Refluks dwunastniczo-żołądkowy-Czym jest i jak leczyć?

krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-07-30 23:28
Przedstawiam wszystkim zainteresowanym mój krótki artykuł na temat Refluksu dwunastniczo-żołądkowego.

[url_special=http://uklad-pokarmowy.wieszjak.polki.pl/refluks/308997,Refluks-dwunastniczozoladkowy--czym-jest-i-jak-leczyc.html:30xrfr32]http://uklad-pokarmowy.wieszjak.polki.pl/refluks/308997,Refluks-dwunastniczozoladkowy--czym-jest-i-jak-leczyc.html[/url_special:30xrfr32]
napisał/a: Peter 2012-08-03 09:09
Sensowny artykuł :)
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-08-03 10:50
Peter napisal(a):Sensowny artykuł :)

Dziękuję bardzo za opinię! Są one dla mnie bardzo cenne a w szczególności od osób zajmujących się zawodowo medycyną :) W miarę wolnego czasu przygotowuję kolejne artykuły z zakresu Gastroenterologii.
napisał/a: Tomek851 2012-11-11 11:56
Przeczytałem zalinkowany artykuł (jak i inne wątki na tym forum związane z refluksem żółciowym) i w związku z tym, że ten problem też dotyczy mnie (stwierdzony na podstawie wywiadu, główne objawy to nieświeży oddech i żółta, śluzowana ślina, brak łaknienia) mam kilka pytań:

- czy faktycznie sok z cytryny rozcieńczony wodą nie jest wskazany? Pijąc taki napój na czczo mam wrażenie, że odczuwałem poprawę.
- czy mleko i jego przetwory (jogurty, kefiry, maślanki) są wskazane? Informację na ten temat znalezione w internecie wykluczają się.
- czy wskazane są środki pobudzające wydzielanie żółci np. gastrobonisol, heapson complex, skoro przy refluksie żółciowym owej żółci odczuwamy nadmiar?
- czy przy refluksie żółciowym można ćwiczyć na siłowni (ćwiczenia umiarkowane siłowo)?
- z tego co poinformował mnie lekarz, niektóre dosyć skuteczne lekarstwa mogą mieć poważne skutki uboczne (jedno z najbardziej przerażających - ginekomastia). Obecnie przyjmuję Zirid i Heapason Complex - czy są jakieś dodatkowe, warte polecenia lekarstwa bez recepty (albo zioła), którymi mógłbym wspomóc leczenie, tak aby uniknąć wspomnianych lekarstw z możliwymi skutkami ubocznymi? Czy możecie polecić np. zioło boldo, imbir, mniszek pospolity?

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź - to schorzenie jest niesamowicie kłopotliwe...
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-11-11 12:14
Jeżeli czujesz poprawę po spożyciu wody z cytryną to używaj takiego połączenia.
Mleko i przetwory wykluczyć - są to ciężkostrawne produkty.
Leki żółciopędne nasilają objawy choroby.
Ginekomastia powstaje w tedy gdy jest nadmiar estrogenów w organizmie, aby zmniejszyć takie zjawisko używa się cynku w dawce 50-75mg lub leków anty estrogenowych Arimidex, Nolvadex.
Z preparatów dostępnych bez recepty jakie można spróbować na w.w. dolegliwości to Gealcid lub Gaviscon.

Pozdrawiam
napisał/a: aaggaa3 2012-11-11 13:49
Kisiel888, super artykuł gratuluję :)

sama jestem posiadaczką tego fantastycznego refluksu :/

obecnie czuję się lepiej, po 1,5 roku leczenia

Tomek85 to co mogę Ci doradzić

napisal(a):Obecnie przyjmuję Zirid
to zdecydowanie za mało, pomogą leki:

Ulgastran-zwiąże żółć, Proursan/Ursofalk-ten lek zaczyna działać po ok miesiącu od pierwszej dawki więc trzeba cierpliwości-on z kolei zmienia skład żółci na mniej toksyczny dla żołądka ( zanim zauważymy jakikolwiek skutek trzeba odczekać ok miesiąc)

dieta : 0 słodyczy, 0 smażonego/tłustego, eliminacja nabiału i mięcha

napisal(a):warte polecenia lekarstwa bez recepty (albo zioła), którymi mógłbym wspomóc leczenie
polecam Iberogast-ktrople ziołowe

mi jeśli rano czuję żółć w żołądku pomaga wypicie ok 50-100ml odgazowanej np pepsi-nie wiem może to na zasadzie placebo, ale mi pomaga nie polecam tej metody, nie zachęcam, mój doktorek złapał się za głowę jak mu powiedziałam
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-11-11 14:08
Aga - z tą colą to nie żadne placebo :) Cola ma działanie alkalizujące przez co obniża ph treści pokarmowej. Sprawdzone na własnym przykładzie gdy męczyłem się z refluksem żołądkowym po operacji. Co prawda żółć ma wyższe pH niż kwas solny w żołądku, jednak cofając się do przełyku przykładowo z dwunastnicy to zawsze zmiesza się z kwasem solnym w żołądku. Wszystko jednak zależy jaki jest to refluks - o tym wspomniałem w artykule.
Odnośnie leków to w mojej książce z farmakologii przy problemach z cofaniem się żółci został wymieniony Gaviscon.
Odnośnie ziół - to należy uważać z nimi z tego względu, że nie każdy je toleruje.
napisał/a: aaggaa3 2012-11-11 16:59
napisal(a):Aga - z tą colą to nie żadne placebo :) Cola ma działanie alkalizujące przez co obniża ph treści pokarmowej
a więc jednak :P

