Regularne swędzenie bez wysypki

napisał/a: BoyLer 2010-08-12 15:05
Witam. Od pewnego czasu mam kłopoty z uciążliwym swędzeniem, któremu nie towarzyszy żadna wysypka. Co dziwne swędzenie występuje codziennie o mniej więcej tej samej godzinie, czyli około 13 i trwa jakieś pół godziny, maksymalnie do godziny. Występuje przede wszystkim na klatce piersiowej, plecach i po bokach tułowia, czasami również na ramionach. Czasami da się je wytrzymać, ale bywają dni, że uczucie świądu jest nie do wytrzymania. Swędzenie nie występuje jeśli z wyprzedzeniem zażyję jakiś lek antyhistaminowy (amertil, zyrtec, loratan). Pierwsze co mi przyszło do głowy to kłopoty z cukrem. Zacząłem się badać glukometrem i czasami zaraz po przebudzeniu mam lekko podwyższony cukier (około 104). Przeprowadziłem test obciążenia 75g glukozy i po dwóch godzinach od spożycia roztworu cukier wyniósł około 120, czyli w normie. Więc raczej cukier nie jest przyczyną. Wykluczam również reakcję alergiczną na jakieś leki, bo problem pojawiał się nawet wtedy kiedy absolutnie nic nie zażywałem. Nie przychodzi mi nic do głowy co by mogło być przyczyną, tym bardziej w związku z tą zadziwiającą regularnością występowania tego swędzenia o zawsze podobnej godzinie i podobnej długości trwania dolegliwości.
Będę wdzięczny za jakieś porady, pomysły co to może być itp.
napisał/a: jochans 2010-08-14 18:42
Możliwe że leki przeciwhistaminowe blokują uczucie świądu, albo masz alergie.
napisał/a: BoyLer 2010-08-14 20:59
Tylko co może być powodem świądu... Lub na co to może być alergia. Pokarmową raczej wykluczam, bo jem różne rzeczy, a świąd jest regularny. Proszek do prania itp też raczej nie, bo czasami chodzę w całkiem nowych ciuchach i nie ma to znaczenia. Jedynym wspólnym mianownikiem jest to, że z tego co kojarzę to zawsze tuż przed swędzeniem trochę się pocę, ale w innych częściach dnia też się pocę (nieraz o wiele mocniej), a świąd występuje przeważnie tylko wczesnym popołudniem. Dzisiaj świąd wystąpił pomimo wzięcia Loratanu (na 3 godziny przed objawieniem się swędzenia), w następnych dniach przetestuje Zyrtec/amertil czy załagodzi sprawę, czy też się jednak okaże nieskuteczny.
Wciąż jednak nie wykluczam cukru jako przyczyny, bo pomimo prawidłowych wyników w teście obciążenia 75g glukozy, to jednak na czczo mam prawie codziennie lekko podwyższony cukier (105, 104, 106 itp). Przy okazji jeśli to faktycznie cukier to jak się w takiej sytuacji przeciwdziała swędzeniu? No i ciągle mam nadzieje, na pomoc w podaniu ewentualnych najprawdopodobniejszych przyczyn.

ps.
Jakieś 10 lat temu podczas badań alergicznych wykryto u mnie alergię tylko na kurz. Jednak nie wydaje mi się to prawdopodobną przyczyną problemu, bo przecież nie jest tak, że tylko o konkretnej godzinie mam styczność z kurzem. No i poza tym swędzenie występuje bez wysypki.
napisał/a: BoyLer 2010-08-16 13:42
Coraz bardziej mam dość tego swędzenia, a leki antyhistaminowe nie dają ulgi (no może świąd jest troszkę mniej dokuczliwy, niż bez leków, ale nadal występuje). Postanowiłem, że zrobię badania krwi i ewentualnie moczu w celu wyeliminowania przyczyn pozadermatologicznych. Jednak nie jestem pewny co konkretnie powinienem zbadać. Z tego co wiem świąd może być związany z problemami z tarczycą, wątrobą i nerkami. Czy mógł by mi ktoś wypisać o jakie badania poprosić by wstępnie zbadać czy z tymi organami wszystko jest ok?
Na pewno morfologia, aspat, alat, bilirubina, cukier i co dalej? W celu zbadania tarczycy to chyba trzeba zbadać TSH? Coś jeszcze?
napisał/a: doloress10 2010-08-16 21:31
zacznij od tych badań, które wypisałeś, czyli podstawowa morfologia z rozmazem, enzymny wątrobowe, TSH tarczycy, amylaza i kreatynina, dodatkowo OB i ASO. jeżeli wyniki wyjdą dobre to zwróć uwagę na kosmetyki do mycia ciała, może jesteś uczulony na sodium laureth sulfate w żelach do mycia ciała. Rekacja może byc opóźniona czyli po kilku godz. od mycia, stąd swędzenie ok. 13.00
przez jakiś czas uzywaj mydła szarego "biały jeleń" i dodatkowo zażywaj wapno musujące 2 razy dziennie. Oczywiscie przed badaniem krwi nie bierz żadnych leków (ze 2-3 dni), żeby wyniki wyszły wiarygodne.
Po badaniach proponuję kupić w aptece sok z łopianu za ok. 6-7 zł z firmy Phytoparm i pić wg zaleceń z ulotki. Doskonale odtruwa organizm, a przede wszystkim skórę.
Problemy ze swędzeniem skóry mogą tez mieć swoje źródło w jelitach. Musisz unikać cięzkostrawnych potraw, cukru, kwasnych soków itd.
Pij 2 razy dziennie siemię lniane.
pozdr.
napisał/a: harisek 2015-02-02 13:08
mam podobne objawy i do tego dochodza stawy kolanowe a po 2 latach juz inne stawy także, strzyka w każdym miejscu gdzie tylko kosteczka jest... myslę że koledze dolega staph albo chlam, wyjatkowo sprytna bestia.. nie ma to nic wspólnego z dermatologią!