Pytanie o antybiotyk i probiotyk

napisał/a: minia_em 2015-04-15 08:00
Mama brać antybiotyk na zapalenie gardła. Jest to Clindamiycin-MIP 600mg, dawkowanie 2 razy dziennie po 1 tabletce.Pierwszą tabletkę zażyłam wczoraj wieczorem, teraz przychodzi pora na drugą... W jakim odstępie czasowym pomiędzy porannym zażyciem antybiotyku, a wieczornym łykać probiotyk? Mam Lacidar.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-04-15 09:30
Ja polecam brać 3 godziny po przyjęciu antybiotyku i takie przyjmowanie zazwyczaj jest i na ulotkach probiotyków i takie zalecenia są też oficjalne rekomendowane przez środowiska medyczne.

Jak nie możesz brać po, bo np. śpisz, po prostu przestrzegaj aby probiotyk był przyjmowany z dala od antybiotyku.
napisał/a: minia_em 2015-04-15 20:22
A czy dawkowanie 1 tabletka co 12h jest odpowiednie? Bo wiem, że mam 2x po 1, ale co ile godzin, to nie wiem... Zażywam co 12... Jak rano o 8, to wieczorem o 20 i tak w kółko. Może tak być? Piecze mnie po tym język i podniebienie i gorzko mi w ustach...
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-04-15 20:28
Dawkujesz prawidłowo.
napisał/a: bolioczka 2015-07-22 11:43
djfafa napisal(a):Ja polecam brać 3 godziny po przyjęciu antybiotyku i takie przyjmowanie zazwyczaj jest i na ulotkach probiotyków i takie zalecenia są też oficjalne rekomendowane przez środowiska medyczne.

Jak nie możesz brać po, bo np. śpisz, po prostu przestrzegaj aby probiotyk był przyjmowany z dala od antybiotyku.


no zazwyczaj tak, chociaz ja bralam probiotyk z 2-1h przed antybiotykiem
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-07-22 11:51
I po tych 1-2 godzinach nie było śladu po probiotyku bo przyjęty antybiotyk wytłukł i złe i dobre bakterie ;)
napisał/a: bolioczka 2015-07-22 11:53
djfafa napisal(a):I po tych 1-2 godzinach nie było śladu po probiotyku bo przyjęty antybiotyk wytłukł i złe i dobre bakterie ;)


mądry Polak po szkodzie :) niestety jestem na tyle czasem zalatana że nie ogarniam takich rzeczy jak dawkowanie i nie pilnuje tych godzin, teraz wiem ze to błąd. na szczęście poki co nie choruje :)
napisał/a: blondyneczka_83 2015-11-03 19:10
Dowiedziałam się w końcu kiedy należy przyjmować probiotyki. Kiedyś zapytałam farmaceutki o porę zażywania probiotyku, to powiedziała mi albo 1 godz po, albo 1 godz przed antybiotykiem. I ja przez długi okres czasu się do tego stosowałam. Teraz widzę, że robiłam źle :/
Nie rozumiem tylko jednego - ludzie studiują 5 lat i nie potrafią doradzić w tak prostym (dla nich) temacie?! Ech...
napisał/a: pre_Grzegorz 2017-09-28 21:02
Ja też zawsze słyszałem o wersji o 1 godzinie różnicy. Może to zależy od antybiotyku i rodzaju probiotyku, jaki do niego stosujemy? Nie oceniajmy wszystkich tak pobieżnie ;) O takie sprawy warto też zapytać lekarza, który wystawia receptę.