napisal(a):Odnośnie leków to w mojej książce z farmakologii przy problemach z cofaniem się żółci został wymieniony Gaviscon
na pewno lek dobry, też chwilkę go stosowałam, ale niestety uczulił :(

w ogóle niestety mam uczulenie na bardzo wiele leków :( np. z leków IPP ''siadła mi'' tylko Emanera

napisal(a):Odnośnie ziół - to należy uważać z nimi z tego względu, że nie każdy je toleruje.
tutaj jak najbardziej racja, poleciłam Iberogast ponieważ u mnie sprawdził się w 100%-ach :)
napisał/a: Tomek851 2012-11-12 10:55
Dziękuję za odpowiedzi.

Kisiel888 napisal(a):
Z preparatów dostępnych bez recepty jakie można spróbować na w.w. dolegliwości to Gealcid lub Gaviscon.

Gaviscon zakupię przy najbliższej okazji.

aaggaa napisal(a):
napisal(a):Obecnie przyjmuję Zirid
to zdecydowanie za mało, pomogą leki:
Ulgastran-zwiąże żółć, Proursan/Ursofalk-ten lek zaczyna działać po ok miesiącu od pierwszej dawki więc trzeba cierpliwości-on z kolei zmienia skład żółci na mniej toksyczny dla żołądka ( zanim zauważymy jakikolwiek skutek trzeba odczekać ok miesiąc)

Sądzę, że Zirid to tak na początek - to była moja pierwsza wizyta u gastrologa.
Jesli chodzi o inne leki - lekarz ostrzegł mnie, że jesli to nie zadziała to będzie trzeba spróbować z innymi (skutecznosc Zirid ocenił na 50-60%), które mogą mieć nieprzyjemne działania uboczne (jak np. wspomniana przeze mnie ginekomastia)

aaggaa napisal(a):
napisal(a):warte polecenia lekarstwa bez recepty (albo zioła), którymi mógłbym wspomóc leczenie
polecam Iberogast-ktrople ziołowe

Czytam, że hamuje on wydzielanie soku żołądkowego. Czy w przypadku refluksu żółciowego (a nie "normalnego") jest to pożądane?
Bo np. tak działający bioprazol nie jest zalecany, z tego co się dowiedziałem.


Ogólnie - mam wrażenie, że niektóre informacje znalezione w sieci są niesłusznie przypisywane do tematu refluksu żółciowego, zamiast do refluksu kwasowego (żołądkowo-przełykowego). A chyba są to zupełnie inne rzeczy i powinno się je inaczej leczyć.
napisał/a: aaggaa3 2012-11-12 12:13
hej Tomku, wiesz co ja np. nie biorę leków poprawiających motorykę przewodu pokarmowego, brałam debretin-były biegunki, zirid-to samo, metoclopramid to syf absolutnie nie polecam nikomu

leki hamujące kwasy żołądkowe ja musiałam brać, miałam tak straszne zapalenie żołądka od żółci, że wymiotowałm krwią, podczas gastroskopii lekarz powiedział, że błona śluzowa całego żołądka jest strsznie rozpulchniona, krwawi gdzie tylko by nie dotknąć

u mnie zasadowa żółć pobudzała tylko żołądek do produkcji coraz większej ilości kwasów dlatego musiałam brać leki IPP, na poczatku bardzo duże dawki, obecnie po 1,5 roku leczenia biore tylko 20mg rano

żołądek bolał mnie od rana do nocy przez prawie rok, koszmar nie życzę tego nikomu, u mnie sprawdziły się leki właśnie IPP, ulgastran i Proursan taki zestaw biorę do dziś, będę próbowała powoli odstawić Ulgastran, później IPP

napisal(a):Jesli chodzi o inne leki - lekarz ostrzegł mnie, że jesli to nie zadziała to będzie trzeba spróbować z innymi (skutecznosc Zirid ocenił na 50-60%), które mogą mieć nieprzyjemne działania uboczne (jak np. wspomniana przeze mnie ginekomastia)


mam nadzieję, że lekarz dobrze doradzi, zapytaj o ten proursan czy też ursofalk

ja idąc do gastrologa wydrukowałam sobie następującą stronkę: http://www.pfm.pl/u235/navi/200276/back/72037 spisałam pytania, no i udało się dobrac leki, które pomagają

nie jem nadal normalnie ale nie mam już tych koszmarnych nudności i pieczenia :)
napisał/a: Tomek851 2012-11-12 12:39
aaggaa napisal(a):metoclopramid to syf absolutnie nie polecam nikomu
Cholera, to chyba o nim wspominał gastrolog jako następnym, w przypadku, gdy Zirid zawiedzie...

Chociaż moje dolegliwosci trwają już kilka lat (dopiero teraz dowiedziałem się, że to prawdopodobnie refluks żółciowy) to nie mam aż tak nieprzyjemnych objawów jak Ty - u mnie jedynie występuje żółta, sluzowata slina, nieswieży oddech i brak apetytu.

Życzę Ci szybkiego, całkowitego powrotu do zdrowia!
napisał/a: aaggaa3 2012-11-12 13:38
napisal(a):Życzę Ci szybkiego, całkowitego powrotu do zdrowia!


dziękuję :) mam nadzieję, że Ty również trafisz z lekami i się wyleczysz :)

pozdrawiam!