Rak jelita grubego (przerzuty na wątrobie)

napisał/a: sabazios 2011-07-07 11:08
Witam!

Bliska osoba usłyszała niedawno przykrą diagnozę: rak jelita grubego (potwierdzony biopsją, która potwierdza raka gruczołowatego jelita grubego).

Po badaniu CT okazało się, że na wątrobie najprawdopodobniej znajdują się przerzuty, co zostało potwierdzone po wczorajszej laparotomii (w dniu wczorajszym guz na jelicie był usuwany). Okazało się, że na obu płatach wątroby znajdują się przerzuty, rozmiar do 2 cm.

Niestety na chwilę obecną nie posiadam wyników badań (a wydaje mi się, że przydała by się np. bilirubina itp.), aczkolwiek niedługo trafią one do mnie.

Można coś powiedzieć na podstawie powyższych informacji?
napisał/a: Vieri 2011-07-07 13:29
Witam,

Leczeniem z wyboru w tym przypadku jest chemioterapia. Szkoda, że w/w zmiany przerzutowe (o ile były one ograniczone tj. na przykład dwie pojedyncze zmiany do 20mm) nie zostały poddane termoablacji. Póki co, wobec bardzo małej liczby szczegółowych informacji tylko tyle mojej odpowiedzi.

Pozdrawiam
napisał/a: sabazios 2011-07-08 10:35
Dostałem kartę wypisu ze szpitala sprzed operacji.

Rozpoznanie: Rak jelita grubego w stadium rozsiewu do wątroby. Choroba niedokrwienna serca w stadium wydolności układu krążenia. Nadciśnienie tętnicze II st. Miażdżyca aorty. Cukrzyca t.2 w trakcie insulinoterapii. Zapalenie żył powierzchniowych podudzia lewego. Żylaki podudzi.

Badania krwi (morfologia i układ krzepnięcia robione były pewnie pod kątem operacji, więc chyba nie są bardzo istotne, pominę je, ew. uzupełnię w razie potrzeby):
* żelazo - 2.14 [umol/L]
* HbAlc - 6.8%
* mocznik - 2 [mmol/l]
* kreatynina w surowicy - 73.50 [umol/l]
* sód - 140 [mmol/l]
* potas - 3.63 [mmol/l]
* bilirubina całkowita - 16.60 [umol/l]
* ALAT - 17.40 [IU/ml]
* AspAT - 17.20 [IU/ml]
* GGTP - 41.96 [IU/l]
* cholesterol całkowity - 4.08 [mmol/l]
* HDL cholesterol - 1.12 [mmol/l]
* trójglicerydy - 1.01 [mmol/l]
* LDL cholesterol - 2.51 [mmol/l]
* TSH - 1.36 [uIU/ml]
* białko całkowite - 66.63 [g/l]
* CRP - 92.23 , 33.86 [mg/l]
* D-dimery - 3.95 [ugFEU/ml]
* glukoza we krwi - 7.5 [mmol/l]

USG jamy brzusznej:
Wątroba niepowiększona, o gładkich obrysach zewnętrznych, jednorodnej, wzmożonej echogeniczności, z prawidłowym rysunkiem naczyniowym. W lewym płacie obszar obniżonej echogeniczności wielkości 21x11 mm, podobne obszary w prawym płacie wielkości 14x9 mm, 14x7 mm, 11x11 mm mogące odpowiadać zmianom meta - wskazana TK. Przypęcherzykowo obszar obniżonej echogeniczności wielkości 10x9 mm mogący odpowiadać zmianie meta lub hiposteatozie.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, z poziomem zagęszczonej, krystalizującej żółci.
Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe i PŻ nieposzerzone.
Trzustka prawidłowej wielkości i echogeniczności z nieposzerzonym przewodem Wirsunga. Śledziona niepowiększona, jednorodnej echogeniczności.
Obie nerki prawidłowej wielkości, kształtu i położenia, z prawidłową echostrukturą miąższu, bez cech kamicy i zastoju. Pola nadnerczowe wolne.
Duże naczynia jamy brzusznej i przestrzeń zaotrzewnowa znacznie przesłonięte przez gazy jelitowe prawidłowe w uwidocznionym zakresie.
Pęcherz moczowy słabo wypełniony.


RTG płuc:
Płuca rozdemowe bez zmian naciekowych. Serce niepowiększone. Aorta z cechami sklerotyzacji. Zrosty osierdziowo-opłucnowe po stronie lewej.

TK jamy brzusznej z kontrastem:
Badanie KT - skany przeglądowe i po podaniu środka cieniującego w fazie tętniczej i opóźnionej wykonane aparatem jednorzędowym:

Wątroba wykazuje kilka stref hypodensyjnych - największa o przekroju 14 mm w segmencie II, pozostałe głównie w segmentach VII i VIII. Trzustka jednorodna. Śledziona niepowiększona. Nerki prawidłowo wydalają środek cieniujący. Nadnercza prawidłowe. Nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych w przestrzeni zaotrzewnowej okołoaortalnie. Zwapnienia w ścianie aorty brzusznej.
napisał/a: sabazios 2011-07-08 10:46
Niestety nie mogę edytować posta, więc piszę jeden pod drugim. :/

Chciałem z góry podziękować za poświęcony czas i cenną opinię.