rak jądra

napisał/a: joanna254 2010-07-10 17:40
U męża w marcu wykryto nowotwór jadra. Miał powiekszone węzły okołoaortalne okołokawalne i ledzwiowe. Wynik histo Nasieniak nie naciekający najądrza i osłonek Powrózek nasienny bez zmian nowotworowych. Jednak tk klatki piersiowej wykazała kompleks kilku węzłów chłonnych poniżej tętnic płucnych o całkowitych wymiarach 4,2 na 2,2. Proszę mi napisać jakie są rokowania. Jest już po drugiej chemi PE pięcio dniowej Brzuch po operacji czysty.
Dodam jeszcze,że markery po operacji spadły mu do normy tylko te węzły... płuca bez zmian meta Chemie znosi tak jakby wcale jej nie było.Tak bardzo sie martwimy . Bardzo prosimy o odpowiedz
napisał/a: Vieri 2010-07-10 22:42
Witam,

Rokowanie na ogół jest dobre. Wyleczalność sięga 95-98%.

Pozdrawiam
napisał/a: joanna254 2010-07-10 23:35
Bardzo dziękuje za odpowiedz!!!!Pozdrawiamy
napisał/a: ~Anonymous 2010-07-11 18:15
@c62: Ja też jestem ponad 2 miechy od podania ostatniej chemii (4xBEP) i tez neuropatia. Jakie masz objawy i czy cośCi powiedzieli lekarze nt. czasu trwania objawów, rokowań co do poprawy?

Mam też pytanie wykonałem zlecony marker jest ok. Drugi dla potwierdzenia będzie, w tym tygodniu. Jeżeli wszystko będzie w porządku to obserwacja. Operację miałem w połowie maja. Kiedy powinno być zrobione pierwsze zdjęcie (TK/USG)?

Nie poprawny wynik markerów zawsze traktowany jest jako "nowotwór obecny", czy możliwe jest, że markery są ok a nowotwór jest obecny mimo to? Chodzi mi tutaj na ile miarodajne są badania markerów.
napisał/a: Vieri 2010-07-12 01:25
Witam,

Kontrola za 3 miesiace po operacji. Nie zawsze zdarza sie, ze podwyzszenie markerow swiadczy o czynnej chorobie nowotworowej (choc dzieje sie tak w wiekszosci wypadkow). Zdarza sie rowniez (szczegolnie przy utkaniu, ktore nie produkuja markerow), ze wskazniki te utrzymuja sie w normie, a choroba jest aktywna. Markery najbardziej miarodajne sa w przypadku obecnosci utkania, ktore produkuje markery a wiec szczegolnie dotyczy to guzow o utkaniu yolk sac tumor, chorioncarcionoma i rzadko seminoma.

Pozdrawiam
napisał/a: ~Anonymous 2010-07-12 09:14
Dziękuję za powyższą odpowiedź - tak jak za wszystkie poprzednie :)

Czyli w moim przypadku (utkania wg wielkości):
1. Rak zarodkowy - Carcinoma embryonale
2. Nasieniak - Seminoma
3. Potworniak - Teratoma

jak bardzo teoretycznie markery mogą okazać się pomocne w rozpoznaniu aktywnej choroby? Czy są jeszcze jakieś dodatkowe badania (krwi lub inne) mogące zwiększyć pewność w zakresie rozpoznania choroby aktywnej?

