PZT trzustka

napisał/a: Teron95 2016-12-31 19:12
Witam, chciałbym się zapytać, jakie badania najlepiej wykonać, żeby potwierdzić czy mam PZT. Mam 22 lata i jakieś 3 lata temu po imprezie zakrapianej alkoholem obudzilem sie z bolem brzucha po lewej stronie (mniejwiecej na wysokosci pepka)i od tamtej pory pobolewa mnie w tym miejscu. Bylem u gastrologow na nfz jak i prywatnie, niektorzy mowia ze jestem za mlody na taka chorobe. Miałem juz USG, badania trzustkowe amylaza lipaza itp, gastroskopie, kolonoskopie. Nic nie wyszło, miałem także badanie tłuszczu w kale i tez nic nie wyszlo, a robie czasem takie obfite i troche unoszące sie stolce na wodzie. Z tego co przeczytałem w internecie wszystko na to wskazuje, ze mam te PZT, ale chciałbym to jakoś potwierdzić. Dodam, że brzuch mnie boli niezależnie od tego czy zjem cos tlustego czy nie. No i oczywiscie stosujac diete i biorąc kreon takze byly takie unoszace sie na wodzie stolce. Ktoś ma doświadczenie z podobnym przypadkiem? Jest jakieś badanie, które stu procentowo wskaze o jakis patologiach trzustki?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2017-01-01 16:36
Witam

Jeśli chodzi o przypadłość Przewlekłego zapalenie trzustki, ciężko jest z diagnostyką. Miarodajnym badaniem jest EUS czyli endosonografia. W naszym kraju utrudniona jest dostępność, wysoka cena oraz wymagana duża wiedza i doświadczenie lekarza wykonującego ten zabieg. Bynajmniej badania nad tym sposobem diagnostyki trzustki szacuje się między 90-100%. Jeśli by tak poszukać w sieci, na pewno znajdziesz oddziały które wykonują to badanie.

Ze swojej strony zaproponuję jeszcze wykonanie następujących badań
- ALAT, ASPAT jeśli nie były wykonane
- Leukocyty
- OB
- Test na Celiakię oraz Laktozę, Kazeinę
- Hormony tarczycy - TSH, FT3, FT4, Anty-TPO, Anty-TG
Włączenie do diety suplementacji kwasami Omega-3, wyeliminowanie laktozy z diety i obserwacja organizmu.

Pozdrawiam