rak jelita grubego u młodej osoby

napisał/a: martysia2307 2014-04-06 17:54
Witam mam 22 lata i od dłuższego czasu mam problem z bólem brzucha. Zaczeło sie w lutym gastrolog stwierdził zapalenie żołądka i brałam przez 3 tygodnie leki: nolpaze, raniegast, metoclopramid. Ból zmalał ale gdy odstawiłam leki znów sie nasilił. Zmieniłam wiec lekarza i ten stwierdził u mnie refluks jednak leki nadal nie pomagają mam objawy takie jak; ból brzucha zazwyczaj po zjedzeniu, odbijanie, przelewanie w brzuchu, czasami śluz w kale. Ponadto wyczuwam po prawej stronie pod żebrami dużą wypukłość ok.7cm na długość. boję się ze jest to guz na jelicie grubym. Czasem boli mnie w tamtym miejscu, ale sama wypukłość przy naciśnięciu nie boli. mialam robione usg lecz wykazało ze wszystko jest w porządku. obawiam sie jednak, ze usg moze nie wykazywac guzów na jelicie czy polipów, ale nie jestem pewna:( Lekarz, któremu o tym mówiłam zbadał mnie i powiedział że nic nie wyczuł, jednak on badał mnie na leżance, ja tą wypukłość wyczuwam tylko jak stoje lub siedze. powiedzialam o tym lekarzowi lecz to zbagatelizował. bardzo sie martwie, czy to moze byc rak jelita grubego?? :( czy taki duzy guz na jelicie bylby widoczny na usg?? bardzo proszę o poradę :(
napisał/a: Ell 2014-04-07 09:41
Bardzo, bardzo watpliwe, zeby to byl guz, raczej np gazy w jelicie.
Jak tak czytam, to wiele osob wyczuwa taka wypuklosc, nawet ja ja mialam i zawsze wychodzi, ze to sa gazy.

moze byc to jak najbardziej ibs. Zrob sobie moze jeszcze badanie kalu.
Jesli nadal bedziesz sie martwic to jedynie wyjasnia badania endoskopowe.
napisał/a: martysia2307 2014-04-08 13:59
bardzo dziekuje za odpowiedz. badanie kału już robiłam: na obecnosc pasożytów (2razy) i grzybów - nic nie wykazały. Morfologia, badanie moczu, OB i CRP w normie. Udałam się jeszcze do jednego gastroenterologa, która zleciła mi kolonoskopie i gastroskopie, jednak dopiero 28 maja... Zauważylam jeszcze u siebie powiekszone węzły chłonne pachwinowe :(
napisał/a: martysia2307 2014-04-08 14:03
Dodam jeszcze, ze lekarka która zleciła gastro i kolonoskopie, stwierdza, że ta wypukłość to przesunieta masa kałowa ;| czy to możliwe że kał może się cofnąć az do okolicy okrężnicy wstępującej przechodzącej juz w poprzeczną?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2014-04-08 15:33
Witam
Kolonoskopia powinna wiele wykazać jeżeli istnieje nieprawidłowość w jelicie grubym.
Opisz swoją dietę, może tutaj tkwi problem.

Pozdrawiam
napisał/a: martysia2307 2014-04-08 16:20
Odkąd zaczęły się moje problemy, tj. od początku lutego, jem regularnie 5-6 posiłków dziennie, rano zazwyczaj kanapki, przed południem też jakąs kanapke bądz jogurt, obiad z 2 dan: zupa, ziemniaki lub czasem ryż, gotowane mięso, następnie ok 16-17 też coś przekąsze i kolacja kolo 19-20. ogolnie jem duzo pieczywa i gotowanych warzyw. słodycze tez, ale z umiarem. Jednak musze przyznac, ze dopóki nie pojawiły się moje problemy, nie zwracałam zbytnio uwagi na to co jem. jadłam duzo smażonego mięsa (głównie dlatego, ze moja mama tak gotuje ;) ), często fast foody, piłam dużo kawy gdy były sesje. jednak uważałam, ze jako osoba szczupła (waze 43kg) powinnam jesc rzeczy hmm "tłuste"... to chyba był błąd.. :( Teraz, od lutego, jem już "zdrowiej", więc boje się ze te problemy to nie od diety, lecz jakiegos raka :( a do kolonoskopii tak daleko :(
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2014-04-08 16:41
Jesz dużo pieczywa i warzyw a to wiąże się z większym spożyciem błonnika pokarmowego.
Osoby mające problemy gastrologiczne, powinny zmniejszyć takie produkty.
Warzywa kupne zawierają dużo chemii i są często źle tolerowane, powodując różne dolegliwości.
Odstaw produkty mleczne, ser żółty możesz spożywać ale w mniejszej ilości ponieważ ma dużo tłuszczu.
Z mięsa spróbuj indyka, ważne aby było gotowane - nie smażone.
Dodaj do swojej diety oliwę z oliwek, jajka, cynamon oraz kurkumę(o jej właściwościach możesz poczytać w wyszukiwarce).
Kup w aptece proszek zasadowy Langsteiner - 7g dziennie, tj. czubata łyżeczka zmieszana z wodą.

Pozdrawiam
napisał/a: Ell 2014-04-08 18:34
co do wezlow, tez mi sie powiekszyly mi problemach z jelitem. Diagnoza: zapalenie jelita.
Spokojnie doczekaj do kolonki, raka bym w ogole nie obstawiala.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2014-04-08 19:33
Ell napisal(a):co do wezlow, tez mi sie powiekszyly mi problemach z jelitem. Diagnoza: zapalenie jelita.
Spokojnie doczekaj do kolonki, raka bym w ogole nie obstawiala.

Jako dziecko, też miałem powiększone węzły chłonne przy nietolerancji pokarmowej :)
napisał/a: martysia2307 2014-04-08 20:02
Kisiel888 - bardzo dziękuje za rady odnosnie diety :)
Ell, a pisząc zapalenie jelita miałas na myśli wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
napisał/a: Ell 2014-04-09 10:12
mikroskopowe zapalenie jelita. Wyszlo z wycinkow. Pamietaj, zeby Ci je zrobili. Nalegaj, naciskaj, nawet jesli jelito bedzie zdrowe golym okiem.
napisał/a: martysia2307 2014-04-09 16:36
Ok, dzękuję za radę:) pozdrawiam