Refluks a Siłownia oraz Odżywki?

napisał/a: Wojak16 2013-04-16 22:25
Witam, już raz pisałem tutaj o refluksie, lecz potrzebuję jeszcze parę pytań, a więc uprawiam kulturystykę i chciałbym się zapytać czy takie suplementy jak białko serwatkowe czy kreatyna pogorszą moją chorobę? Mam refluks żołądkowo-przełykowy, bez żadnych helikobakter pyroli, bez nadżerek itd. Ogólnie mam najłagodniejszy refluks jaki mogę mieć, nie czuje nawet zgagi, ale czuje uczucie cofania i częste odbijania. Pozdrawiam!
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-04-16 22:37
Witam
Suplementy jak odżywka białkowa i kreatyna nie zaszkodzą.
Rozumiem że masz zdiagnozowany refluks i przyjmujesz lek z grupy IPP?
Kiedy bierzesz odżywkę białkową oraz kreatynę(jakie dawki)?

Pozdrawiam
napisał/a: Wojak16 2013-04-17 15:04
Witam, tak biorę leki, zdiagnozowany mam od Lutego tego roku, leki jakie przyjmuje to Controloc 40mg oraz 3x Debretin. Nie odczuwam poprawy po nich, ale sam nie wiem czy odbijania mogą być przyczyną refluksu. Najbardziej pomaga mi wolne jedzenie, albo częste picie wody w małych ilościach.

A teraz co do odżywek - Jeszcze nie biorę kreatyny ani białka, jedynie biorę witaminę Magnez+B6 oraz Cynk, wizytę mam dopiero 10 Maja i wtedy spytam się jeszcze lekarza czy mi mogą odżywki zaszkodzić. Ale dziękuje za odpowiedź. Już myślałem, że nie mogę brać odżywek przy refluksie, a co dopiero gdybym ten refluks miał z ładnych parę lat, masakra. Jednak jeśli już zamówiłbym kreatynę oraz białko to dawkowałbym tak: Kreatyna (Monohydrat) 5g z rana oraz 5g po treningu - w dzień treninigowy, a w nietreningowy 5g tylko z rana. Białko (Serwatkowe raczej) 2x dziennie, po 30g.

Pozdrawiam!
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-04-17 16:48
Z białka zakup sobie Izolat - tylko taką formę widzę jako sens stosowania po treningu. 40g po treningu będzie rozsądną wartością.

Kreatyna:
Dni nietreningowe - 5g w okolicach popołudniowych aby nie drażnić z rana żołądka.
Dni treningowe - 0,5g/kilogram masy ciała czyli np. Ważysz 70kgx0,5g kreatyny = 3,5g.

ControloC przyjmujesz na czczo ok.20-30 minut przed posiłkiem?

Lekarz odpowie Ci, że nie możesz stosować, często miałem referaty na wizytach :) Izolat białka to najwyższa jakość - oczywiście mówimy tutaj o firmach jak Scitec, Extensor, Hitec a skład to taki sam jak w odżywkach dla dzieci, typu Bebiko, Bebilon - też jest tam białko serwatkowe i do tego laktoza której Ty już nie potrzebujesz, tylko w izolacie jest inna forma ponieważ takie białko jest oczyszczone z laktozy i soli mineralnych co jest wskazane dla osób z problemami gastrologicznymi.
Sam używam 2 Izolatów jak Extensor(bez laktozy, dodatków), Hitec C-6 - gdy nie mam możliwości spożycia zwykłego posiłku.
Wylicz sobie zapotrzebowanie na białko w ciągu dnia aby nie przesadzić z ilością bo możliwe że z samego pożywienia dostarczasz dużo białka, wtedy przy stosowaniu Izolatu zmniejszasz tą wartość aby nie zakwasić organizmu.
2-2,5g/kmc białka będzie wartością wystarczającą bo rozumiem że celem jest zwiększenie masy mięśniowej?

Pozdrawiam
napisał/a: Wojak16 2013-04-19 18:30
Kisiel888 napisal(a):Z białka zakup sobie Izolat - tylko taką formę widzę jako sens stosowania po treningu. 40g po treningu będzie rozsądną wartością.

Kreatyna:
Dni nietreningowe - 5g w okolicach popołudniowych aby nie drażnić z rana żołądka.
Dni treningowe - 0,5g/kilogram masy ciała czyli np. Ważysz 70kgx0,5g kreatyny = 3,5g.

ControloC przyjmujesz na czczo ok.20-30 minut przed posiłkiem?

Lekarz odpowie Ci, że nie możesz stosować, często miałem referaty na wizytach :) Izolat białka to najwyższa jakość - oczywiście mówimy tutaj o firmach jak Scitec, Extensor, Hitec a skład to taki sam jak w odżywkach dla dzieci, typu Bebiko, Bebilon - też jest tam białko serwatkowe i do tego laktoza której Ty już nie potrzebujesz, tylko w izolacie jest inna forma ponieważ takie białko jest oczyszczone z laktozy i soli mineralnych co jest wskazane dla osób z problemami gastrologicznymi.
Sam używam 2 Izolatów jak Extensor(bez laktozy, dodatków), Hitec C-6 - gdy nie mam możliwości spożycia zwykłego posiłku.
Wylicz sobie zapotrzebowanie na białko w ciągu dnia aby nie przesadzić z ilością bo możliwe że z samego pożywienia dostarczasz dużo białka, wtedy przy stosowaniu Izolatu zmniejszasz tą wartość aby nie zakwasić organizmu.
2-2,5g/kmc białka będzie wartością wystarczającą bo rozumiem że celem jest zwiększenie masy mięśniowej?

