Pytania o dietę i suplementy przy niedoczynności i Hashimoto

djfafa
napisał/a: djfafa 2013-01-25 15:39
Twaróg = nabiał i tego jeść nie można, nie widziałem zeby gdzieś ktoś pisał że można go jeść. Pisze czasami że od czasu do czasu można, bo nie znam osoby która przez 365 dni w roku wytrwała by żeby nie jeść nabiału. Od czasu do czasu nie oznacza że ma być na stałe w diecie.

Jedno duże jajko zawiera ok. 16 mcg selenu a nie 116. I jajka przemysłowe raczej nie mają go tyle w swoim składzie.
napisał/a: ramona85 2013-01-25 16:41
Ok. W wątku poprzednim o diecie i suplementacji, w pierwszym poście nie doczytałam, że twaróg jest cennym źródłem białka, ale przy Hashi wiadomo....
a co do tych jaj - kurcze to była info od znajomej z Akademii Medycznej, więc aż tak by sie myliła ?
Boję się faktycznie z tym Se, bo można zaszkodzić, następną wizytę mam w czerwcu i spróbuję dopytać moją Endo, o ile poświęci mi więcej czasu, bo ludzie walą do niej drzwiami i oknami....
a co znaczy, jeśli mam powiększona tarczycę z prawej strony, ale niby w normie? Nie mam wyników, gdyż moja Endo robi na miejscu USG i nie "daje" że tak się wyrażę do domu, mam prawo wglądu i ksero za opłatą.
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-01-25 16:45
http://nutritiondata.self.com/facts/dairy-and-egg-products/111/2

Zmień tylko tam wielkość jaj i będziesz miała wartości dla danej wielkości jaja.
napisał/a: ramona85 2013-01-25 17:51
wyszło 15,8 mcg Se na 1 jajko, czyli 23% ZDS, czyli 5 jaj, ale tyle nie jem czyli muszę spytać mojego Endo o włączenie selenu, bo reszta już jest. Dzięki za link, bardzo pomocny
napisał/a: Los Angeles Galaxy 2013-01-25 19:01
djfafa napisal(a):Twaróg = nabiał i tego jeść nie można, nie widziałem zeby gdzieś ktoś pisał że można go jeść. Pisze czasami że od czasu do czasu można, bo nie znam osoby która przez 365 dni w roku wytrwała by żeby nie jeść nabiału. Od czasu do czasu nie oznacza że ma być na stałe w diecie.

Jedno duże jajko zawiera ok. 16 mcg selenu a nie 116. I jajka przemysłowe raczej nie mają go tyle w swoim składzie.


W kwietniu będzie rok od kiedy to ostatni raz jadłem/piłem twaróg,jogurty, mleko oraz ser żółty itp^^
napisał/a: ramona85 2013-01-25 19:24
Los napisal(a):
W kwietniu będzie rok od kiedy to ostatni raz jadłem/piłem twaróg,jogurty, mleko oraz ser żółty itp^^

a po jakim czasie od odstawienia nabiału (dość dużo go spożywałam) widać poprawę stanu zdrowia przy Hashi? Tzn. wyzbycie sie toksyn, śluzu z mleka tid.
napisał/a: Los Angeles Galaxy 2013-01-26 09:13
ramona85 napisal(a):
Los napisal(a):
W kwietniu będzie rok od kiedy to ostatni raz jadłem/piłem twaróg,jogurty, mleko oraz ser żółty itp^^

a po jakim czasie od odstawienia nabiału (dość dużo go spożywałam) widać poprawę stanu zdrowia przy Hashi? Tzn. wyzbycie sie toksyn, śluzu z mleka tid.


