renta z zusu

napisał/a: deronje 2009-11-27 17:22
witam

czy osoba po szkole specjalnej moze dostac rente z zusu?

siostra ma 30 lat w 98 roku ukonczyła szkołę zawodową specjalną nie pracuje do tej pory zawodowo nie jest zarejestrowana w urzedzie pracy ubezpieczenie ma opłacane prywatne przez matkę
raczej nie nadaje się do żadnej pracy gdyż cierpi przewlekle na nerwice wegetatywną (dusznosci,wymioty,bóle serca itd) w wynikich badań ogólnych lekarz nie widzi nic szczególnego mówi że to zwykła nerwica dał ziołowe lekarstwa i kazał się po prostu uspokoić,
wiem że dużo ludzi cierpi na nerwicę ale czy siostra ma prawo ubiegać się o rentę?
I gdzie wogóle się z tym udac?jakie dokumenty potrzebne są
napisał/a: ata28 2009-11-27 17:26
Z tego co ja wiem , to z ZUSU nie moze, bo nia ma lat pracy.
Ma orzeczoną niepełnosprawność ?
napisał/a: deronje 2009-11-27 17:34
właśnie nie ma nic takiego nigdy nie leczyła się na nic a szkoła też nie wysyłała jej nigdzie na badania
siostra jest zdrowa chodziła do takiej szkoły gdyż miała tylko kłopoty z nauka w zwyklej szkole
ale chodzi mi tylko o tę jej nerwicę bo wiem że to jej utrudnia życie,tak to pozatym widocznych wad nie ma
ale słyszałem że osoby po szkolach specjalnych otrzymuja renty ale czy kazdy absolwent??????
napisał/a: ata28 2009-11-27 17:42
deronje napisal(a):właśnie nie ma nic takiego nigdy nie leczyła się na nic a szkoła też nie wysyłała jej nigdzie na badania
siostra jest zdrowa chodziła do takiej szkoły gdyż miała tylko kłopoty z nauka w zwyklej szkole
ale chodzi mi tylko o tę jej nerwicę bo wiem że to jej utrudnia życie,tak to pozatym widocznych wad nie ma
ale słyszałem że osoby po szkolach specjalnych otrzymuja renty ale czy kazdy absolwent??????

przypuszczam , ze te osoby ktore otrzymuja renty po szkole specjalnej , to te u ktorych stwierdzono niepelnosprawnosc przed 16 rokiem zycia , lub znaczy badz umiarkowany stopien niepelnosprawnosci ktory powstal przed 21 rokiem zycia . Wtedy mozna starac sie o tzw rente socjalna wyplacana przez MOPS ( nie wiem czy nie jest brane przy tym kryterium dochodowe rodziny).

Według mnie siostra powinna stanąć przed Komisja ds orzekania o niepelnosprawnosci.
Trzeba pobrac wniosek i 1 czesc wypelnia lekarz (moze byc rodzinny ) , w zaleznosci od orzeczonego stopnia niepelnosprawnosci byc moze bedzie przyslugiwal jej zasilek opiekunczy i zasilek stały z MOPS.
Warto tez zajrzec na strone ZUSu - ale wedlug broszur ktore mam w domu - siostra musiala by miec przepracowane 5 lat w ostatnim dziesiecioleciu jesli ukonczyla 30 rok zycia
napisał/a: deronje 2009-11-27 17:45
dziękuję Ci bardzo za odpowiedzi pozdrawiam :))
napisał/a: viki71 2009-11-27 17:46
Tylko,ze ona absolwenten już nie jest.Zaraz po szkole powinen ktoś się zainteresować tym problemem.Teraz ma juz 30 lat i powinna wypracować min.5 lat,jak nie więcej.Ponad to musiałby być opłacany ZUS,a w tym składki rentowo-emerytalne,zdrowotne i coś jeszcze jest.Mona spróbować ale teraz rent nie przyznaja tak szybko.Można mieć całą dokumentację do swojej choroby a lekarz orzecznik i tak renty nie przyzna.
napisał/a: ata28 2009-11-27 17:55
viki71 napisal(a):Tylko,ze ona absolwenten już nie jest.Zaraz po szkole powinen ktoś się zainteresować tym problemem.Teraz ma juz 30 lat i powinna wypracować min.5 lat,jak nie więcej.Ponad to musiałby być opłacany ZUS,a w tym składki rentowo-emerytalne,zdrowotne i coś jeszcze jest.Mona spróbować ale teraz rent nie przyznaja tak szybko.Można mieć całą dokumentację do swojej choroby a lekarz orzecznik i tak renty nie przyzna.

zalezy od rodzaju schorzenia, jak bylam ostatnio u orzecznika na kontroli zasadności zwolnienia, to sam mnie sie pytał czemu nie złożyłam jeszcze o rente
napisał/a: viki71 2009-11-27 18:04
Dlatego napisałam,że zależy od lekarza orzecznika.Ja mam znajomą,która pracowała jako kasjer.Tak sobie załatwiła ręce,że przy najmniejszym wysiłku,puchną jej i sinieją.Nie mogą dojść,co jej jest a nic nie pomaga.Po roku zwolnienia,wezwali ją w celu sprawdzenia i zwolnienie zostało anulowane.Sytuacja patowa.Do pracy nie wróci,bo nie może pracować a pieniędzy ze zwolnienia już nie dostaje.
napisał/a: ata28 2009-11-27 18:10
mogla wnioskowac o swiadczenie rehabilitacyjne.
No i odwołac sie od decyzji - wtedy orzeka 3 .
napisał/a: viki71 2009-11-27 18:41
Ona chyba juz była na tym świadczeniu rechabilitacyjnym,bo na zwolnieniu można być chyba tylko 180 dni.Nie wnikałam aż tak głęboko.Przymierzała się do renty a została z niczym.
napisał/a: ata28 2009-11-27 18:45
:((( bo to jest chory system , niestety .Niech se sami popracują z taką ręką i to jeszcze w tak ciężkim zawodzie
napisał/a: viki71 2009-11-27 18:50
Ręce to ma obie rozwalone.A no widzisz.A drugi dostaje nie wiadomo na co.Kiedyś pracowałam w zakładzie przacy chronionej.Wiesz mi,kilka osób faktycznie normalnie nie egzystowała ale reszta zapierniczała szybciej ode mnie.Musiałam pytać,na co są chore.