Pytania o dietę i suplementy przy niedoczynności i Hashimoto

djfafa
napisał/a: djfafa 2015-08-30 11:39
I tak na przyszłość po raz 82645254 proszę używajcie wyszukiwarki, bo pytania co, ile i kiedy pojawiały się 8285655 razy i trochę wkurzające jest lenistwo forowiczów.
napisał/a: luki211 2015-08-30 20:46
klinacz napisal(a):Tak jeszcze w ogóle, jeżeli nie ma stanu zapalnego tarczycy to można wprowadzić jod zamiast hormonu, chociaż nie jestem pewien zależności TSH, a Jodem, ale pewnie jod z tyrozyną mógłby rozruszać tarczycę oraz selenem.
Tyle, że wyniki fT3 i fT4 jak na razie są w normie, ale objawy wskazują, że jednak coś jest nie tak.
Najlepiej to zapytaj się endokrynologa, czy mógłbyś zastąpić Letrox Jodem czy jednak przyjmować hormon, i wtedy podążać za zaleceniami lekarza.



no właśnie jest stan zapalny w tarczycy i na razie nikt nie wie z jakiego powodu. hashimoto wykluczone.

ale chyba bodajze ft 4 jest w dolnej granicy.

troche mimo wszystko uwazam ze pospieszylem sie z odstawieniem tego hormonu. tak myslalem zeby zaczac od nowa ewentualnie pozniej przerzucic sie na swinska tarczyce zamiast ladowac w siebie leki. swego czasu kiedys bralem euthyrox to bylo chyba miesiac czasu i po odstawieniu nic mi sie nie dzialo tak jak teraz a wrecz zaczalem przybywac na masie hm. jak na 177 cm waze malo bo 59 kg przy tej niedoczynnosc teraz. nie wiem wybiore sie chyba do lekarza. moze zbadac jeszcze fsh, prolaktyne, acth , kortyzol ?
napisał/a: klinacz 2015-08-30 21:04
luki211 napisal(a):
klinacz napisal(a):Tak jeszcze w ogóle, jeżeli nie ma stanu zapalnego tarczycy to można wprowadzić jod zamiast hormonu, chociaż nie jestem pewien zależności TSH, a Jodem, ale pewnie jod z tyrozyną mógłby rozruszać tarczycę oraz selenem.
Tyle, że wyniki fT3 i fT4 jak na razie są w normie, ale objawy wskazują, że jednak coś jest nie tak.
Najlepiej to zapytaj się endokrynologa, czy mógłbyś zastąpić Letrox Jodem czy jednak przyjmować hormon, i wtedy podążać za zaleceniami lekarza.



no właśnie jest stan zapalny w tarczycy i na razie nikt nie wie z jakiego powodu. hashimoto wykluczone.

ale chyba bodajze ft 4 jest w dolnej granicy.

troche mimo wszystko uwazam ze pospieszylem sie z odstawieniem tego hormonu. tak myslalem zeby zaczac od nowa ewentualnie pozniej przerzucic sie na swinska tarczyce zamiast ladowac w siebie leki. swego czasu kiedys bralem euthyrox to bylo chyba miesiac czasu i po odstawieniu nic mi sie nie dzialo tak jak teraz a wrecz zaczalem przybywac na masie hm. jak na 177 cm waze malo bo 59 kg przy tej niedoczynnosc teraz. nie wiem wybiore sie chyba do lekarza. moze zbadac jeszcze fsh, prolaktyne, acth , kortyzol ?


Na chwilę obecną nie orientuję się w pracy nadnerczy oraz innych hormonów przysadki mózgowej, by coś konkretnego poradzić.
Na pewno trzeba się zająć stanem zapalnym tarczycy, i na jakiej podstawie wykluczono hashimoto?
Co do stanu zapalnego, to w tym temacie jest sporo porad dotyczących obniżeniu stanu zapalnego przy pomocy suplementów.
Selen to podstawa.
napisał/a: luki211 2015-08-30 21:29
wykluczone na podstawie badan anty-TPO. Ponadto anty-tg, TRAb rowniez w normie. Natomiast mam niedobor witaminy D (18,20). Co do selenu łykam tak z 1 , 2 kapsułki i było troszkę lepiej aczkolwiek ostatnio zaniedbałem http://allegro.pl/fin-selenitabs-finclub-selen-cynk-mangan-acerola-i5586674146.html . Ponoć jeśli coś jest z nadnerczami nie tak to nie wyleczy się tarczycy.
napisał/a: klinacz 2015-08-30 21:43
luki211 napisal(a):wykluczone na podstawie badan anty-TPO. Ponadto anty-tg, TRAb rowniez w normie. Natomiast mam niedobor witaminy D (18,20). Co do selenu łykam tak z 1 , 2 kapsułki i było troszkę lepiej aczkolwiek ostatnio zaniedbałem http://allegro.pl/fin-selenitabs-finclub-selen-cynk-mangan-acerola-i5586674146.html . Ponoć jeśli coś jest z nadnerczami nie tak to nie wyleczy się tarczycy.


