rehabilitacja po złamaniu ręki

napisał/a: Aina 2012-02-17 19:21
Pod koniec grudnia złamałam rękę (wieloodłamowe złamanie kości promieniowej i wyrostka rylcowatego kości łokciowej) po 6 tyg. wyciągnięcie drutów, 8 tyg. ręka w gipsie. Dzisiaj wreszcie ściągnięto mi gips, ręka jak śnięta ryba od strony małego palca okolica nadgarstka boli nawet na dotyk. Czy to normalne? Skierowano mnie na rehabilitację, ale terminy są bardzo długie na maj... Co robić w domu, żeby uruchomić tę rękę? Jestem z lekka załamana...
napisał/a: piotrosiama 2012-02-17 19:24
W domu to mogę polecić gimnastykę ręki w wannie.
napisał/a: Aina 2012-02-17 19:45
Nie mam wanny tylko prysznic i jakie ruchy?
napisał/a: piotrosiama 2012-02-17 20:45
Ja robiłam wszelkie okrężne ruchy na ile mi ból pozwolił. Nie wiem w którym miejscu miałaś to złamanie bo może wystarczy np. miska z ciepłą wodą.
napisał/a: Aina 2012-02-17 21:46
miałam złamanie przy nadgarstku, ale na razie bałabym się robić ruchy okrężne
i czemu w tej wodzie?
moja obawa, czy czekając tyle czasu na rehabilitację profesjonalną mogę przykładając się też mieć dobre wyniki?
napisał/a: piotrosiama 2012-02-17 22:48
Jak w nadgarstku to możesz właśnie w misce w ciepłej wodzie robić te ruchy - po to by usprawnić dłoń. Kręcisz nią w różne strony a woda niweluje ewentualne uczucie bólu. Tak mi polecono w szpitalu po zdjęciu gipsu a na rehabilitacji również miałam tzw. masaż podwodny.
napisał/a: Aina 2012-02-25 11:57
Zaczęłam rehabilitację (lampa, prądy DD i ćwiczenia) lekarz stwierdził, że rehabilitacja bedzie bardzo długa min. 6 miesięcy. Ręka bardzo bolesna jesli chodzi o dłoń lekko ściskam gabkę....ruchy okrężne i na boki w nadgarstku prawie minimalne na jakie postępy mogę liczyc miesiąc po miesiącu? Na razie robię 2x na dzień zestaw ćwiczeń, te mniej bolesne po 10 razy, te bardziej bolesne po 5 razy.
napisał/a: piotrosiama 2012-02-25 14:18
Solidnie podeszli do Ciebie. Trudno przewidzieć jak szybko ręka będzie zupełnie sprawna, najważniejsze to systematyczne ćwiczenia. Pozdr.
napisał/a: Aina 2012-02-25 21:36
Tak już zrozumiałam, że najwazniejsza jest systematyczność, więc mimo małych postępów nie poddaję się. Ale mnie poddnosi na duchu jak wiem, że problem nie odstaje od normy. Ponadto boję się robić za mało lub za dużo, każda przesada jest zła...W domu przed cwiczeniami moczę w tych mydlinach rękę.
napisał/a: Iweczka87 2012-03-15 23:03
Przede wszystkim do granicy bólu i nic więcej, a zakres ruchomości się zwiększy, w domu możesz wykonywać ruchy w każdą stronę w jaką się da.
1. Połóż przedramię na blacie, unoś samą dłoń do góry
2. Pozycja wyjściowa jak wyżej, przewracanie dłoni na jej grzbiet ;) (mam nadzieję, że jest to dość jasny opis)
3. Pozycja wyjściowa jak wyżej samą dłonią wykonuj ruch jakbyś chciała wytrzeć na którym oparte jest przedramię
4. Pozycja wyjściowa jak wyżej, skieruj dłoń lekko w lewą stronę i lekko do góry, to samo w drugą stronę
5. Zgięcie w nadgarstku tak jakbyś chciała zrobić łabędzią szyję z ręki (niech Twoją dłonią prowadzą palce ponieważ mięśnie się pewnie troszkę przykurczyły więc trzeba je troszkę rozciagnąć)
6. Oprzyj łokieć na blacie, dłoń skierowana do sufitu, i obracaj dłonią
7. Krążenie nadgarstka
8. Ćwiczenia manualne (zbieranie zapałek, kręcenie kuleczek z papieru i co Ci tam wpadnie do głowy)
9. Ćwiczenia celowe, tj przelewanie wody z jednego plastikowego kubka do drugiego (ważne żeby wody było niewiele bo pewnie siła mięśniowa jest osłabiona i mogłabyś rozlać wodę a chodzi nam o to żeby ta ciecz znajdowała się w kubeczku i nie była zbyt gorąca ponieważ na tym polega właśnie celowość tego zadania).

Bardzo ważną rzeczą jest, dlatego powtarzam, ćwiczenie do granicy bólu, rehabilitacja w takich przypadkach musi przebiegać bezboleśnie. Podstawą powrotu do pełnej sprawności jest kinezyterpia czyli leczenie ruchem, a fizykoterapia czyli z tego co pamiętam DD (prądy diadynamiczne) mają działanie wspomagające proces rehabilitacji. Cala reszta zależy od Ciebie
Co do ilości powtórzeń, aż Ci się znudzi! W ciągu dnia wykonujemy niezliczoną ilość ruchów ręką, nie oznacza to, że masz cały dzień wykonywać jakieś ćwiczenia. Po 5-6 powtórzeń przed snem i po przebudzeniu. Ta ręka będzie się szybciej męczyła dlatego nie możesz jej przeforsować, ale sama będziesz czuła to zmęczenie i będziesz wiedziała kiedy dość:)
Życzę szybkich efektów i cierpliwości w dążeniu do pełnej sprawności.
napisał/a: Aina 2012-03-16 18:24
Dzięki za nowe ćwiczenia, niektóre już wykonuję, ale załamał mnie ortopeda dwa dni temu na wizycie kontrolnej. Powiedział, że jestem w lesie (jesli chodzi o ruchomość ręki po 1 mięsiącu), ale nie mam się poddawac, bo trzymają mnie zrosty i miał pacjenta, któremu "puściło" po 2 latach...
napisał/a: Iweczka87 2012-03-16 23:02
Rehabilitacja bądź co bądź, jest czasochłonnym leczeniem, każdy pacjent jest inny. Nie można jednoznacznie określić czas trwania powrotu do pełnej sprawności, jestem przekonana, że lekarz nie zalecił Ci ćwiczeń izometrycznych gdy miałaś jeszcze rękę w gipsie. To naprzemienne napinanie mięśni i rozluźnianie ich. Jest to czynność, która pozwala na zachowanie odpowiedniej długości mięśni a przede wszystkim nie dopuszcza do zaników mięśniowych i skraca czas rehabilitacji. Mogę Ci jeszcze zasugerować byś jak najwięcej czynności w miarę możliwości wykonywała złamaną ręką. Każda taka czynność jest ćwiczeniem Twojej ręki. Wspomagaj ćwiczenia ręką zdrową. Życzę cierpliwości i wytrwałości.