PZT? Tłuszczowe stolce.

napisał/a: reserv 2016-06-28 12:34
Witam,

Od dwóch lat mam problemy z układem pokarmowym. Według lekarzy to IBS, ale nie jestem do końca przekonany co do słuszności diagnozy.

Objawy:

- zwiększona ilość wypróźnień (kiedyś ~dziennie/raz na dwa dni) obecnie rano i popołudniu. Czasami (np. wczoraj) zdarzają się tłuszczowe, jasne stolce o nieprzyjemnych zapachu gdzie minimalnie widać na powierzchni wody jego ślady (nie tak drastyczne jak na obrazkach w sieci, ale zawsze). Częściej stolec jest też normalny nawet jak przesadze z tłustym jedzeniem. Czasami zdarza się też kleisty powodujący problem z podtarciem. Będąc na wakacjach i biorąc debretin objadałem się w hotelowej restauracji i tłuszczowych stolców nie zauważyłem. Podobnie nie ma pogorszenia po alkoholu.

- gazy oraz wzdęcia w godzinach wieczornych. Czasami są naprawdę męczące. Dodatkowo uczucie dziwnego ucisku, parcia w samym dole brzucha, w jelitach mniej więcej na wysokości pęcherza.

- bóli jakiś większych nie mam, bardziej poczucie dyskomfortu w jelitach. Czasami uczucie dyskomfortu pod lewym żebrem, ale naprawdę minimalne i w niczym nie przeszkadzające.

- nalot na języku.

Badanie, które miałem przeprowadzone od kiedy rozpoczałem diagnostyke tj maj 2015

maj 2015:
Morfologia, amylaza, lipaza, proby watrobowe wszystko ok. Miałem podwyzszone ob do 30, ale CRP wyszło ujemne, leukocyty także ok. Przeprowadzone usg nie wykazało żadnych zmian.

lipiec 2015:
Rektoskopia również żadnych zmian

styczeń 2016:
morfologia wszystko ok, kreatynina, krzepliwość, elektrolity idealnie.

kolonoskopia aż do zastawki b/w wszystko w porządku, rozpoznanie norma.
gastroskopia delikatnie zarumienienie błony śluzowej żołądka

kwiecień 2016:
Dokładne USG ze wskazaniem na trzustkę nie stwierdziło żadnych patologii.

W między czasie jeszcze TSH -ok, przeciwciała na pasożyty z krwi tj. glista ludzka, lamblia również ok.

Spadek masy ciała praktycznie nieznaczący jakieś 2-3kg przez prawie 2 lata. Najbardziej martwi mnie to wrażenie, że mam czasami problem z trawieniem tłuszczy i właśnie te stolce. Boję się, że mam PZT z tymże w przypadku tłuszczowych stolców gdzie zniszczone jest 90% miąższu trzustki powinno być to widoczne na USG albo powinny występować jakieś bóle czy wymioty.

Lekarze przychylają się w kierunku IBS tylko czy w nim występowąły by tłuszczowe stolce?

Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdr