Pytanie o poziom elektrolitów w krwi u dziecka

napisał/a: bastka79 2014-05-20 22:12
Mam prośbę czy może ktoś mi pilnie odpowiedzieć czy bezpośrednie podanie płynu nawadniającego ( 2 do 1 ) wpływa na wyniki poziomu elektrolitów ?? ( badanie z krwi ) . chodzi o to że boję się, że to mogło zaburzyć wyniki które podobno mieściły się w normie a w rzeczywistości dziecko ma trochę oznaki odwodnienia .

dziękuję z góry za szybką odpowiedź
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-05-20 22:30
No przecież taki płyn to nic innego jak ..... elektrolity.
napisał/a: bastka79 2014-05-20 22:37
ok, ale proszę mi podpowiedzieć ( jestem totalnym laikiem w tym temacie ) czy wyniki z krwi które były robione około 30 min po podaniu kroplówki mogą być trochę błędne ???? tzn zawyżone a w rzeczywistości dziecko może być trochę odwodnione i np nie wystarczy podanie 1 kroplówki płynu .... jejku nie wiem jak to wyjaśnić , tzn że podanie bezpośrednio przed badaniem zafaszowałoby wyniki ( zawyżyłoby ) które np po kilku godzinach od kroplówki mogą być nizsze ( gorsze )
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-05-21 07:29
Ale ja nie wiem co to była za kroplówka, z jakim składem, jakie wyniki były itp.
Ale na logikę skoro bezpośrednio do żyły podano elektrolity, a pół godziny później z żyły pobrano krew i oznaczano poziom tego co podawano to logiczne że będzie to widać.
Oczywiście jak wiesz jak jest silne odwodnienie i niski poziom np. potasu to podanie jednej kroplówki nie spowoduje że poziom będzie wyrównany.