Rhinitis chronica hypertrophica

napisał/a: MaciejPIO 2010-12-14 00:07
Witam!!
Chciałbym skorzystać z pomocy gdyż po lekturze tego forum wiem , że część użytkowników ma rozległą wiedzę dotyczącą zagadnień laryngologicznych.Nie ukrywam , że najchętniej prosiłbym o pomoc Pana DR PETERA ale pomoc każdego z Was przyda się na pewno:)

Do rzeczy.Mam przerośniętą małżowinę nosową (laryngolog twierdzi że dolną).Kilka lat temu miałem złamany nos i od tamtego czasu oddycha mi się nieco gorzej.Nie robiłem z tego tragedii ale kilka miesięcy temu przeszedłem grypę i problem z oddychaniem się zaostrzył.Ponadto jestem cały czas zmęczony,słabo sypiam,czuję dziwny ucisk w głowie-lekarz twierdzi że jest to niedotlenienie spowodowane niedrożnością nosa.Od kilku miesięcy bezskutecznie próbowałem uporać się z problemem farmakologicznie(różne sterydy wziewne,wody morskie-jednak one nawet nie spływają do gardła mimo że wpuszczałem je w pozycji leżącej z odchyloną do tyłu głową)Lekarz twierdzi że nic poza zabiegiem chirurgicznym nie pomoże.
Dostałem skierowanie na mukotomię.Sam fakt trochę ściął mnie z nóg i starciłem zimną krew przez co nie wypytałem o parę rzeczy stąd moja obecność na forum.Kolejna wizyta dopiero po nowym roku a chciałbym wiedzieć:
1.Co Pan sądzi o diagnozie??(wiem , że bez wglądu w nos czy gardło nie jest Pan w stanie ocenić ale proszę tylko o pobieżną opinię czy to wszystko ma ręce i nogi)
2.Jak wygląda sam zabieg Mukotomii,Czy wykonuje się go przez gardło czy przez nos??Jeśli przez nos to czy się go rozcina czy wkłada takie długie nożyczki bez ingerencji skalpela na zewnątrz??
3.Czy w przypadku przerostu małżowin uważa Pan że mukotomia to dobry pomysł??CZytałem o różnych innych metodach typu kriochirurgia??Oczywiście cena nie gra roli -chodzi o zdrowie.
4.Męczy mnie strasznie suchość w nosogardle.Czy moze być spowodowana przerośniętą małżowiną dolną??Czy po mukotomii nosogardło zacznie się lepiej nawilżać??Czy wprost przeciwnie zniszczy to śluzówkę??
PS.dodam że przez te kilka miesięcy zostałem gruntownie przebadany pod każdym kątem i można wykluczyć inne schorzenia mogące dawać podobne objawy.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie problem.Wiem że powinienem zaptytać o wszystko lekarza który dał mi skierowanie ale jak wspomniałem wizyta po Świętach a ciężko znieść stres związany z tym co obecnie mnie trapi.
Pozdrawiam i życzę zdrowia!!
MACIEJ