Reznans Magnetyczny profilaktycznie

napisał/a: zalamka 2012-11-14 17:03
Witam serdecznie,

Nie bardzo wiedziałem gdzie ulokować mój temat, mam nadzieję, że tutaj jest ok.

Chodzi mi po głowie aby wykonać profilaktycznie badanie rezonansem magnetycznym. Jak wiadomo wczesna diagnoza to podstawa, więc trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, nawet jesli nie ma objawów. Chciałbym wykluczyć między innymi takie zmiany jak tętniaki, guzy mózgu, ale też np. stwardnienie rozsiane w początkowym stadium. Oczywiscie w jak najmniej inwazyjny sposób. Czy taki profilaktyczny rezonans to dobry pomysł? Nie mam na mysli kosztow, bo te znam, tylko skutecznosc i uzytecznosc takiego badania, a może polecacie cos innego?

Druga sprawa to jakie częsci ciala zbadac. Stać mnie na dwie. Na pewno głowa, czy cos jeszcze polecacie? Jak głowa to zwykły rezonans czy angio na moje potrzeby? (nie do konca wiem czym to sie różni).

Nie zrozumcie mnie źle, nie wmawiam sobie żadnych chorób, ale skoro jest taka możliwosc to chcę mieć pewnosc.
pozdrawiam,
napisał/a: ratownik_0395 2012-11-14 20:41
Witaj :)
W zależności od tego jaką część ciała chcesz mieć "sprawdzoną" wykonaj takie badanie. No w sumie jesteś pierwszą osobą od której słyszę, aby chciała wykonać rezonans profilaktycznie. Bez wątpienia rezonans magnetyczny jest jedną z najelpszych technik obrazowania człowieka. Bezwzglednym p.wskazaniem do MRI są metalowe klamry, mosty, implanty, fobie, zaburzenia psychiczne, rozrusznik serca i ciąża. Pozdrawiam
napisał/a: delinka79 2012-11-15 07:52
nie wszystkie badania ktore sa platne mozna sobie od tak wykonac na rezonans tak czy siak czy bedziesz za to placic musi ci dac skierowanie lekarz a watpie ze ten podstempluje sie pod taka fanaberia jak profilaktyczne badanie bo wszystko trzeba wpisac w karte i musi byc uzasadnienie medyczne badania a nie ze pacjent ma takie widzi misie , nie da sie wszystkiego zbadac zeby sie zabezpieczyc przed nowotworami i innymi schorzeniami
napisał/a: zalamka 2012-11-15 13:38
Dziękuję za informację:)
delinka79 nie wiem skąd masz takie wiadomosci, że na rezonans wykonywany na własny koszt trzeba miec skierowanie. Jest to nieprawdą. Dzwoniłem dzisiaj do dwóch prywatnych placówek i potwierdziłem, że wystarczy zgłosić się z dowoedm osobistym, żadne skierowanie nie jest potrzebne. Na rentgen, albo tomograf to ok, zgodze się, ponieważ są to badania, które narażają Cię na niebezpieczne promieniowanie. Nie rozumiem dlaczego nazywasz to fanaberią, ale masz do tego prawo. Jedni biorą 1500zł i jadą na wczasy, inni idą do kasyna, a jeszcze inni na rezonans i skoro nie ma przeciwwskazań (po tymi wymienionymi przez Kolegę Ratownika) to nic złego w tym nie widzę. Zdaję sobie sprawę, że nie można przed wszystkim się zabezpieczyc i wszystkiego wykryć, ale "cos tam" można.
pozdrawiam
napisał/a: wikam2 2012-11-15 13:55
Jak ja się umawiałam na RM to na stronie placówki było takie info :
"W celu rejestracji badania odpłatnego należy dostarczyć skierowanie oraz wyniki poprzednich badań obrazowych."
Znowu w innej nie było to potrzebne....
Więc chyba zależy to od placówki???
Schody niemniej zaczynały się dopiero wtedy kiedy panie w rejestracji miały problem z zapisem osób odpłatnych gdyż potrzebowały kodu choroby itp.
napisał/a: ratownik_0395 2012-11-15 16:08
Ja miałem raz MRI głowy i przyznam szczerze, że ogromnie ciężko jest wytrzymać w tej "tubie". Trzeba leżeć nieruchomo i jeszcze znosić te okropne dźwięki. Jakie jest moje zdanie na ten temat ? Osobiście nie widziałbym potrzeby robić sobie takich badań ot tak. Pozdrawiam
napisał/a: wikam2 2012-11-15 16:16
Ja też uważam, że badanie mimo iż niebolesne jest niekomfortowe i nieprzyjemne. Huk, trzask (latałam tam na boki :P)....a jeszcze w niektórych pracowniach nie dają słuchawek. O muzyce nie wspominając.
napisał/a: ratownik_0395 2012-11-15 16:21
Ja podczas rezonansu głowy czułem jakby jakieś pukanie ? w tył głowy. Okropne uczucie ... wyszedłem z gabinetu w mega szoku i strasznie skołowany
napisał/a: aaggaa3 2012-11-21 18:13
napisal(a): na rezonans tak czy siak czy bedziesz za to placic musi ci dac skierowanie lekarz


niekoniecznie, np. w Krakowie w jednej z prywatnych przychodni można zrobić MRI bez skierowania

napisal(a): Zdaję sobie sprawę, że nie można przed wszystkim się zabezpieczyc i wszystkiego wykryć, ale "cos tam" można.


hmmm pewnie można zrobić nawet PET :P , ale warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą, który Cię zbada i doradzi czy jest sens wykonać rezonans