Więc skąd podejrzenie, że jest stan zapalny, jeżeli Anty-TPO i anty-TG jest w normie? Było robione USG?
Ten preparat jest stanowczo za drogi i ma tylko 50µg selenu.
Przerzuć się np. na Selen z Olimp Labs, w jednej kapsułce jest 110µg selenometioniny.
napisał/a: luki211 2015-08-30 21:50
tak ale kupilem troche taniej. to nie wystarcza dwie kapsulki ? z usg wyszlo ze mam silnie przekrwiony miazsz tarczycy
napisał/a: klinacz 2015-08-30 21:59
luki211 napisal(a):tak ale kupilem troche taniej. to nie wystarcza dwie kapsulki ? z usg wyszlo ze mam silnie przekrwiony miazsz tarczycy

2 kapsułki tego preparatu co posiadasz to za mało, dawka musi być około 200 µg czyli, by były 4 kapsułki, bo jedna zawiera 50µg, do tego nie wiem w jakiej formie jest ten selen w tym preparacie.
Co do USG to dobrze by było, jakbyś wkleił cały opis USG i zapytał się np. Djfafa co on myśli na ten temat.

http://allegro.pl/olimp-labs-selen-120-tabl-i5627691960.html

120 tabletek 110µg selenu w formie organicznej w jednej kapsułce za 10 zł bez przesyłki.
napisał/a: luki211 2015-08-30 22:13
w tych tez bedzie l - selenometionina ale jesli bym bral 4 kapsulki to juz bedzie nadwyzka cynku bo tam jest 10 mg. kolega djfafa widzial ale nie wie skad to.

wynik usg:

prawy płat tarczycy o wym. 15x17x40mm
lewy płat tarczycy o wym. 14x14x40mm
cieśn nie pogrubiała.
tarczyca niepowiększona, o prawidłowej echogeniczności miąższu, bez zmian ogniskowych, z cechami znacznie zwiększonego ukrwienia. Tchawica nieprzemieszczona . Węzły szyjne głębokie niepowiększone.
napisał/a: klinacz 2015-08-30 22:20
luki211 napisal(a):w tych tez bedzie l - selenometionina ale jesli bym bral 4 kapsulki to juz bedzie nadwyzka cynku bo tam jest 10 mg. kolega djfafa widzial ale nie wie skad to.

wynik usg:

prawy płat tarczycy o wym. 15x17x40mm
lewy płat tarczycy o wym. 14x14x40mm
cieśn nie pogrubiała.
tarczyca niepowiększona, o prawidłowej echogeniczności miąższu, bez zmian ogniskowych, z cechami znacznie zwiększonego ukrwienia. Tchawica nieprzemieszczona . Węzły szyjne głębokie niepowiększone.


Jeszcze ten cynk dałoby się przeżyć, ale teraz widzę, że jest tam sporo manganu, więc odpada dawkowanie 4 kapsułkami.
Po prostu będziesz musiał przejść na inny produkt, ale teraz możesz dokończyć opakowanie, które masz.

Tarczyca wygląda ok, ciekawi tylko ta zmiana, za dwa miesiące wykonać przydałoby się ponownie badania na anty-TPO i anty-TG, żeby mieć pewność, że to nie początek jakiegoś poważnego stanu zapalnego.

No i najlepiej postępować wobec zaleceń swojego lekarza.
napisał/a: luki211 2015-08-30 22:26
ale co dalej teraz bys proponowal ? brac te hormony?
napisał/a: klinacz 2015-08-30 22:34
luki211 napisal(a):ale co dalej teraz bys proponowal ? brac te hormony?


Jeżeli masz objawy i na hormonie czujesz się lepiej, to raczej hormon, ale to nie może być zależne ode mnie, tylko od Twojego lekarza i Ciebie. Pamiętaj, by zadawać pytania też lekarzowi.
To nie jest prosta decyzja.
napisał/a: luki211 2015-08-31 00:19
pojde zapytam na dniach jeszcze o to skierowanie na badania odnosnie tej prolaktyny kortyzolu itd. po prostu wieczorem wyrzuca mi cala energie czuje sie lepiej. wczesniej przed hormonami nie bylo idealnie ale po odstawieniu jest gorzej ewidentnie. nie bolala mnie ta szyja tak, wstaje zmeczony. odstawilem glownie przez przelewanie w jelitach. usg tez by wypadalo zrobic