Pozdrawiam


Z białkiem i kreatyną sobie pokombinuje, bardziej mnie ciekawi jak na to wszystko zareaguje mój organizm przy refluksie. Fakt, że izolat idealny jest po treningu, ale serwatka też by dała radę. Wczoraj się ważyłem i miałem 79kg.
Tak controloc przyjmuje 20 minut przed posiłkiem.
No właśnie ciekawi mnie co odpowie lekarz, ogólnie leczyłem się w sierpniu u tego samego lekarza na jelita (lekkie zapalenie jelit) i raczej nie był nastawiony przeciwko odżywkom. Tak, planuje 2g białka na kilogram masy ciała, mój cel to przytycie, jestem ektomorfikiem i mam problemy z przytyciem, potrzebuje właśnie do tego białka, gdyż czasem nie mogę zjeść porządnego posiłku, ponieważ mam uczucie ciężkości lub przepchania brzucha, po prostu szybciej się najem. Dietę trzymam, lecz nie w 100% dlatego potrzebuję białka no i musiałbym jeszcze dopiąć bardziej węglowodany, ale o to się postaram.

Najbardziej mnie martwiło czy mogę pogodzić odżywki z refluksem.
Chciałem się Pana jeszcze spytać, bo widzę że mamy te same zainteresowanie (Siłownia) no i widzę, że zna się tutaj pan na leczeniu, także, czy mogę ćwiczyć brzuch przy refluksie?? Dodam, że jem posiłek przed treningowy (100g makaronu i 100g mięsa z kurczaka) 2-1,5 godziny przed treningiem. Ale chyba ćwiczenia na brzuch przy refluksie nie są wskazane? Poza brzuchem ćwiczę wszystkie inne partię mięśni.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-04-19 19:13
Jeżeli chodzi o ćwiczenia na brzuch przy refluksie proponuję na jakiś czas zrezygnować. Wystarczy bieżnia raz w tygodniu, z tego względu, że masz szybką przemianę materii. Ja brzucha nie trenuję w ogóle także nim nie musisz się aż tak martwić. Jestem po operacji jelita cienkiego oraz niewydolności wątroby i nie zwracam już na to uwagi - po prostu ten sport to styl życia a wyrządzić sobie krzywdę mogą ludzie którzy chcą zbierać owoce najlepiej miesiąc po posiewie :)

Najpierw budujesz masę mięśniową poprzez zwiększenie liczby kcal w diecie, następnie jeżeli chcesz zdobyć rzeźbę - obcinasz węglowodany, zwiększasz ilość serii, powtórzeń, dorzucasz ćwiczenia tlenowe w treningach. Aczkolwiek, wszystkie osoby które prowadzę w treningach, suplementacji, diecie - posiadające szybką przemianę materii, nie mają problemów z odkładaniem tkanki tłuszczowej na brzuchu jeżeli spożywają umiarkowane ilości węglowodanów prostych - gdyż te podnoszą nam nagle poziom glukozy we krwi, przez co insulina jest w stanie odłożyć więcej tłuszczu.

W ciągu dnia staraj się opierać na węglowodanach złożonych:
- ryż paraboliczny
- kasza gryczana - ale tu uwaga z ilością bo lubi wywołać pokrzywkę skórną
- makaron
- kasza jaglana
- pieczywo żytnie

Tłuszcze podbij do 1g/kmc - większe ilości powodują często złe samopoczucie oraz obciążenie układu trawiennego poprzez nadmierną produkcję enzymu trzustkowego lipazy, nie wspominając o pęcherzyku żółciowym.

Po treningu najważniejszy jest posiłek w ciągu 1-2h - wtedy mamy rozszerzone naczynia krwionośne co poprawia nam lepszy transport substancji odżywczych do uszkodzonych włókien mięśniowych - na ten proces składa się głównie jeden hormon anaboliczny IGF-1 oraz Insulina.

Wyrzut insuliny pobudzimy poprzez dostarczenie węglowodanów o różnym indeksie glikemicznym - różnym ponieważ okresy wyrzutu insuliny muszą być równomierne - jeżeli dostarczysz same cukry proste o wysokim IG to wywołasz huśtawkę hormonalną.

Najbardziej odpowiednie węglowodany to suplementy:
- Carbo - np. CarboNOX z Olimpa
- Vitargo - takich używam jednak jest to już wysoka półka ale warte wydanych pieniędzy - brak huśtawki po dostarczeniu takich węglowodanów dzięki swoim właściwościom hipotonicznym i niskiej osmozie, przyśpieszone jest wchłanianie cukrów co powoduje szybkie odbudowanie glikogenu mięśniowego który tracimy podczas ciężkich treningów.

