rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego

napisał/a: Emia 2010-05-20 21:26
WITAM PAŃSTWA SERDECZNIE.
Mam do Państwa wielką prośbę: otrzymałam wynik rezonansu magnetycznego i dopiero za 2 miesiące mam wizytę u neurologa.
Bardzo proszę o interpretacje tego wyniku, ponieważ bardzo wiele innych rzeczy, zależy w moim życiu od szybszej reakcji na wynik tego badania. Dodam ,że jestem już 1,5 miesiąca na zwolnieniu lekarskim, przeszłam rehabilitację i nic to nie dało. Nadal odczuwam ból kręgosł. szyjnego szczególnie przy podnoszeniu czegokolwiek , siedzeniu w jednej pozycji , np.przy komputerze nawet 0,5 godz. oraz odkręcaniu całkowitym głowy w lewą stronę. Ból promieniuje od kręgosł. szyjnego pod lewą łopatkę do łokcia lewej ręki. Mam też wrażenie odklejania się mięśnia od kości na wysokości barku koło szyi. Od paru lat pracuję ciężko w drukarni i odczuwałam podobne bóle przez ten czas, ale nie były one tak długie i mocne jak teraz. to wynik tego badania RM :

"Badanie wykonano w sekwencji SE, FSE i GE uzyskując obrazy T1-i T2-zależne w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej.

Spłycona lordoza kręgosłupa szyjnego.
Częściowa dehydratacja krążków międzykręgowych na wszystkich poziomach.
Na poziomie C5 - C6 wypuklina jądra miażdżystego tylna-centralna. Impresja na worek oponowy z zachowana rezerwą płynową.
Na poziomie C6 - C7 obraz podobny.
Na obu poziomach wyraźne pogrubienia więdzadła podłużnego tylnego.
Rdzeń kręgowy odcinka szyjnego nie wykazuje obecności ognisk o patologicznym sygnale."

Czekam z niecierpliwością.I dziękuję Państwu z góry za odpowiedź.
napisał/a: xxyz 2010-05-23 19:40
Jak dla mnie te zmiany kwalifikują sie do rehabilitacji, a najważniejsze jest, aby zadbac o prawidlowe wykonywanie codziennych czynnosci w domu, w pracy itd. Są zmiany zwyrodnieniowe ale nie jest to stan bardzo poważny - raczej "norma" dla kogos kto pracuje ciezko i nie dba o kręgoslup. Poszukaj może dobrego rehabilitanta zajmujacego sie terapia McKenziego. Myśląc o rehabilitacji mam na myśli odpowiednie ćwiczenia, ksztaltowanie odpowiednich postaw itd - a nie wszelkie "laserki" ktore są tak chętnie przepisywane przez lekarzy a nie dają nic.
napisał/a: Emia 2010-05-23 21:46
xxyz napisal(a):Jak dla mnie te zmiany kwalifikują sie do rehabilitacji, a najważniejsze jest, aby zadbac o prawidlowe wykonywanie codziennych czynnosci w domu, w pracy itd. Są zmiany zwyrodnieniowe ale nie jest to stan bardzo poważny - raczej "norma" dla kogos kto pracuje ciezko i nie dba o kręgoslup. Poszukaj może dobrego rehabilitanta zajmujacego sie terapia McKenziego. Myśląc o rehabilitacji mam na myśli odpowiednie ćwiczenia, ksztaltowanie odpowiednich postaw itd - a nie wszelkie "laserki" ktore są tak chętnie przepisywane przez lekarzy a nie dają nic.



Dziękuje serdecznie za odpowiedź! jednak dalej się martwię , bo nie jestem jeszcze stara a nawet starsza, a mimo to ten ból promieniujący ciągle z szyii do łopatki aż po lewy łokieć i mrowienie , drętwienie tych okolic , utrudnia życie, pracę i wszystko w ogóle . Ale dziękuję bardzo za odpowiedź. Ciut mi lepiej.
napisał/a: terka33 2010-05-23 21:55
Na wynku to się nie znam ale mam problem z kręgoslupem (zwyrodnienie).
Dołączam się do opinii xxyz rehabilitacja i..
Bardzo ważna jest odpowiednia 'higiena kręgoslupa" odpowiednie cwiczenia i to codziennie po kilka minut(żebytwzmocnic mięśnie) jazda na rowerze pływanie dużo spacerów nawet odpowiednie odżywianie( pieczywo gruboziarniste kasze)
Odpowiednia postawa przy siedzeniu odpowiednie łożko ;uważac przy podnoszeniu cieżarów naprawde warto bo każdy jest lekarzem dla siebie.
Ja odkąd zaczęlam uważac to dużo mi pomaga i prawie nie odczuwam boli.
Pozdrawiam:)
napisał/a: terka33 2010-05-23 21:57
Do spania niska poduszka .
napisał/a: AmbitnyInaczej89 2010-05-24 22:46
zgadzam się w 100% z xxyz ;) fizjoterapeuta z McKenzie ;) a co do tej poduszki to polecam przed spaniem jeśli znajdziesz chwilę czasu to poleżeć na plecach ze zrolowanym małym ręcznikiem pod szyją ;) tak aby pogłębić na ten czas lordozę w odcinku szyjnym ;) to takie działanie zachowawcze :) dobrego terapeutę znaleźć :P tylko pytać o McKenzie ;) na NFZ ciężko będzie znaleźć bo wydaje mi się że McKenzie nie jest refundowany.