refundacja okularów przez pracodawce

napisał/a: haniak997 2011-03-23 14:46
witam,

mam takie pytanie czy okulista medycyny pracy może napisać mi skierowanie na wyrobienie okularów ochronnych "zerówek" do pracy na komputerze z czym związana jest moja praca. Musze zaznaczyć, że mam wadę wzroku -4,5 (OL) i -5 (OP) ale na codzien używam soczewek a te okulary chciałabym zakładać w pracy do komputera przy którym spędzam 8-12 godzin.

z gory dziekuje za odpowiedz
pozdrawiam
hania
napisał/a: piotrek.sad 2011-03-28 18:49
Tak, masz takie prawo. Koszt okularow antyrefleksyjnych - zerówek, w takim wypadku pokrywa pracodawca.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-03-28 20:21
§ 8. 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. (Dz. U. z dnia 10 grudnia 1998 r.)

Dodam od siebie że pracodawca w drodze aktu wewnętrznego może okreslić maxymalna kwotę refundacji, wiec nawet jak lekarz zaleci Ci okulary korekcyjne niekoniecznie otrzymasz za nie pełną refundację, po prostu musisz zorientować się jak jest u Ciebie w firmie.

Tutaj masz dokładnie wszystko wytłumaczone:

http://www.grupy.egospodarka.pl/refundacja-za-okulary-do-pracy-przy-komputerze-przez-pracodawce,t,267128,8.html
napisał/a: haniak997 2011-05-30 16:08
Dziekuję bardzo za odpowiedzi!

A czy pracodawca może (musi?) zapewnić pracownikowi soczewki jesli tylko takie nosi? Chodzi dokładnie o pokrycie co miesięcznych kosztów związanych z zakupem soczewek.

hania
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-05-30 16:20
Raczej soczewek pod to podpiąć nie możesz.