Pytania o dietę i suplementy przy niedoczynności i Hashimoto

djfafa
napisał/a: djfafa 2013-05-16 18:20
A na koniec polecam lekturę:

http://nowadebata.pl/2011/10/13/buszujacy-w-pszenicy/
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-05-16 18:25
Natomiast mnie nie przekonują badania naukowe ale przykłady choćby z naszego forum gdzie zmiana diety przyniosła wyrażną poprawę i w samopoczuciu i w wynikach. Oczywiście ja nikogo nie namawiam na siłę na dietę czy suplementy, ja zebrałem informacje które pojawiają się czy to w publikach naukowych czy mniej naukowych i ją mniej lub bardziej chaotycznie poskładałem, jak ktoś chce może spróbować.
napisał/a: maciup 2013-05-16 19:13
To teraz ja zarzucę linkiem do rozważań na blogu, które są bardziej krytyczne co do związku glutenu i hashimoto.

http://autoimmunepatient.com/wordpress/2012/07/11/gluten-free-and-thyroid-disease/

Niestety, w mojej opinii wszystkie te badania nie potwierdzają wpływu glutenu na hashimoto. Niektóre mówią wprost, że takiego nie ma. Wszędzie pełno wyrażeń "może", "prawdopodobnie"...

Co do wyników osób z forum. Z jednej strony coś jest na rzeczy. Z drugiej strony jeśli typowy Kowalski nagle ze swojej diety pierogowo-cukierkowej przeskakuje na mięsko, ryby, zdrowe tłuszcze, ryż itd. do tego zarzuca 5 albo 10 suplementów dziennie w dawkach przekraczających sugerowane spożycie to organizm musi jakoś zareagować. Pytanie tylko czy zareagował tak na brak glutenu, nabiału a może na zwiększoną dawkę omegi 3?

Sam postanowiłem przetestować czy rzeczywiście wyeliminowanie glutenu daje jakieś widoczne rezultaty. Na razie minęło 3 tygodnie, będę ją stosował jeszcze parę i zobaczę na sobie czy jest to gra warta świeczki.
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-05-16 22:00
Hmmm oczekujesz badań naukowych a sam powołujesz się na blog-rozbawiłeś mnie :))))) Ale nawet tam gdzie autor kategorycznie na podstawie badań naukowych zaprzecza takowemu związkowi?

Które badania, które wkleiłem mówią wprost że takowego związku nie ma?

Co do może, prawdopodobne. Każdego roku setki milionów dolarów firmy farmaceutyczne, rządy, instytuty naukowe wydają na badania naukowe na chorobami autoimmunologicznymi i jak do tej pory ich przyczyna jest rozpatrywana w kontekście "może" "prawdopodobne", jeżeli odkryjesz co je powoduje, masz nie tylko Nagrodę Nobla z medycyny ale i stajesz się jednym z najbogatszych ludzi na świecie o którego badania zabiegają wszystkie firmy farmaceutyczne na świecie, gdyż patent na lek na te choroby to miliardy dolarów roczne, więc to chyba dobry powód aby np. śledzić blogi ;)

Co do diety Kowalskiego. A czy lekarz kazał Ci zrezygnować z pierogów skoro dieta jak sugerujesz nie ma wpływu na chorobę? Przecież możesz jeść jak dawniej i nic nie brać! Nie bardzo wiem jaki cel ma wg Ciebie rezygnacja z jakichkolwiek produktów skoro nic innego niż lek nie działa.

A gra warta świeczki? NO pewnie że nie warta. Nie musisz nic stosować poza tym co przepisał Ci lekarz.

ps. A sądząc po szybkości odpowiedzi, zapewne ani nie poszukałeś pełnych badań do abstraktów które dałem ani nawet nie przeczytałeś artykułu w Nowej Debacie gdzie masz również np. nazwiska autorów którzy badali gluten a z którymi pracami jako sceptyk wręcz powinieneś się zapoznać.
napisał/a: maciup 2013-05-16 23:38
Blog jest prowadzony przez doktorantkę immunologii, która swoje tezy popiera przywołując konkretne badania. W moich oczach jest to bardziej wiarygodne niż kilkanaście artykułów w necie, która piszą żeby nie jeść tego i tamtego nie podając ku temu żadnych podstaw albo za podstawę uznając inną opinię, która też nie podaje źródła. Moje wykształcenie nie ma nic wspólnego z medycyną ani biologią, więc muszę się wspierać opinią innych.

Co do badań, tutaj myślałem o badaniach przywołanych na blogu, mówiących o braku takiego wpływu.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22126672
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022347609000122
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12192201

Co do diety, nigdzie nie napisałem, że nie ma ona wpływu na chorobę. Oczywiście, że ma. Każdy powinien dbać o siebie niezależnie czy jest chory czy nie. Zdrowa dieta i sport na pewno pomagają uniknąć wielu chorób lub zminimalizować symptomy już posiadanych. Jednak w moim przekonaniu zdrowa zboża jak płatki owsiane, pełnoziarniste makarony, kasza jęczmienna czy nabiał w postaci twarogu lub jogurtów naturalnych należą po szerokiej kategorii produktów zdrowych. Oczywiście o ile ktoś nie jest na to uczulony i wszystko spożywa z umiarem.

