Pytanie o niestandardowe dawkowanie loratadyny

napisał/a: brunkzor 2012-08-03 13:09
Jestem uczulony na pyłki drzew i traw, na trawy bardziej. Przed i w trakcie wakacji mam najgorszy okres - niestety jedna tabletka loratadyny nie wystarcza, bo np. wezmę ją rano, to do wieczora mam spokój, ale późnym wieczorem już się zaczyna, a w nocy ciężko nieraz zasnąć, bo zaczyna się kaszel, kichanie, itp. (najgorzej mam z ukł. oddechowym, na skórze prawie w ogóle nie mam pokrzywki, jedynie jeśli się podrapię, sama z siebie nie występuje. Kiedyś problem był też z oczami - biała substancja, ale teraz jest w miarę ok)
Z kolei jak wezmę wieczorem, to noc mam spokojną, a w południe już jest nieciekawie (czasami nawet rano już budzę się z lejącym nosem).

Tak więc nasuwa się pytanie - czy mogę zwiększyć dawkę loratadyny z 10mg na dobę na 20mg na dobę? (2x1 tabl 10mg co 12h) - ważę 78kg.

A może jednak zmienić lek? Słyszałem, że są jakieś nowej generacji: Cezera, Aerius.
Zależy mi na leku, który będzie głównie działać na układ oddechowy.
napisał/a: delinka79 2012-08-03 14:09
nie, lek przyjmuje się raz na dobę , uważam że w pana przypadku należy zastosowac inny lek np. Xyzal, Aerius lub Telfast
napisał/a: delinka79 2012-08-03 14:11
ew. Cezera też lub Bilaxten , po prostu coś z nowej generacji jak sam pan pisze słusznie
napisał/a: smoczyca1 2012-08-05 17:54
Wiem, ze nie jest to max dawka jaką można przyjąć. Jestem dużo lżejsza - miałam ustawione przez lekarza 20mg loratydyny - lekarz gwarantował mi bezpieczeństwo, twierdził, że zwykle 10mg jest dawką skuteczną ale przy astmach to raczej dawka 20-30 a w przypadku pokrzywki jeszcze wyższa.
Sama z dawką bym nie kombinowała ale zgłosiła lekarzowi, że nie działa/działa za słabo. Może prościej będzie spróbować innych leków, może akurat cezera czy aerius, teraz chyba najbardziej chwalą feksofenadynę
napisał/a: delinka79 2012-08-06 06:56
dziwnego masz lekarza, pierwsze slysze o takim sposobie dawkowania , max. dawka to 10 mg dla loratydyny i nie am takich zalecen ze w astmie mozna stosowac do 30 mg , jesli nie dziala 10 daje sie inny lek przeciwalergiczny , jedni chwala feksofenadyne , inni nie , zdarzaja sie pacjenci ktorzy maja po niej bole glowy takze to sprawa indywidualna
napisał/a: smoczyca1 2012-08-06 13:05
delinka79 napisal(a):dziwnego masz lekarza, pierwsze slysze o takim sposobie dawkowania , max. dawka to 10 mg dla loratydyny i nie am takich zalecen ze w astmie mozna stosowac do 30 mg , jesli nie dziala 10 daje sie inny lek przeciwalergiczny , jedni chwala feksofenadyne , inni nie , zdarzaja sie pacjenci ktorzy maja po niej bole glowy takze to sprawa indywidualna

Dziwnego? Nie poznałam Go z tej strony.
Zwykle częstotliwość i dawkę ustala lekarz a to, że najczęściej stosowana dawka dla dorosłego to 10mg nie oznacza, że nie stosuje się innych dawek. Przy pokrzywce przewlekłej jeśli standardowa dawka podawana przez jakis czas nie pomaga następnym krokiem jest podwyższenie dawki stosowanego leku do czterokrotnie wyższej (oczywiście wybór leku w rękach lekarza).

Loratadyna (Loratan) jest strukturalnie podobna do azatadyny. Loratan jest selektywny obwodowym antagonisty receptora H1. Zarówno w sezonowym (okresowym), jak i całorocznym (przewlekłym) nieżycie nosa dawką skuteczną jest 10 mg rano na czczo. Jednak wyższe dawki, 20 mg lub 30 mg, są bardziej skuteczne w terapii astm siennych oraz w blokowaniu indukowanego histaminą bronchospazmu. Podobnie też w rozległych ostrych i przewlekłych pokrzywkach oraz atopowym zapaleniu skóry dawki Loratanu powinny być wyższe (20 mg). źródło: Loratadyna (Loratan) w terapii ostrych i przewlekłych zapaleń błon śluzowych górnych dróg oddechowych - Alergia 3/14/2002

To że teraz łykam dwie tabletki Xyzalu dziennie też dziwne? Jakoś lekarzy szpitalnych dawka nie dziwiła, co więcej została w leczeniu szpitalnym podtrzymana.

