pytanie do chirurga/ortopedy o staw skokowy.

napisał/a: Wizzard 2007-10-20 14:58
Witam
Mam pewien problem z kostką. Uprawiam sport o nazwie footbag freestyle potocznie zwany "zośką" który wymaga wyginania stopy w ten sposób:

[img]http://img98.imageshack.us/img98/3234/zdjcie010tz4.jpg[/img]

Niestety gdy chwilę dłużej potrzymam nogę w takiej pozycji zaczyna bardzo boleć mnie ta część kostki:


Dzieje się tak już od dłuższego czasu i tylko(w sumie aż) w jednej nodze. Na początku myślałem, że jest to spowodowane przemęczeniem i dużą ilością treningów ale przez ostatni miesiąc praktycznie nie gram, a noga boli nadal. Noga w tym miejscu nie jest ani spuchnięta ani zwykłe dotykanie nie sprawia mi bólu. Tylko ten jeden konkretny ruch zaprezentowany na pierwszym zdjęciu robiony w powietrzu za pomocą własnych mięśni sprawia ból bo gdy noga leży w takiej pozycji jak na zdjęciu oparta o ziemię ból się w ogóle nie pojawia.

[img]http://img181.imageshack.us/img181/1277/zdjcie009copyse5.jpg[/img]

Co może dziać się z tą kostką? Czy wystarczy smarowanie jakimiś maściami czy to może być coś poważniejszego? Nie byłem z tym jeszcze u żadnego lekarza bo z reguły jak idę z jakąś kontuzją to słyszę "zrób sobie przerwę" no ale w tym wypadku przerwa trwa dość długo i w cale nie jest lepiej. Z góry dziękuję za pomoc.
napisał/a: NimfaBlotna 2007-10-20 18:42
wyglada na problem ze sciegnem miesnia prostownika palcow dlugiego. Ciezko ustalic przyczyne bez zbadania cie - moze to byc zapalenie pochewki sciegna, a moze caly miesien jest przykurczony. Czescia problemu moze tez byc biomechanika stopy - np nieprawidlowe ustawienie stawu skokowego, choc to juz chyba mniej prawdopodobne w twoim przypadku.
Fizjoterapeuta powinien pomoc ci z takim problemem - najlepiej znalezc kogos z polecenia. Masci przeciwzapalnych zawsze mozna sprobowac, ale watpie zeby w tym przypadku byly skuteczne.
napisał/a: Wizzard 2007-10-21 09:46
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie. Kiedy należy stosować maści chłodzące, a kiedy rozgrzewające w zależności od tego czy mam nadwyrężone:ścięgno, mięsień, staw, czy takie coś jak shinsplits(zapalenie okostnej kości piszczelowej).
napisał/a: NimfaBlotna 2007-10-22 18:36
shin splints chyba nie masz - to objawia sie pionowa linia bolu, zreszta najczesciej dotyczy przysrodkowej strony goleni.
Jesli chodzi o schladzanie i rozgrzewanie, to genrealnie schladzanie stosujemy w stanach ostrych i podczas zapalenia, natomiast rozgrzewanie w stanach podostrych.
w twoim przypadku to w zasadzie nie wiem, najlepiej jakbys sam poprobowal i zobaczyl ktore dziala lepiej - mozesz np rozgrzac noge pod prysznicem, lub schlodzic i zobaczyc czy jej "wykrecanie" stanie sie mniej bolesne po ktoryms z takich "zabiegow".
Ja jednak stawialabym bardziej na rozgrzewanie, bo w koncu wyglada ze to juz chroniczny problem.
napisał/a: Wizzard 2007-10-26 08:55
NimfaBlotna napisal(a):shin splints chyba nie masz - to objawia sie pionowa linia bolu, zreszta najczesciej dotyczy przysrodkowej strony goleni.


