo.
W sąsiedztwie rogu czołowego komory bocznej po stronie lewej widoczne jest hyperintensywne ognisko w obrazach T2W i DF o wymiarach ok 9x4mm.
Pozostałe struktury mózgowia w dostarczonym do oceny badaniu MR po podaniu środka kontrastowego nie uległy wzmocnieniu patologicznemu.
W dostarczonych do oceny sekwencjach dyfuzyjnych nie uwidoczniono obszarów o ograniczonej dyfuzji.
W zakresie struktur ciała modzelowatego, szczególnie w obrębie jego kolana, widoczne są hyperintensywne w obrazach T2W zmiany o max. średnicy do ok 5mm, co sugeruje różnicowanie powyżej opisanych zmian w kierunku zmian demielinizacyjnych.
Przyścienne zgrubienia śluzówki w obrębie zatok przynosowych.
Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tego w jakimś prostym języku..proszę.
napisał/a: bakan87 2014-09-23 09:07
Kochani bardzo proszę o odpowiedź
napisał/a: karolajn911 2014-09-23 22:55
witam

konieczna wizyta u neurologa masz ogniska demielinizacyjne i naczynipochodne. Demielinizacyjne moga byc pod Sm lub inne choroby jednak trzeba je wykluczyć. Neurolog pewnie zaleci punckcje kregosłupa. Z jakiego powodu yłeś/byłaś skierowana na mri?
napisał/a: bakan87 2014-09-24 08:12
Co to znaczy pod Sm? Zlecony rezonans miałam z powodu zawrotow głowy. Prześwietlenie kręgosłupa miałam i mam różne przepukliny. Ale najbardziej się boje co w tej głowie, czy to coś poważnego, co oznaczają te ogniska
napisał/a: karolajn911 2014-09-24 20:31
Nie widząc MRI na płycie niestety nikt Ci nie odpowie. Najlepiej udaj się jak najszybciej do neurologa na konsultacje.
Ogniska demielinizacyjne to są takie ogniska zapalne. Znaczy ,że coś dzieje się w głowie. Najczęściej diagnozowane jako Sm czyli Stwardnienie Rozsiane. Jednak nie powinnaś się sugerować tym bo jest dużo chorób które powodują takie zmiany np. Bolerioza. Na pewno wymagasz dalszej diagnostyki