Co do artykułu to tak nie przeczytałem go. Zrobiłem to dopiero teraz. I uważam, ze jest o tylko ciekawa informacja, która potwierdza, że dieta powinna być zróżnicowana. Wystarczy w google wpisać "gluten free diet fad" lub "...nonsense" i zaraz pojawi nam się masa artykułów napisanych zarówno przez lekarzy, dietetyków, trenerów personalnych, mających inny pogląd i zachęcają do diety zbilansowanej.

Zadając pytanie o wpływa diety bezglutenowej na chorobę Hashimoto chciałem dowiedzieć się czy są jakieś naukowe dowody potwierdzające, że dieta bezglutenowa hamuje rozwój choroby tudzież wpływa pozytywnie na stan zdrowia. I chyba jestem pierwszą osobą, która to zrobiła, bo w innych postach nie widzę żadnego odwołania do publikacji czy badań mówiących o glutenie. I najwyraźniej zadanie tego pytania, w moim przekonaniu, było słuszne, gdyż nie ma badań które potwierdzałyby tą tezę. Są badania "przypuszczające" i ją "odrzucające". Temat jest na tyle kontrowersyjny, że może warto pokazać dwie strony medalu.

edit:
Zobacz na autorów tych badań. Ci sami ludzie, a z kolejnym badaniem co raz inne poglądy.

The diet may also be beneficial in the treatment of the underlying endocrinological disease; prolonged gluten exposure may even contribute to the development of autoimmune diseases.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12202461 - rok 2002

Despite that fact that patients with coeliac disease are at increased risk of various autoimmune conditions, the duration of gluten exposure seems not to be of crucial importance in the development of autoimmune diseases.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16028438 - rok 2005

Celiac patients had an increased risk of thyroid autoimmune disorders. A gluten-free diet seemed not to prevent the progression of autoimmune process during a follow-up of 1 year.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22126672 - rok 2012

I żeby nie było, że kogoś lub coś atakuję. Chcę jedynie pokazać, że opinie na ten temat są różne.
napisał/a: tradycja1 2013-05-17 00:20
Ze sie tak wtrace...
Mam Hasi i choc lekarz na podstawie badan powiedzial

"t.p/ciała p transglutaminazie tkankowej IgA IgG
Wyniki badań mieszcza się w granicach normy i nie musi Pani być na diecie bezglutenowej."

To staram sie eliminowac gluten bo choc mam "smaki" to sie jednak zle czuje gdy pochlone ot sie wydaje niewinna mala buleczke ;) , nie mam czasu zeby sie tak dietetycznie dopieszczac, ale jednak bede musiala bo dyskomfort jest ostatnio za duzy, bardzo dziwi mnie to...mial ktos podobny objaw ?
Jak wytrwac jak sie "oduczyc" , przyznam ze z samodyscyplina u mnie slabo ;) no..ale sie staram.
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-05-17 06:24
Pierwszy link który dałeś, to próba na 27 osobach, wybitnie mała grupa aby daleko wyciągać wnioski. Dodatkowo grupa nie miała wyeliminowanego nabiału, co jak podkreślam cały czas szkodzi na równo z glutenem.

Drugie badanie, również nie ma dowodów że gluten nie szkodzi-w badaniach moich odrzucasz słowa "może" "prawdopodobne" a powołujesz się na coś co również kończy się stwierdzeniem "prawdopodobnie".

Z braku czasu w tej chwili nie przeczytam pozostałych linków.
napisał/a: agak331 2013-05-17 10:09
Witam, planuję zacząś suplementację:
NA CZCZO:
- EUTHYROX N25
- TYROZYNA
po 0,5 H GUGGLE

PO SNIADANIU:
- OMEGA 3
-SELEN
-NAC N-Acetyl Cysteine 600mg

PO OBIEDZIE:
- OMEGA 3

od 4 lat stwierdzona niedoczynność i hashimoto

zalezy mi na redukcji wagi i poprawieniu samopoczucia . będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. pozdrawiam. Agnieszka
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-05-17 10:13
Zestaw na początek ok. ale włącz dodatkowo zieloną herbatę, są dziesiątki badań potwierdzających pomoc przy redukcji.
napisał/a: agak331 2013-05-17 10:17
Bardzo dziękuję za natychmiastową odpowiedź, zieloną herbatę trochę popijam razem z yerba mate, ale może lepiej przyjmować konkretną dawkę w tabletkach?
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-05-17 10:25
Jak pijesz to ok.
napisał/a: agak331 2013-05-17 10:53
a czy suplement Thyromine jest Panu znany?