Dokładnie to mam w obu nogach. Ból zaczyna się nieco nad kostką i idzie czasami praktycznie do połowy goleni(od strony wewnętrznej). Jak temu zapobiegać i jak to zwalczać jeżeli już wystąpi? Kupiłem sobie wkładki żelowe do butów by podczas podskoków była lepsza amortyzacja ale nadal to występuje. W internecie nie wiele można znaleźć o tej przypadłości jedyne co wiem to, że są to mikro uszkodzenia.

Czy na rozgrzewanie maść ben gay będzie dobra?
napisał/a: NimfaBlotna 2007-10-26 18:16
no, dalej nie bylabym pewna czy to jest shin splints. Taka diagnoza przez internet jest bardzo niepewna. Jesli bol pojawia sie podczas wysilku, to moze to byc tez tzw anterior compartment syndromme (wybacz, nie znam polskich nazw), czyli dysfunkcja powiezi, ktore podczas wysilku i zwiazanego z tym zwiekszenia objetosci miesnia nie rozciagaja sie odpowienio, co daje bol.
Poszukaj na anglojezycznych stronach - znajdziesz pelno informacji na tema shin spints i ACS
Ben gay powinien byc ok, zawsze warto sporobwac, choc jesli dysfunkcja ma podloze mechaniczne, to nie pomoze.
napisał/a: Wizzard 2007-10-26 19:44
NimfaBlotna napisal(a):no, dalej nie bylabym pewna czy to jest shin splints


Wielu graczy skarży się na tą dolegliwość ( gdy zaczynają treningi praktycznie każdy) i wszyscy mówią, że to shin splits :P . Ile w tym prawdy nie wiem :> . W każdym razie dzięki poszukam w necie ;) . Pojawia się praktycznie tylko przy wysiłku. Podczas zwykłego chodzenia nie występuje. Tak jak mówisz tylko przy wysiłku lub bezpośrednio po nim.
napisał/a: tajemnica_18 2007-11-07 14:33
Lekarz ortopeda stwierdził u mnie problemy z wiezadłami śródstopia. powiedział,że są one przeciążone,ponieważ noga ucieka mi do środka. W dodatku po wewnętrznych stronach stopy mam po dwie kostki. Czy to coś poważnego???
napisał/a: Angelisiaaa19 2009-03-02 17:28
witam... miałam "drobny" wypadek samochodowy... lekarz ortopeda stwierdził u mnie "zmiażdzeniowe złamanie bloczka kosci skokowej z uszkodzeniem więzozrostu piszczelowo-strzałkowego lewego oraz ze zwichnięciem okołoskokowym" miałąm na poczatku nogę na wyciągu.. następnie miałam zabieg w którym założono mi na nogę stabilizator zewnętrzny "DYNASTAB" oraz po dwóch dniach załozono mi opatrunek gipsowy DESAULTA i longetę podudziową.. stabilizator i gips mam na 6tyg. za tydzień będę miała już ściągnięte... tylko nie wiem czy gips i stabilizator... strasznie się boję jak to wszystko wyjdzie... na samym początku lekarze mówili że jest to bardzo poważne złamanie i ze będę miała z tą nogą problemy... to prawda??? proszę o odp. bardzo mi na tym zależy..
napisał/a: arym 2009-06-01 21:00
witam . w sobotę na meczu zostalem uderzony korkiem w kostkę ( trenuję piłke nożną ) początkowa poczułem mocny ból lecz potem nie byłoo czuć go aż tak mocno , gdy przyszedłem do domu cholernie mnie to bolało mocno mi spuchło nie moglem chodzic . w niedzielę poszedlem na hirurgię zrobili mi rentgen i okazało się ze mam zwichnięty staw skokowy i krwiaka . strasznie boli mnie przy wstawaniu i przechodzi mi dziwny impuls przez całą nogę . gdy wstaje boli mnie tez w okolicy pachwin , o czym to może świadczyc .? i chcialbym jeszcze wiedziec po jakim czasie mogę wrócic do treningów .? ( lekarz wsadził mi nogę w gips na 16 dni )

proszę o jak najwiecej informacji na ten temat ..