Pytanie o wzrok

napisał/a: dragon111 2007-01-23 17:16
Witam!

Mam pytanie. 10 lat temu przeszedłem operację prawego oka na zeza. Od tamtego czasu noszę okulary: lewe oko - sfera 0,5 dpi, prawe oko(operowane) +2,0 dpi - cylinder.
Kilka dni temu poszedłem do okulisty w celu zbadania wzroku ponieważ chcę zrobić nowe okulary (stare uległy zniszczeniu). Pani okulistka zrobiła mi komputerowe badanie wzroku (nie pytała mnie wczesniej jakie noszę okulary, a ja tez nic nie mówiłem - w końcu nie muszę się na tym znać). Po badaniu komputerowym okazało się, że na lewe oko powinienem mieć planum (proszę o wyjaśnienie), a na prawe oko cylinder (-1,5 dpi). Pani okulistka powiedzial mi, że na prawym oku mam lekki astygmatyzm.
Moje pytanie brzmi, czy to możliwe, że dotychczas nosiłem na prawe oko cylinder +2,0dpi, a teraz komputer wskazuje mi na prawe oko cylinder -1,5dpi? Dodam, że ok 10 lat temu po operacji wzrok małem badany ręcznie (przekładanie szkieł itp.). Poźniej podczas badań pytano mnie jakie mam szkła to mówiłem że plusy i takie mi przepisywano. Tym razem nic nie mówiłem i proszę - okazało się, że komputer wskzuje cylinder na minusie.
Chciałem zapytać czy możliwa jest taka sytuacja? Czy patrzenie przez szkło cylindryczne minusowe może zaszkodzic mojemu wzrokowi?
Dodam również, że komputer wskazywał podobną warość cylindra czyli ok -2,0dpi u trzech okulistów. Czy mozliwe jest przejscie z plusa na minus? Czy może dotychaczas miałem źle dobrane okulary?

Bardzo proszę o pomoc.

Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
napisał/a: monia1607 2007-05-01 10:56
Witam. Sama noszę okulary praktycznie od 8 m-ca życia. I z tego co wiem na oko prawe miałam kiedyś +5, a dziś mam - 2,5. Ostatnio byłam też z synem u okulisty, bo ma problem z torbielami i ma nadwzroczność +4. Usłyszałam, że właśnie plusy mogą w przyszłości wyleczyć się lub przejść w minusy. Pozdrawiam.
napisał/a: nowy91 2007-06-25 09:17
Mam takie pytanie: Jak spojrzę na światło od żarówki ot widze dokoła nieg o tęczowe kola jak mrogam oczami to ida mi promienie od zarówek do dolu nie wiecie czym to jest spowodowane mam jakaśwadę wzroku ?? Czekam na odpowiedzi
napisał/a: Kasienka84 2007-07-05 13:28
Ja nosze okular od dluzszego czasu i zanim zrobisz okulary iz mienisz szkla radze udac sie do kilku okulsitow jesli jest rozbieznosc, ja sama na sobie dowiadczylam tego ze jedna pani olulistka badala mi wzroki stwierdzila ze trzeba zwiekszyc szklo, wyroblam okulary a potem tak blalo oko, ze odstalam zapalenia jakiegos, psozlam prywatneid o drugiej pani okulisty i okazao sie ze nie mzona bylo mi dac takeigo szkla tylko powino zostac te co bylo.a komputeroweg badania nie uznaje tylko tradycyjnena tradycyjnych aparatach