Posiłek treningowy u Ciebie powinien wyglądać następująco:
- Węglowodany(Carbo lub Vitargo) 40g
- Odżywka białkowa 30g
- Kreatyna 5-10g

Następnie po godzinie jesz już właściwy posiłek, z białkiem uważaj. Sam mam szybką przemianę materii i organizm gdy ma nadmiar białka, po prostu przyśpiesza jeszcze bardziej metabolizm. Kluczowa rola to manipulacja węglowodanami oraz tłuszczami.
W dni nietreningowe nie potrzebujesz dużo węglowodanów, natomiast w dni treningowe spożywasz ich znacznie więcej aby organizm miał z czego pobrać energię.

Pozdrawiam
napisał/a: Wojak16 2013-04-23 13:16
Witam, a na jaki czas mam zrezygnować? Ogólnie nie spieszy mi się do tych ćwiczeń, ponieważ zawsze nie lubiłem ćwiczyć brzucha, moja najgorsza partia mięśni. Sądzę pewnie, dopóki nie wyleczę refluksu to nie mogę ćwiczyć brzucha?

Jem codziennie z rana płatki owsiane, później jem dużo makaronów i ryżów, kasza manna, czasami banany, ziemniaki lub gdy nie mam naprawdę co jeść to jem dużo chleba. Słyszałem także, że przy refluksie nie jest wskazana kasza gryczana. Z białka najwięcej jem twarogu (Półtłusty i chudy), jajka, mięso z kurczaka, nabiał (serki, jogurty itd.). Z tłuszczami mam straszną lipę bo nie wiem co jeść, postaram sobie załatwić olej lniany, no i te siemię lniane piję.

Tak wiem, że po treningu powinno zjeść się porządny posiłek, często właśnie jem ryż i mięso z kurczaka, gdy czasami mam pod ręką to banany.

To węglowodany(odżywki) też mi nie zaszkodzą przy refluksie? Jeśli nie szkodzą to super.

Największy problem mam właśnie z dostarczeniem tłuszczy bo nie wiem skąd mogę je brać - na pewno będę miał olej lniany, ale czy sam olej starczy? Problemem też jest objadanie się węglowodanami, strasznie ciężko mi upchnąć np: płatki owsiane z rana.

A i chciałbym się zapytać jakie odżywki mogą ewentualnie szkodzić temu refluksowi? Odżywki które zawierają kofeinę?

Czy mógłbym się z Panem skontaktować przez Prywatną Wiadomość lub E-Mail?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-04-23 16:46
Brzuch zacznij trenować gdy przejdą dolegliwości. Nie znam Twojego stanu zatłuszczenia na tej partii mięśni ale zapewne nie jest aż tak źle jeżeli masz szybką przemianę materii.
Białko jak i Węglowodany możesz sobie spokojnie stosować, byle by z rozsądkiem tak jak podałem we wcześniejszym poście.
Odżywki jakie mogą zaszkodzić przy refluksie to między innymi:
- stacki kreatynowe
- spalacze tłuszczu
Staraj się zwracać uwagę na skład odżywek aby były wolne od aspartamu i nadmiaru substancji słodzących.
Zamiast płatków owsianych, możesz również zjeść sobie pieczywo żytnie, kaszę jaglaną. Z rana jeszcze jest uśpiony organizm, czasami mogę zjeść 100g kaszy a czasami tylko 50g, musisz co jakiś czas manipulować takimi wartościami.
Tłuszcze dodawaj sobie do posiłków, ja odmierzam zawsze strzykawką i nie stosuję oleju lnianego ze wzglęgdu na wyższą cenę.
Wystarczy Ci oliwa z oliwek.
Ogranicz smażone potrawy aby nie nasilać refluksu.
Kasza gryczana oczywiście z umiarem - ja spożywam do 100g dziennie, tak samo reszta sportowców również nie przekracza takiej wartości, powyżej 100g obserwowałem często nadmiar kwasu solnego w żołądku.
Jeżeli solisz potrawy to wybierz sól morską o obniżonej zawartości sodu.
Pod tym linkiem znajdziesz wykaz produktów które zazwyczaj są dobrze tolerowane przy refluksie:
[url_special=http://uklad-pokarmowy.wieszjak.polki.pl/refluks/307896,Dieta-w-refluksie-zoladkowojelitowym.html:oh1pmevj]http://uklad-pokarmowy.wieszjak.polki.pl/refluks/307896,Dieta-w-refluksie-zoladkowojelitowym.html[/url_special:oh1pmevj]
Obecnie na forum spędzam mniej czasu, odpiszę w miarę możliwości.

Pozdrawiam
napisał/a: Siara_nh 2013-09-29 13:38
Witam,
też mam problemy z refluksem i przepuklinę przełyku , zastanawiam sie własnie nam kreatyną
ćwiczę z przerwami ok 2 lat - czy mógłby mi Pan doradzić jakiś rodzaj kreatyny mi nie zaszkodzi ?