Pytanie do chirurga/ortopedy?

napisał/a: Marry 2007-09-17 21:03
Mam peknieta strzalke w dwoch miejscach. No lekarz mi zalozyl gips powiedzial ze to nie takie straszne ze po zdjeciu gipsu bede musiala troche chodzic o kulach ale ze nie bedzie trwalego urazu. Gips mam zalozony na cztery tygodnie. I tu mam pytanie. czy nie dalony sie tego gipsu zdjac wczesniej? Juz po dwoch, trzech tygodniach. Mam problem bo wyprowadzam sie z domu do akademika na studia i martwie sie, ze sobie z tym gipsem, w ogole nie poradze. Dodam, ze naprawde moglabym uwazac na ta noge tylko chodzi mi o same zdjecie tego gipsu.
napisał/a: Ania_204 2007-09-18 13:51
Witam.
Odradzam zdjęcie przedwcześnie gipsu. Unieruchomienie jest konieczne, a 4 tyg to minimum. Prosze w żadnym wypadku nie zdejmować przedwcześnie gipsu.
Pozdrawiam. Życze zdrowia i wytrwałości.
napisał/a: Marry 2007-09-18 14:44
Dziekuje za odpowiedz, mam nadzieje ze jakos to przezyje. Zreszta tylko dwa tygodnie bym miala ten gips w tym akademiku. I jeszcze jedno... jak dlugo potem bede musiala chodzic o kulach> Jak dlugo kosc sie zrasta po peknieciu? Lekarz mi powiedzial ze z kulami nie bede sie mogla rozstac az do Bozego Narodzenia. Naprawde tak dlugo bede miala niepelnosprawna ta noge?
napisał/a: Ania_204 2007-09-18 15:19
Witam.
Niestety trudno jest mi odpowiedzieć na to pytanie,ponieważ nie widziałam złamania. Zrost następuję własnie przez okres 4-6 tyg właśnie gips powinien być od 4-6 tyg. Później po tych minimum 4 tyg powinno zostać wykonane zdjecie kontrolne. Lekarz przesadził z tymi kulami do Bożego Narodzenia,choć ja osobiście nie widziałam zdjęcia. Z resztą przez jakiś czas bedziesz musiała chodzić o kulach i ćwiczyć nogę, bo napewno będą zaniki mięśni i dla wzmocnienia siły mięśniowej potrzebne bedą ćw.
Pozdrawiam.
napisał/a: Marry 2007-09-18 20:57
Sa dwa lekkie pekniecia strzalki tuz nad kostka. Mnie tylko chodzi zeby ten gips zdjac:( ale jestem dobrej mysli. Na szczescie ta noga w ogole mnie nie boli to chyba dobrze sie zrasta:) Jeszcze raz dziekuje za odpowiedzi i rady.
napisał/a: ~Anonymous 2007-10-05 18:23
witam.mam pytanie .Mojemu tacie spuchło kolano lekarz ściągnął z niego plyn i powiedział że tam jest jakaś narośl .Co to takiego jest.Proszę o odpowiedź.
napisał/a: Ania_204 2007-10-05 21:08
Witam serdecznie.
Niestety trudno stwierdzić jaka to narośl,bo jest ich wiele rodzai.
Może to być narośl chrzęstno-kostna, ganglion itp.
Trudno to stwierdzić bez badania.
Pozdrawiam. Życzę tacie dużo zdrowia.
napisał/a: Marry 2007-10-05 22:26
witam, to znowu ja ;) noga sie goi, na zdjeciach w ogole nie widac ze kiedykolwiek była zlamana. zostalo mi tydzien do zdjecia gipsu. Gdy dzis bylam u lekarza na kontroli strasznie mnie skrzyczal ze na niej staje. a ona mnie w ogole nie boli no i zaczelam na nia przystawac. sprawa taka ze chodze ostro na uczelnie i niestety nie daje rady na niej doskoczyc na jednej nodze. jesli ona mnie w ogole nie boli to czy moge na nia delikatnie przystawac? Czy rzeczywiscie musze ja miec ciagle w powietrzu? mam juz dosc :(
napisał/a: Ania_204 2007-10-06 17:29
Witam serdecznie. Trzeba na nią uważać, ale skoro zostało około tygodnia do zdjęcia gipsu to można na niej delikatnie, ale delikatnie i przy chodzeniu o dwóch kulach. Po zdjęciu może się okazać,że bedzie boleć, ponieważ bedzie zanik mięśni. Ale myslę,że bedzie ok.
Pozdrawiam. Życzę zdrowia.
napisał/a: ~Anonymous 2007-10-11 19:11
Witajcie, wróciłam od ortopedy (a propos, nie ma na forum takiej specjalności, może warto założyć?) z diagnozą Zmiana torbielowata kości udowej. Na rtg widać nad kolanem takie kółko, które radiolog nazwał rorzedzeniem struktury kostnej. Ortopeda kazał mi zgłosić sie na zabieg, w którym zobaczy to wewnątrz. Co mnie czeka i jak długo?
napisał/a: Beata77 2007-10-19 17:40
Mam pytanie do Chirurga- Ortopedy. 4 lata temu przeszłam operację cysty beckera. Od miesiąca ponownie wróciły dolegliwości kolana, takie same jak przed operacją. Byłam u lekarza, który wykonał usg dołu podkolanowego i stwierdził, że cysta znów odnowiła się i musze poddać się kolejnej operacji:(czy ta kolejna operacja znów jest niezbędna? czy nie ma innych metod leczenia tej dolegliwości?co moze sie stać jesli nie zgodzę sie na powtórną operację, chodzi mi o powikłania itp...Pozdrawiam i czekam na odpowiedź:)
napisał/a: Ania_204 2007-10-19 20:12
Witam serdecznie.
Odpowiedź dla Magdaleny M.
Zapewne twojemu ortopedzie chodziło o zabieg ARTROSKOPI-jest to wziernikowanie stawu. Polega on na tym,ze robi się dwa otwory w stawie i przez jeden wchodzi sie kamerką, a przez drugi manipuluje sie mikro narzędziami. Po artroskopii przez jakiś czas chodzi sie o kulach z częściowym obciążaniem operowanej kończyny(choć to w zależności co zostało zrobione podczas zabiegu). Jest to zabieg małoinwazyjny i jest możliwy szybszy powrót do sprawności niż po zwykłym cięciu chirurgicznym. Takie są zalety artroskopii. Ogólnie po zabiegu po około 6 tyg wraca sie do sprawności.
Pozdrawiam. Życzę zdrowia.