Wiesz co ... laktoza w mleku , serach itd. podwyższa tpo a w tej chorobie chodzi o obniżenie TPO ^^ .
Ja rok temu miałem TPO 199 /norma 0-34/ obecnie mam 68 więc różnica jest w wynikach ... w moim przypadku złe samopoczucie i skoki ciśnienia przeszły ale zostało jeszcze osłabienie. Dieta i suple na każdego działają inaczej ... niektórzy znaczną poprawę notują już po 2ch tygodniach.
napisał/a: ramona85 2013-01-26 16:50
Ok, dziękuję za odp., bo właśnie chciałam się upewnić czy chodzi o laktozę, czy kazeinę. Odstawiłam mleko i nabiał, z wyjątkiem jogurtu od czasu do czasu. Na razie czuję się ok, nie czuję osłabienia/zmęczenia. Po czerwcu będę zapewne znów powtarzać aTPO, więc zobaczymy, jak to będzie. Dzięki za wszelkie odp. i zainteresowanie
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-01-26 17:48
Laktoza jest większym "złem" ale często na amerykańskich forach o kazeinie również piszą aby unikać.
napisał/a: Monika-Aga 2013-01-26 22:42
djfafa napisal(a):Twaróg = nabiał i tego jeść nie można, nie widziałem zeby gdzieś ktoś pisał że można go jeść. Pisze czasami że od czasu do czasu można, bo nie znam osoby która przez 365 dni w roku wytrwała by żeby nie jeść nabiału. Od czasu do czasu nie oznacza że ma być na stałe w diecie.

Jedno duże jajko zawiera ok. 16 mcg selenu a nie 116. I jajka przemysłowe raczej nie mają go tyle w swoim składzie.


Dziwna sprawa z tym nabiałem. Choruję na Hashimoto, trudno tak naprawdę powiedzieć od kiedy, ale leczę to od 2003 roku. Uwielbiam twaróg i przetwory mleczne. Co ciekawe od samego czystego mleka wprost mnie odrzuca. Trudno by mi było wyobrazić sobie życie bez nabiału. I mam w sumie dobre wyniki. Nic się nie pogarsza. Sytuacja się ustabilizowała i od paru lat biorę Euthyrox 100. A był czas, już dawno, że brałam 150. Może to kwestia indywidualna. Może też być tak, że gdybym unikała nabiału, mogłabym brać niższą dawkę euthyroxu. Może...ale, twarożek, maślanka itp. są zbyt dobre żeby to sprawdzać :) Przy najmniej na razie.
napisał/a: ramona85 2013-01-27 12:14
Monika-Aga napisal(a):Może też być tak, że gdybym unikała nabiału, mogłabym brać niższą dawkę euthyroxu. Może...ale, twarożek, maślanka itp. są zbyt dobre żeby to sprawdzać :) Przy najmniej na razie.


Ja znalazłam gdzieś fajna tabelę żywieniową, według niej najwięcej białka spośród wszystkich produktów mlecznych i mlekopochodnych maja sery żółte, głównie parmezan i podpuszczkowe gouda i chude twarogi. Biorąc pod uwagę, że ważne jest dostarczenie organizmowi białka, tak jak pisze djfafa od czasu do czasu zjedzenie twarogu (ale nie serki typu wiejski) nie wpłynie bardzo negatywnie więc myślę, że ostatecznie twaróg można w diecie zostawić w rozsądnych ilościach. No i jogurt, kefir, maślanka na lepsze trawienie (też od czasu do czasu )
napisał/a: Los Angeles Galaxy 2013-01-27 12:20
Monika-Aga napisal(a):
djfafa napisal(a): Może też być tak, że gdybym unikała nabiału, mogłabym brać niższą dawkę euthyroxu. Może...ale, twarożek, maślanka itp. są zbyt dobre żeby to sprawdzać :) Przy najmniej na razie.

Ja biorę cały czas euthyrox n25 :D miałem w maju rok temu tsh na poziomie 9 obecnie mam 2,7 , tpo 199 a teraz 68.
Stosując dietę i suple mamy pewne szanse aby wyjść z choroby . 2ch moich znajomych z USA wyszło już 2 lata nie biorą tabletek wyniki mają bdb notabene pracują dość ciężko na budowie i sił im nie brak.