Na początku miałem markery w kosmosie, po podaniu chemii spadły do zakresu normy. Pod markerami cały czas rozumiem badanie AFP oraz bHCG.
napisał/a: c62 2010-07-12 09:16
Co do neuropatii to cały czas uczucie zdrętwiałych stóp, a jak chodzę na boso to czuję jakbym miał wodę w stopach. Czasami pobolewają stopy. No i lekkie uczucie zdrętwienia palców u rąk, symetrycznie na obu dłoniach kciuk i wskazujący. Onkolog powiedziała, że na to nie ma żadnych leków, czas pokaże czy przejdzie czy nie. Powiedziała, że taki stan może się utrzymywać nawet do 8 miesięcy po skończonej chemioterapii.
Co do markerów to też powątpiewam w ich miarodajność.
napisał/a: joanna254 2010-07-12 11:03
Mam pytanie ponieważ mąż jedzie teraz na być może ostatnią juz chemie (cisoplatyna 40 i etopozyd 200) .Kiedy możemy się spodziewać TK czy od razu po chemioterapii czy będzie trzeba jeszcze poczekać. Czego jesezcze możemy się spodziewać i co może się stać z tymi węzłami bo słyszałam, że przy nasieniakach nie robią operacji. Zapomniałam dodać, że TK przed chemioterapią wykazała jeszcze przetrwałą grasice 5cm na 2,2 no i te powiększone węzły chłonne...Dlaczego ta grasica się tak powiększyła. Przepraszam za tyle pytań na raz ale nikt nic nam nie mówi. Pozdrawiamy!!!
napisał/a: Vieri 2010-07-13 02:21
Witam,

napisal(a):jak bardzo teoretycznie markery mogą okazać się pomocne w rozpoznaniu aktywnej choroby? Czy są jeszcze jakieś dodatkowe badania (krwi lub inne) mogące zwiększyć pewność w zakresie rozpoznania choroby aktywnej?

Markery są bardzo czułym wskaźnikiem ewentualnego nawrotu i często zdarza się, że zanim w obrazie radiologicznym pojawią się jakiekolwiek zmiany, markery już skaczą w górę. Są one bardzo istotnym elementem kontroli i nie można tak marginalizować ich roli. Ich wykorzystanie w diagnostyce i prowadzeniu chorego jest bardzo szerokie a ich wskazania miarodajne.
napisal(a):Kiedy możemy się spodziewać TK czy od razu po chemioterapii czy będzie trzeba jeszcze poczekać.

Takie badanie powinno zostać wykonane do miesiąca czasu po zakończeniu chemioterapii.
napisal(a):Czego jesezcze możemy się spodziewać i co może się stać z tymi węzłami bo słyszałam, że przy nasieniakach nie robią operacji.

Należy najpierw ocenić ich rozmiar po chemioterapii. Dopiero potem podejmuje się dalsze decyzje.
napisal(a):Dlaczego ta grasica się tak powiększyła.

Inaczej, ona się nie powiększyła ale nigdy się nie zmniejszyła. O ile u dorosłego człowieka grasica praktycznie występuje szczątkowo to czasami zdarza się, że nie zaniknie. Zdarzają się takie przypadki i nie są one w żaden sposób groźne.

Pozdrawiam
napisał/a: andrzejk2 2010-07-13 15:49
Witam Państwa. Obserwuję to forum już od 2 tygodni, czyli od czasu, kiedy zacząłem u siebie podejrzewać (niestety trafnie) nowotwór jądra prawego.

Pozdrawiam również Pana Vieri, do którego jednocześnie mam parę pytań.

Na początek historia choroby:
1) 30.06 - wizyta u urologa, USG jąder, skierowanie do szpitala i na badanie markerów.
2) 1.07 - badanie markerów: AFP - wynik 1,1 IU/ml (norma 0,5-5,8), HCG+beta - wynik 1,15 mIU/ml (norma
napisał/a: Vieri 2010-07-14 01:21
Witam,

Łacińskie nazwy odpowiadają polskiemu opisowi makroskopowemu (są jego powtórzeniem). Jest to klasyczny nasieniak (seminoma). Rokowanie bez badań obrazowych jest wróżeniem z fusów. Troszkę cierpliwości. Jakkolwiek jest to trudne to z pewnością do przeżycia. Na pocieszenie dodam, że rozpoznanie nasieniaka jest tą "lepszą diagnozą", bowiem nigdy nie wiąże się z kwalifikacją do złej grupy rokowniczej a więc szanse wyleczenia nawet przy obecności przerzutów odległych są całkiem niezłe.

Pozdrawiam
napisał/a: andrzejk2 2010-07-14 08:12
Dziękuję Panu za odpowiedź. Odezwę się jeszcze po wykonaniu dodatkowych badań.

Pozdrawiam wszystkich.