Co do drugiej części - oczywiście, że każdy lek i dawkę należy indywidualnie dobrać do pacjenta, bo zawsze trzeba się liczyć z nieoczekiwanym działaniem, zbyt słabym, zbyt silnym, interakcje z innymi, działania uboczne jak bóle głowy mogą być po wszystkich, nawet po leku najnowszej generacji (a do takich zaliczana jest wspomniana feksofenadyna) mimo, że teoretycznie najbezpieczniejsze nie są wolne od działań niepożądanych, nawet lek antyhistaminowy może w wyjątkowych przypadkach anafilaksję spowodować. Co więcej wg Prof. Zawisza ze szpitala bielańskiego feksofenadyna jest najbezpieczniejszym antyhistaminikiem polecanym pacjentom z grup dużego ryzyka
napisał/a: delinka79 2012-08-06 13:13
jedyne żródlo ktore podajesz to artykuł z internetu i w dodatku sponsorowany przez firme farmaceutyczna .....nie przekonuja mnie takie experymenty
napisał/a: smoczyca1 2012-08-06 14:34
delinka79 napisal(a):jedyne żródlo ktore podajesz to artykuł z internetu i w dodatku sponsorowany przez firme farmaceutyczna .....nie przekonuja mnie takie experymenty

Artykuł co prawda sponsorowany (też mam do takich dystans) ale oprócz tego, że jest w internecie jest przede wszystkim opublikowany w kwartalniku dla lekarzy popieranym przez popierany przez Polskie Towarzystw Zwalczania Chorób Alergicznych, by artykuł tam się znalazł musi przejść co najmniej dwie recenzje, jest autorstwa znanego specjalisty - bardziej wierzę takim faktom niż klepanym na forach niczym nie potwierdzanym informacją
napisał/a: delinka79 2012-08-06 14:56
nawzajem , ja sie z takim dawkowaniem nie spotkalam a pacjenci lecza sie tez u alergologow i profesorow , a po 2 skoro mozna dlaczego w charakterystyce tego produktu leczniczego nie ma takiego dawkowania ? ot pytanie
napisał/a: Vattier 2012-08-06 15:18
Aktualny pharmindex (http://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=509), podręczniki od farmakologii oraz charakterystyka podanego przez Ciebie produktu leczniczego (Loratan: http://leki.urpl.gov.pl/files/Loratan_10_kaps.pdf) wymieniają dawkę 10mg/d jako najwyższą możliwą.

napisal(a):Zwykle częstotliwość i dawkę ustala lekarz
Lekarz może modyfikować dawkę, ale nie robi tego wg własnego widzimisię tylko w zakresie dawek podawanych przede wszystkim w w/w źródłach.
napisał/a: smoczyca1 2012-08-06 16:14
Vattier napisal(a):
napisal(a):Zwykle częstotliwość i dawkę ustala lekarz
Lekarz może modyfikować dawkę, ale nie robi tego wg własnego widzimisię tylko w zakresie dawek podawanych przede wszystkim w w/w źródłach.

O własnie Vattier- domyślam się, ze to nie widzimisie i lekarzy obowiązują pewne wytyczne.
To skąd te inne dawki? (choćby w publikacjach - ta linkowana nie jest jakimś wynikiem badań klinicznych, praca musiała przejść ocenę) Moje dawki mam podpisane na trzech szpitalnych wypisach - nikt nie kwestionował a nie sądzę by jak owce się podpisywali narażając na konsekwencje, mimo, że byłam w szpitalu klinicznym w żadnych badaniach klinicznych nie uczestniczyłam
napisał/a: Vattier 2012-08-06 18:06
napisal(a):O własnie Vattier- domyślam się, ze to nie widzimisie i lekarzy obowiązują pewne wytyczne.
Najczęściej dawki w pharmindexach to tzw. dawki zwykle stosowane, które podawane są dla 20-40-letniego mężczyzny o wadze 70 kg. Oczywiście podczas przepisywania leku należy uwzględnić inne okoliczności, tzn. wiek, masę ciała, płeć, schorzenia (np. niewydolność nerek), pozostałe zażywane leki w taki sposób, by zaordynowana dawka znalazła się pomiędzy dawką minimalną (tj. najmniejszą dawką wywołującą efekt leczniczy) oraz dawką maksymalną (tj. największą niewywołującą jeszcze objawów toksycznych). Dawki maksymalne określa Farmakopea Polska.

Wg Farmakopei Polskiej VIII (niestety nie mam dostępu do IX, ale wątpię, żeby w tej kwestii coś się zmieniło) dla loratadyny mamy dawkę zwykle stosowaną równą dawce maksymalnej równą 0,01g=10 mg, co widać na załączonym przeze zdjęciu (specjalnie dla Ciebie wyciąg z Farmakopei ;)). Ergo, można przepisać mniej, ale więcej raczej nie - przynajmniej nie wg Farmakopei, a ja Farmakopei wierzę. :P