rezonans przysadki mózgowej

napisał/a: Palutek 2012-06-22 14:36
Robiłam rezonans przysadki mózgowej, zlecony przez panią endokrynolog. W wyniku badania wszystko wyszło dobrze, oprócz tego : "W prawej zatoce szczękowej miernie nasilone zmiany śluzówkowe przyścienne, okreżne do 0,0cm grubości. Także dość duże zmiany śluzówkowe w sitowiu upośledzające powietrzność obustronnie" Wie może ktoś o co w tym chodzi??
napisał/a: pauka 2012-06-22 18:32
Pani doktor zapewne chciała sprawdzić, czy w obrębie przysadki nie ma zmian patologicznych, guzów, gruczolaków, które mogłyby wydzielać prolaktynę, ACTH - pobudzający nadnercza i wywołujący chorobę Cushinga, hormon wzrostu (GH),TSH.

Zatoki powinny być wypełnione powietrzem, zmiany w obrazie mogą wskazywać na stany zapalne i polipy.

Pod wzgl. endokrynologicznym więc jest w porządku.
napisał/a: Palutek 2012-06-22 23:04
Bardzo dziękuję :)
A co mogą znaczyć własnie te stany zapalane i polipy? To coś groźnego? Trzeba to leczyć?
napisał/a: pauka 2012-06-22 23:38
Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć. Co do kwestii endokrynologicznych wypowiedziałam się, bo sama badałam przysadkę, miałam rezonans i badania hormonalne.

A z problemem zatoki szczękowej proponuję udać się do innego działu (nie wiem, laryngolog?), bo tutaj wyjdzie nam offtop.
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-06-23 08:37
Obraz MRI zatok mniej więcej mówi że zapewne chorowałeś na zapalenia zatok i to są właśnie po tym pozostałości. Czy coś z tym robić? Decyzja laryngologa, po wywiadzie czy masz jakieś objawy kliniczne typu częste infekcje górnych dróg oddechowych itp.
napisał/a: Palutek 2012-06-23 11:36
Okej, wielkie dzięki .