Rak kości - jakie robić badania.

napisał/a: Niepewna 2009-12-27 23:17
Witam wszystkich forumowiczów.

Chciała bym się dowiedzieć jakie badania mogą jednoznacznie wykazać raka kości. Miałam robioną scyntografię i wykazała ona, że mogę mięc przerzuty na kości (miednica, kregosłup oraz ramiona i lekko czaszka). Miałam wcześniej raka jelita grubego i ból kości zaczął się po chemioterapii. Nie wiem do kogo się z tym udać bo lekarz onkolog powiedziała mi że się na kościach nie zna a radiolog do którego mnie odesłała powiedział ze nie koniecznie jest to rak ale moze być ;-( .. Gdzie się mam udać i jak to zdjagnozować bo nerwy mnie zjadaja i stres Czy może udać się z tym do ortopedy? Czy jest jakiś lekarz który się tym zajmuje/leczy raka kości? Czy ortopeda się zajmuje takimi sprawami? Jakie badania można wykonać żeby zdiagnozować tego raka oprócz scyntografii i tomografii? Badania fosfotazy zasadowej było podwyższone. Markery są okej. Błagam Was o pomoc bo każdy mnie odsyla od annasza do kajfasza i każdy umywa ręce (prosze)

DZIĘKUJĘ!
napisał/a: dimedicus 2009-12-28 07:30
Przykro,że trafiłaś na takiego onkologa.Gdyż specjalistą w tego typu leczenia jest właśnie onkolog.
Wykonałaś już badanie scyntygraficzne.Takie badanie nie pozwala ocenić czy jest,to zmiana rakowa czy może wskazywać np na: silną osteoporozę. Taką pewność dają badania przy pomocy tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.Można też wykonać biopsję kości to będzie badanie jednoznaczne.. Rozumiem,że zostało przeprowadzone badanie densytometryczne oraz oznaczenia we krwi poziomów wapnia,fosforu itd.
napisał/a: Niepewna 2010-05-18 01:01
Badania scyntograficzne pokazują dość dużo czarnych plam (głównie kręgosłup i miednica). Kości zaczęły boleć po chemioterapii (może to chemia je uszkodziła?). Tomografii nie chcą mi zrobić, bo mówią że jest szkodliwa. O biopsji wspominałam lekarce to nawet nie zareagowała. Poza badaniem fosfotazy zasadowej i markerów nic nie zrobili. Fosfotaza wysoka. Markery koło 2,5. We krwi nie stwierdzono obecności wapnia. Nie wiem co zrobić. Jakie badania należało by zrobić. Proszę Was o podpowiedź. Dziękuję.
napisał/a: Vieri 2010-05-18 12:53
Witam,

W pierwszej kolejności:
napisal(a):Można też wykonać biopsję kości to będzie badanie jednoznaczne.

W tej sytuacji nie ma wskazań do badania biopsyjnego wręcz przeciwnie, widzę poważne przeciwwskazania. Po co naruszać kości jeśli możliwe, że są one i tak osłabione toczącym się procesem meta?
napisal(a):Chciała bym się dowiedzieć jakie badania mogą jednoznacznie wykazać raka kości.

Przede wszystkim badaniem pomocnym w obrazowaniu przerzutów nowotworowych do kości jest zwykłe badanie RTG. Jeśli jednak ono nie daje odpowiednich wyników można wykonać scyntygrafię układu kostnego, która obrazuje dużo mniejsze zmiany i pozwala wykryć takie przerzuty wcześniej. Najlepszym połączeniem z kolei jest scyntygrafia wraz z TK lub MRI (dla obrazowania OUN). Te badania pozwalają z dużym prawdopodobieństwem ustalić charakter zmian wykrytych w scyntygrafii i rozpocząć postępowanie zachowawcze.
Proszę pamiętać, że leczenie przerzutów nowotworowych do kości ma wyłącznie charakter paliatywny tj. próbujemy chronić kości przed patologicznymi złamaniami, ograniczamy ból nowotworowy i zachowujemy przez jak najdłuższy czas możliwość sprawnego poruszania się. W tym celu stosowane jest paliatywne napromienianie zmienionych chorobowo miejsce, stosowanie zaopatrzeń ortopedycznych i innych. Być może możliwe byłoby leczenie cytostatyczne II linii. Jednoznacznej odpowiedzi jednak nie da się określić bez informacji o dotychczasowym leczeniu.
Z Twojego postu nie mogę wnioskować gdzie przechodzisz leczenie jednak dostęp do lekarzy specjalistów z prawdziwego zdarzenia ograniczony jest zwykle do Centrów Onkologii. Myślę, że wizyta w jednym z takowych może być owocna.

Pozdrawiam